Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Zařizujete dům? Přinášíme vám inspiraci z jihu Francie!​

Přijměte pozvání do jedné přímořské vily, kterou majitel postavil pro sebe a své hosty. Připadá vám, že je zařízena až příliš luxusně? Věřte nebo ne, zdání může klamat.

Redakce Marianne | 31. 07. 2014

U mysu Cap Canaille v jižní Francii kdysi kotvily lodě. Jakmile námořníci spatřili typický okrový útes, který na slunci zářil jako maják, věděli, že se blíží k pobřeží Marseille. Nejhezčí pohled na tento výběžek je z blízké rybářské vesničky Cassis, na jejímž vrcholku stojí starý dům, který si jeden francouzský designér nechal přestavět na rekreační sídlo. Tady tráví letní čas nejen on, ale kdokoli, kdo zatouží po dovolené u Středozemního moře. Dům má společenskou místnost, jídelnu a tři ložnice, z nichž každá má svou vlastní soukromou terasu s výhledem, který bere dech. Každý apartmán má také svůj individuální styl a barevné schéma, kterému dominuje béžová, okrová a zelená. Zařízení působí velmi luxusně, ve skutečnosti ale majitel zařídil pokoje poměrně levně – jsou totiž kombinací nábytku a doplňků pořízených na bleších trzích v Marseille a tržišti v Marrákeši. V každé místnosti se ovšem vždy najde minimálně jeden designový kousek, který dělá interiér moderním a svěžím a zároveň působí, jako by tam přirozeně patřil.

dum

Pokoj s terasou

Terasa s krásným výhledem, do níž se vchází skleněnými dveřmi tohoto pokoje, vybízela k tomu, aby byl interiér zařízený v dokonalém souladu s okolní krajinou. Proto zde převládají hlavně přírodní materiály, jako je dřevo a zemité barvy. Majitel sem vybral stolek z masivního kusu dřeva a židle, které vypadají jako zahradní. Punc luxusu do pokoje vnáší dekorační kůže na podlaze a zajímavá stojací lampa, která poutá pozornost. Majitel pokoj zútulnil čelem postele. Pokud hledáte originální způsob, jak vylepšit ložnici, je právě tohle skvělý způsob, který nemusí stát příliš mnoho peněz.

11175662_11175668

Pokoj se zrcadlem

Ložnici zařízenou jen tím nejnutnějším nábytkem výrazně ozvláštnilo zrcadlo, které vytváří pomyslné čelo postele. I se stojací lampou jej majitel této vily pořídil v bazaru. Za minimální náklady získal nejen originální prvek, ale podařilo se mu i opticky zvětšit relativně malý prostor. Díky zrcadlu už nebylo třeba pokoj více zkrášlovat doplňky. Neodpustil si ale další designovou lahůdku – ocelové křeslo Diamond Chair, které v roce 1952 navrhl italský designér Harry Bertoia. K němu ladí kovová lampička i odkládací stolek. Pokoj pak příjemně zútulňuje povlečení v olivově zelené barvě.

11175662_11175671_copy

Koupelna

Koupelna je zařízena přírodními materiály. Na stěnách je obklad z břidlice a místo klasického bílého umyvadla sem majitel umístil ručně vyráběné z kamene, které v tomto prostoru působí téměř jako umělecké dílo. Je vsazené do desky, která je stejně jako spodní police vyrobena ze surového dřeva. Prostor je celkově laděný do šedých tónů, a to včetně ručníků, které místo na háčcích visí na dřevěném žebříku. Aby i ten ladil s interiérem koupelny, byl nalakován černým lakem. Záměrně byla nanesena jen tenká vrstva, aby místy prosvítala struktura dřeva. Tím vznikla atraktivní patina.

11175662_11175673

Jídelna

Tato společenská místnost s jídelním koutem je důkazem, že není nutné nafukovat byt nebo dům množstvím drahého nábytku – úplně stačí jeden kus, který bude místnosti dominovat. Stůl se skleněnou deskou a zajímavým kováním doplňují jednoduché plastové židle DSW navržené v roce 1950 dvojicí Charles & Ray Eamesovi, které vyrábí Vitra. Pohár donesený z blešího trhu se skleněným uchem ladí s křišťálovým lustrem, který majitel našel v jednom starožitnictví.

dum2

Bazén

Kámen, ze kterého je vytvořený rám bazénu a stěna s vodopádem, splývá se zdejší specifickou hornatou krajinou. Vnitřní povrch bazénu je tvořený mozaikovým obkladem v zelenomodré barvě, která připomíná břehy Středozemního moře. Výhodou přírodního kamene je nejen odolnost, možnost výběru z různých druhů, struktur a barevných odstínů, ale i atraktivní vzhled, jelikož každý kus je originál.

11175662_11175687

Související články

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Inspirace
Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi