Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Z bodu A do bodu B II

Šroubky dávejte do sáčků a ty přilepte dovnitř baleného nábytku, jinak se někde zatoulají a už je neobjevíte! Pokračování o tipech na stěhování.

Redakce Marianne | 7. 04. 2013

2 týdny předem

Administrativa

Nezapomeňte zajistit dětem místo v nové školce nebo škole. S pronajímatelem nebo budoucím majitelem vašeho starého bytu se domluvte na termínu pro odečtení spotřeby energií a předání nemovitosti. Se změnou bydliště je často spojená i změna trvalého pobytu a nahlašování nové adresy na všemožných úřadech a institucích – myslete hlavně na banku, pojišťovny, telefonního operátora a všechny společnosti, kterým platíte za služby nebo vůči nim máte nějaké závazky. V práci včas požádejte o dovolenou nebo neplacené volno; to byste měli určitě dostat. „Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytnout vám na stěhování až dvoudenní volno bez náhrady mzdy. Jde-li o přestěhování v zájmu zaměstnavatele, pak vám náleží pracovní volno i s náhradou mzdy,“ vysvětluje právnička Božena Menoušková.

Klavír a spol.

Pokud je součástí vašeho domova koncertní křídlo nebo třeba velká vířivka, bez firmy a speciálního vybavení (jeřáb, plošina) to nepůjde. Zjistěte si také, zda strop vašeho nového domova bezpečně vydrží velkou zátěž. „Běžné užitné zatížení například na schodištích v obytných budovách je 300 kg/m². Tato únosnost poskytuje dostatečnou rezervu pro stěhování většiny břemen. Problém však může nastat například při nevhodném umístění knihovny či několika akvaristických nádrží uprostřed rozpětí stropní konstrukce,“ upozorňuje projektant Ing. Michal Novák s tím, že umístění extrémně těžkých břemen by se mělo provádět na základě posouzení statika.

1 týden předem

Balení vrcholí

Pokračujte v balení od méně využívaného až k věcem denní potřeby. Vyprázdněte všechny úložné prostory a z nábytku vyjměte a odmontujte vše, co by se mohlo poškodit – zásuvky, úchytky, kování atd. Všechny šrouby dávejte do sáčků, ty potom označte nebo přilepte lepicí páskou dovnitř baleného nábytku – pokud se vám někam zatoulají, už je možná nikdy neobjevíte! Stejně tak dálková ovládání přilepte k přístrojům. Dveře skříní a zásuvky, které nelze vyjmout, zavažte nebo zalepte. „Elektroniku, nábytek a cenné věci si některé firmy balí raději samy, aby mohly ručit za bezpečný převoz, proto se nejprve se stěhováky domluvte, co chtějí zabalit, a co ne,“ doporučuje Jaroslav Havránek.

Volná cesta

Opatřete si od správce domu klíče od dveří, vjezdu nebo společných skladovacích prostor v novém bydlišti, aby později nevznikly potíže. Pokud může vaše stěhování způsobit komplikace ostatním v domě, je čas sousedy ve starém i novém bytě upozornit, který den a hodiny se budete stěhovat; může tak být delší dobu obsazen výtah nebo parkovací místa před domem. Týden předem se také připomeňte pomocníkům a ověřte si, že s vámi počítají a nic se nezměnilo.

Jídlo a nádobí

Téměř vše už máte zabaleno a je čas se zaměřit na potraviny. Pokud máte plný mrazák, chladničku, spíž i komoru, začněte jídlo, které nelze přepravovat, systematicky spotřebovávat a zároveň bez milosti vyhoďte všechno, co by bylo zbytečné nosit do nového domu – rok načaté vyčichlé koření, staré zavařeniny, prošlé instantní přípravky atd. Počítejte také s tím, že v den, kdy akce vypukne, bude doma zmatek, proto si naplánujte, jakou svačinu připravíte sobě i pomocníkům. Vyčleňte si jednu krabici zvlášť na jídlo a pití pro den stěhování a nakupte papírové talíře a kelímky – na mytí nádobí nebude v nastalém chaosu čas.

Dopisy

Na poště lze zařídit přeposílání veškeré korespondence. Tzv. dosílka (dočasná změna místa dodání) umožňuje snadno přesměrovat vaše zásilky na jinou adresu a díky tomu není nutné spoléhat na nového nájemníka, že vám všechno předá. Balíky a dopisy vám automaticky začnou chodit na adresu uvedenou v dosílce, i když budou odesílatelé stále používat tu původní. Službu zajišťuje Česká pošta a lze ji aktivovat maximálně na půl roku za měsíční poplatek 120 Kč. Dopisy si ale také můžete nechat zdarma ukládat na poště a vyzvedávat.

Parkování, hlídání

Ve městech může být problém i s parkováním, zejména pokud auto musí stát na chodníku nebo v zóně vyhrazené pro rezidenty. Na městském úřadě si v takovém případě můžete požádat o povolení nebo jednorázovou parkovací kartu. Pokud si najímáte profesionály, je standardem, že tuto starost na sebe firma převezme. Malé děti dokážou stěhování značně zkomplikovat, proto je lepší sehnat jim na den D hlídání, stejně tak jako neposedným domácím mazlíčkům.

Další tipy

TĚŽKÁ BŘEMENA
Přenášení těžkých předmětů se musí umět. Neriskujte poranění zad a neberte si více, než dokážete bez potíží unést. Stěhováci unesou v jedné krabici i 30 kg, ale vy si naložte raději o polovinu méně. Těžké věci nezvedejte trhem s rovnýma nohama. Místo toho je mírně pokrčte a pozvolna se zvedejte, abyste zatěžovali stehenní svalstvo, nikoli bederní páteř. Když už něco nesete, nedělejte kroky navíc a nepřetáčejte se – trasa, po které se pohybujete, by měla být čistá a dobře průchodná.

STĚHOVÁNÍ LEDNICE
Chladničku nepokládejte na bok ani na záda, mohly by se uvolnit pružiny držící kompresor. Čistou lednici odsuňte od zdi a vyprázdněte nádržku na vodu. Dvířka zafixujte smršťovací fólií a přepravujte nejlépe s pomocí rudlu nebo stěhovacích popruhů. Pokud ani jedno nemáte, nakloňte ji mírně na bok a posouvejte po zemi; pod hranu zasuňte kus koberce nebo hadru, abyste ochránili podlahu.

Související články

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Inspirace
Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život