Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Uklizená kuchyň pro Pavlínu

Moje rodina po patnácti letech vyrostla z kuchyně! Bylo tu moc věcí a málo místa. První to pochopily spotřebiče a začaly postupně samy odcházet. Nastal čas na proměnu.

Redakce Marianne | 29. 08. 2012

Interiérová designérka: Janka Murínová

Nákupní košík

ROZPOČET: 150 000 Kč

Kuchyň se spotřebiči: 230 114 Kč
Podlaha s pokládkou: 35 047 Kč
Řemeslné práce: 51 454 Kč
Lampa: 3 990 Kč
Celkem: 320 605 Kč

Textil: 6 337 Kč
Nádobí: 6 007 Kč
Dekorace celkem: 12 344 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 332 949 Kč

V čem byl problém

Kuchyňská sestava ve tvaru písmene U byla praktická, ale otevřené police a skříňky vytvářely pocit neustálého chaosu. Rohové skříně byly nepřehledné, pult příliš zasahoval do prostoru.

Vše o prostoru

Dvanáctimetrová místnost v rodinném domě má dvě okna, jedny dveře a průchod do obývacího pokoje, čtyřicet let staré omítky a křivé zdi.

Naše řešení

Sestava ve tvaru L kuchyň odlehčila a zvětšila prostor kolem stolu. Se zavřenými skříňkami je kuchyň stále uklizená.

Výsledný efekt

V kuchyni teď mohou pohodlně vařit i dva lidé najednou a kolem stolu se rozesadí celá rodina, aniž by se kdokoli musel omezovat v pohybu. Rohová skříň je vybavená výsuvnými policemi a ostatní potřeby se ukládají do velkých zásuvek.

Barevná paleta pokoje

Šedavá podlaha, šedo-bílá výmalba a šedá pracovní deska vytvořily neutrální základ pro kombinaci dřevěné dýhy a limetkově zelených skříněk.

Výmalba

Na stěně a na topení je použitý světle šedý Primalex S 2000-N.

Naše kuchyň byla kdysi útulná a praktická. Jenže to jsem se o ni hezky starala a ona za to byla vděčná. Už deset let však pracuji ve firmě, která mi umožnila založit Marianne Bydlení, z domu odcházím dřív, než se opravdu probudím, a vracím se tak, abych v lepším případě stihla rodině připravit teplou večeři.

V kuchyni zákonitě převzali vládu chlapi – můj muž a tři synové, kteří k vaření nebo ohřívání přistupují jako k boji. I když jsem se pravidelně snažila uklízet, s otevřenými policemi tu byl stejně stále nepořádek. Prostě vstoupíte, podíváte se a vidíte – všechno najednou! Tolik věcí!

Kuchyň začala chřadnout a lenivět. Náš život se naopak zrychlil, a tak i v kuchyni spěcháme. Na šátrání v hlubokých rozích skříně a rachot rozkutálených pokliček už neměl trpělivost nikdo. Taky se rozrůstáme o různé slečny, kamarády, přibylo i jedno batole. Rozkládací stůl zůstal navždy rozložený a kvůli pultu trčícímu do prostoru se při větší společnosti stala místnost neprůchodnou. Před dvěma lety v noci upadla digestoř, loni odešla myčka nádobí a trouba. Začali jsme tedy při vaření otvírat okno a spotřebiče nahradili nejlevnějšími typy – to už jsme věděli, že kuchyň je zralá na proměnu.

Designérka Janka mi pomohla navrhnout nové uspořádání, které zabere méně místa, ale ukryje víc věcí, a navíc bude pořád vypadat uklizeně. Při plánování kuchyně v Indecu se nás ujala zkušená paní Marešová, taková ta žena na pravém místě, která koukne, a vidí. Jako by přesně tušila, co moje rodina potřebuje, přidala další vychytávky, s nimiž jsme v původních plánech ani nepočítali – aby obklad stěny nerušily zásuvky, máme v pracovní desce dva zásuvkové tunely, které se vysunou jen v případě potřeby. Rohový prostor vybavila dvěma plně výsuvnými policemi, kde je vše přehledně uspořádané. Osvětlení pracovní plochy zajišťují LED pásky, osazené do vyfrézované drážky pod horními skříňkami a policí s kořenkami, takže není třeba do prostoru zavěšovat další svítidlo. Hrnce a poklice, které se tak rády kutálely, jsou bezpečně zavřené v hlubokých zásuvkách.

Začalo se však nejen od podlahy, ale i od zdí – náš dům kdysi postavil původní majitel se svým tatínkem svépomocí, a tak jsou některé stěny mírně křivé nebo aspoň nerovné a omítky místy drží jen silou vůle. Když do kuchyně přišel na obhlídku první muž z Indeca, pan Láďa, rozhlédl se a pravil: „Taková to mohla být hezká kuchyň… Stačilo jen koupit jiný barák!“ S kolegou Romanem s chutí demontovali původní nábytek i podlahu a pustili se do budování nových základů – starou omítku oškrábali, srovnali rohy i zdi a znovu naštukovali. Pak teprve položili tu krásnou dubovou podlahu s šedým nádechem, na které není vidět žádná špína. Pár dní si podlaha sedala a pak konečně – montáž. A je to!

Řekli o proměně

Designérka Janka Murínová: „Pavlína mi občas vyčítá, že pořád dělám šedé proměny, takže teď mám velkou radost, že i ona sama má doma šedou zeď! Líbí se mi, že se rozhodla i pro netradiční odstín dřevěné podlahy. Zdá se mi, že atmosféra kuchyně zůstala podobná jako dřív, ale teď je zorganizovaná a lépe funguje.“

Pavlína Blahotová: „Kvůli špatně promyšlenému ukládání jsem pořád při vaření něčím rachotila – buď padaly poklice, nebo mlýnky, nebo mísy, protože všechno bylo v něčem či o něco opřené. Teď kuchyňská linka zabírá méně místa, ale paradoxně v ní máme uloženo víc věcí a všechny jsou snadno dostupné a přehledně uspořádané.“

Jak na to

  • Nová kuchyň by měla vydržet co nejdéle, stavte tedy na dobrých základech. Podmínkou vaší spokojenosti bude kvalitní podlaha, srovnané stěny a nové omítky.
  • Pokud je v jedné místnosti pracovní kout i jídelna, vyměřte kuchyňskou sestavu tak, aby se prostory vzájemně nepřekrývaly.
  • Nelitujte investice do promyšlených úložných systémů – výsuvný rohový modul a hluboké, přehledné a velkokapacitní zásuvky vám zpříjemní život.
  • Jestli chcete, aby kuchyň vypadala uklizeně, pořiďte si skříňky s dvířky.
  • Osvětlení pracovní plochy zajistí LED diodové pásky na spodní straně horních skříněk.

Kde jsme nakupovali

  • Kuchyň na míru Podle návrhu naší designérky ji vyrobila firma Indeco, která zároveň dodala i spotřebiče Siemens a sklokeramickou varnou desku Bosch.
  • Podlaha Dvoucentimetrová dubová prkna s šedou povrchovou úpravou jsme vybrali v Paradoru.
  • Ubrusy Jako by Janka tušila, že máme slabost pro severské země, přinesla k nám do kuchyně ubrusy od finské značky Marimekko, které prodává Designor.
  • Osvětlení Vtipné barevné stropní lampy prodává Ikea nebo Superstore DBK. Žluté nám připadaly nejveselejší. 
Uklizená kuchyň pro Pavlínu