Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Vybíráme kvalitní pěnovou matraci

Pěnové matrace dnes patří k nejoblíbenějším. Různých druhů pěn existuje celá řada a mohou se v jednom výrobku účinně kombinovat k dosažení požadovaného efektu. Kvalitním výrobcem takových matrací, i mnoha dalších typů, je firma Purtex. Jejich klinicky hodnocené matrace patří k nejoblíbenějším a získaly si už dobré jméno u nás i v zahraničí. Svou roli hraje výborný poměr kvality a ceny spolu s tím, že je zde snaha o co největší ekologičnost a nezávadnost použitých materiálů. Například na rozdíl od některých konkurenčních výrobků neobsahují ty od Purtexu nebezpečné ftaláty. O důvod víc proč vsadit na tyto české matrace.

Redakce Marianne | 24. 08. 2016

Vrstvení u matrací

Druhů pěn, ze kterých se matrace vyrábějí, je několik. Výrobek je pak kombinací několika typů, nebo je naopak vyroben jen z jednoho druhu pěny. Použije-li se několik pěnových materiálů, dá se docílit různé tuhosti matrace na horní a spodní straně. Materiál sám o sobě je dobře vzdušný a provětrávání ještě pomáhá prořezávání jednotlivých vrstev. Taková úprava má další efekt, a to optimální změkčení lehací části tak, aby byla matrace příjemná i při dlouhém spánku a ležení.

Jaké materiály jsou u pěnových matrací nejčastější

Nejpoužívanějšími materiály pro pěnové matrace jsou PUR pěna, studená pěna a líná pěna. Existují ale i další typy pěn, méně rozšířené, o těch asi spíše uslyšíme více v budoucnu. Většinou se v jednom výrobku kombinuje několik materiálů a záleží na tom, jak je to provedeno.

PUR pěna neboli „molitan“

Matrace z PUR pěny jsou zjednodušeně řečeno ty „molitanové“, ale prošly řadou proměn a inovací. I když je možná doposud vnímáme jako něco podřadného, a představa, že spíme na kusu molitanu, není lákavá, vůbec nemusí být špatné, záleží totiž na jejich provedení a technologie pokročily. Molitan je pro tvorbu matrací velmi vhodný, musí se to s ním ale umět. Vyrábí se matrace z jedné vrstvy PUR pěny nebo vrstvené, rozlišujeme objemovou hmotnost materiálu, tedy zjednodušeně řečeno hustotu molitanu. Čím je udávané číslo vyšší, tím je pěna kvalitnější a hustější.

Studená pěna nestudí

Studená neboli HR pěna je prodyšný a elastický materiál, který najdeme snad ve všech matracích vyšší třídy. Je pružná i při vyšší hustotě, má o něco lepší prodyšnost než PUR pěna, posouvá její vlastnosti výše, a pokud se spojí i s protialergenním pracím potahem, je do domácností s alergiky jako dělaná.

Líná pěna se skvěle přizpůsobí vašemu tělu

Viscoelastická líná pěna neboli pěna paměťová zaručuje komfort při ležení a spánku, využívá se nejen v jádrech matrací, ale bývá také prošitá v jejím potahu. Tento materiál reaguje na tlak a teplo, čímž pomáhá rovnoměrnému rozložení váhy člověka na matraci a snižuje tlak působící během spánku na naše tělo, což je zdraví velmi prospěšné. Nenarušuje se krevní oběh, tělo si mnohem lépe odpočine a svaly zregenerují.

Jak vybrat tu pravou matraci?

Díky široké nabídce matrací z různých materiálů bývá těžké se rychle zorientovat a vybrat tu pravou. Určitě to nebude otázka chvilky, je třeba se do nabídky více „ponořit“ a prostudovat parametry jednotlivých výrobků. Jinak to ani nejde, uvědomme si, že matraci kupujeme na několik let. Sáhnout automaticky po typu, který vám někdo doporučí z vlastní zkušenosti, se nemusí vyplatit, jelikož každému vyhovuje něco jiného.

Jakých vlastností si všímat

Kromě pěnových matrací si můžete od firmy Purtex vybrat matrace pružinové nebo taštičkové. Během nákupu matrace si všímáme několika hlavních parametrů. Výrobci uvádějí u každé matrace nosnost, kterou bychom určitě neměli podcenit. Hlavními parametry jsou samozřejmě její výška, šířka a také tloušťka. Tuhost zohledňujeme kvůli komfortu ležení, každému může vyhovovat trochu jiná hodnota, proto se matrace řadí do několika kategorií tuhosti. V úvahu bereme i ortopedické aspekty nebo ty hygienické. Ortopedické zóny umožňují správný tlak ve správném místě. Materiály i potahy se vyrábějí v antibakteriální úpravě a jsou mnohdy vhodné i pro alergiky, potahy mohou být snímatelné i jako pevná součást matrace. Při výběru neopomeneme zjistit, na jaký typ roštu se naše vysněná matrace má umístit, aby dobře splnila svůj účel. 

Související články

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Lidé a místa
Představitelka doktorky Quinnové strávila desetiletí za branami anglického panství a my můžeme nahlédnout do pohádkového interiéru

Představitelka doktorky Quinnové strávila desetiletí za branami anglického panství a my můžeme nahlédnout do pohádkového interiéru

Lidé a místa
15 metrů ohromí svou jednoduchostí a pohodlím: Minidomek v lese je ideální pro digitální detox

15 metrů ohromí svou jednoduchostí a pohodlím: Minidomek v lese je ideální pro digitální detox

Lidé a místa
Hravé retro v domově mladé rodiny: Pořídila nový dům, ale zařídila ho zcela odlišným způsobem

Hravé retro v domově mladé rodiny: Pořídila nový dům, ale zařídila ho zcela odlišným způsobem