Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Z bodu A do bodu B III

Zjistěte, pro jaké konkrétní případy je stěhovací firma pojištěna a jaká je výše pojistného plnění – poslední část článku o stěhování.

Redakce Marianne | 8. 04. 2013

1 den předem

Nouzové zavazadlo

V předvečer stěhování už byste měli mít valnou většinu věcí sbalenu. Na konec si nechte jen to nejnutnější, co budete potřebovat do poslední chvíle – oblečení, jídlo, základní nádobí, mycí a čisticí prostředky. Pokud se stěhujete na delší vzdálenost, zabalte si do zvláštní tašky oblečení na dva dny a na noc pro případ, že by se něco ztratilo nebo měl zpoždění stěhovací vůz. Kromě ošacení a toaletních potřeb nezapomeňte na školní tašku pro děti, jídlo a plenky pro kojence a na oblíbené dětské hračky. Všechny tyto věci je lepší přepravit ve vlastním autě. Stejně tak byste měli mít neustále při sobě veškeré cennosti a ty nejdůležitější dokumenty. „I s tou nejlepší společností se může přihodit nehoda nebo jiná komplikace a něco se může ztratit. Doporučuji proto cennosti a nejdůležitější dokumenty vzít s sebou, místo toho, abyste je zabalili do krabice a nechali naložit na stěhovací vůz. Vaše šperky, rodinné úspory, které schováváte doma pro případ nouze, doklady a jiné cennosti si přestěhujte sami, i když je to jen v rámci jednoho města,“ radí Jaroslav Havránek.

Poslední přípravy

V jednotlivých místnostech zorganizujte prostor tak, aby se s krabicemi a nábytkem dalo snadno manipulovat a nic nosičům nepřekáželo. Nakonec můžete zakrýt podlahy igelitem nebo novinami, pokud se obáváte jejich poškození. Před příjezdem firmy si také vyberte z bankomatu peníze na úhradu za služby. Počítejte s tím, že většina společností vyžaduje platbu v hotovosti, faktury vystavují pouze některé z nich po předchozí dohodě a spíše při velkém stěhování kanceláří a úřadů než soukromých domů a bytů. Nakupte jídlo a pití na den stěhování, ideální jsou plněné sendviče, bagety, slané záviny a podobné pokrmy, které lze snadno převážet zabalené do alobalu a plastových dóz, neušpiní mnoho nádobí a zároveň zasytí. Chladnička by měla být den před vypuknutím akce už prázdná, včas z ní vyjměte police a zásuvky, odmrazte ji a vytřete dezinfekcí nebo octovou vodou. Tip pro odmrazování chladničky: pokud vám nezbývá moc času a vrstva ledu ubývá jen velmi pomalu, pomozte si fénem nebo dovnitř postavte hrnec s horkou vodou.

Den stěhování

Kontrola smlouvy

Jestliže si najímáte firmu, prostudujte si po jejich příjezdu na místě ještě jednou smlouvu a před podpisem se ujistěte, že je vše uvedeno tak, jak jste se domluvili, nic se nezměnilo a jsou zde jasně definovány podmínky, za kterých přepravce může účtovat dodatečné náklady a v jaké výši. „Pro stěhování domácnosti se obvykle uzavírá smlouva o dílo dle § 631 občanského zákoníku. Touto smlouvou se zavazuje ten, komu bylo dílo zadáno, že je za sjednanou cenu provede,“ vysvětluje právnička Božena Menoušková. „Důležité je, aby smlouva pamatovala na všechny potřebné náležitosti pro spokojenost obou stran, zákazník aby měl bez poškození přestěhovanou domácnost a firma dostala zaplaceno. Ve smlouvě tedy musí být uvedena doba, kdy stěhování proběhne, přesně se určí adresa odkud a kam, včetně patra domu a čísla bytu. Určení podrobností není na závadu, aby nedošlo k dohadování s pracovníky firmy při samotném stěhování. Přesně musí být stanovena i splatnost ceny a způsob úhrady – to je v případě stěhování většinou v hotovosti.“

Přeprava, vybalování

Pokud se stěhujete svépomocí, je čas vyzvednout půjčené auto nebo vozík a začít s nakládkou. Profesionální stěhovací firma si bude akci řídit sama. V obou případech je třeba do nového domova nastěhovat nejdříve veškerý větší nábytek a postavit ho na místo, kde bude stát. Je-li třeba něco smontovat, např. nábytkové stěny, udělejte to hned. Pak teprve noste krabice s věcmi a dávejte je do příslušných místností, ať pak nemusíte stěhovat znovu, i když tentokrát jen v rámci bytu. Snadněji se tak také dostanete k věcem, které budete potřebovat ještě předtím, než se vám podaří dokončit vybalování. Práci stěhováků průběžně kontrolujte, a pokud zjistíte nějaké poškození, ať už na vašem majetku, nebo ve společných prostorách domu, ihned na ně upozorněte. Po skončení stěhování ještě jednou všechny krabice a nábytek dobře zkontrolujte a pak teprve firmě zaplaťte. Vybalování začněte dětským pokojem, ložnicí a kuchyní.

Cena

Cena za stěhování není jednotná, ovlivňuje ji především množství věcí a vzdálenost cílového místa. Přesto by vám každá solidní společnost měla být schopna po konzultaci stanovit přibližnou cenu. Pokud uslyšíte výmluvy typu „To já vám takhle nepovím, ale určitě se nějak domluvíme“, raději vyhledejte jiného přepravce. Řádově se ceny za přestěhování bytu 2 + 1 s pomocí dvou stěhováků pohybují okolo 800–1400 korun na hodinu. Firmy si obvykle neúčtují příplatek za vyšší patro.

Jak postupovat při reklamaci

Na možná rizika a nutnost reklamace myslete už při sepisování smlouvy. „Například mají-li stěhováci přijet ráno v sedm hodin a budete na ně čekat do oběda, máte nárok na slevu ve sjednané výši,“ vysvětluje Božena Menoušková. Ve smlouvě má být uveden i způsob, jakým budete odškodněni, pokud firma poškodí vaše věci. „I kdyby to nebylo písemně ošetřeno, platí z ustanovení občanského zákoníku obecně, že ten, kdo smlouvu realizuje, je povinen ji provést včas a řádně. Připomínky sdělte firmě ihned na místě, a jde-li o poškození nebo ztrátu věcí, nárok na náhradu uplatněte písemně,“ radí právnička. Seriózní firma uzná odpovědnost bez průtahů. Pokud narazíte na nepoctivce, v uplatnění nároku u soudu vám pomůže dobře uzavřená smlouva.

Související články

Dům
Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Byt
Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný