Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne bydlení

Židle, nebo skica? Asijští designéři vyrobili nábytek z drátů

Dvojice asijských designérů vytvořila originální nábytek z drátů, který připomíná čmáranici. Působí totiž, jako by vyskočil z jejich skicáře.

Redakce Marianne | 14. 01. 2014

Ještě než dojde k realizaci nějakého uměleckého nápadu, obvykle mu předcházejí desítky i stovky skic, které se pak stávají cenným dokumentem tvůrčího postupu. Japonský student Daigo Fukawa a jihokorejský návrhář nábytku Jinil Park u této prvotní fáze rovnou zůstali a vytvořili funkční nábytek z drátů, který připomíná čmáranici.

lampickazidle_copy

Foto a zdroj: Jinil Park

Ačkoli se designéři podělili o stejný nápad, u obou je znát rozdílný přístup v tvorbě. Kolekce Jinila Parka, jež zahrnuje křeslo, židle, odkládací stolek, židle a lampičky, je detailněji propracovaná a díky silnějším ocelovým drátům působí bytelněji. Dílo japonského studenta je oproti tomu subtilnější a stylově odlehčené. Od nábytku jihokorejského kolegy se liší i použitím drátů v různých barvách.

fukawa1fukawa2

Foto a zdroj: Daigo Fukawa

Oba designéři pak dotáhli svůj nápad do konce. Pro efekt dvojrozměrné skici byl nábytek záměrně nafocen před bílým pozadím, a tak lidé, kteří si přišli vyzkoušet posezení na těchto ‚načmáraných‘ výtvorech, působí, jako by levitovali ve vzduchu. Těžko říct, do jaké míry je tento nábytek pohodlný, ale v každém případě sklidil na mnoha výstavách velký úspěch. V mnoha lidech totiž probouzí nadšení, fantazii a radost z nevšedního zážitku.