Jsme ředitelkami, rektorkami, vědkyněmi, šéfkami nadací i olympijskými vítězkami. Ale neumíme to moc prodat a jít příkladem, aby nás bylo víc.
Promotion

Před více než sto lety se ženám dostalo volebního práva i univerzitního vzdělání jako mužům. Přesto jsme v 21. století oproti nim nadále zdrženlivé. Jak v práci, tak v soukromí. Devadesát devět procent žen podle průzkumů nenapíše protějšku první větu v internetové konverzaci a nepozve ho na první rande.

Většina z nás jen tak na potkání neupozorňuje na své kvality a profesní zkušenosti. Ženy se mnohem méně než muži hlásí o důležité role. Zatímco muž se přihlásí o funkci ve chvíli, kdy naplňuje požadavky na 60 procent, žena do toho nejde, dokud si není jista svým profilem na sto procent.

Podle šéfky Facebooku Sheryl Sandbergové je to tím, že ženy jsou od dětství chválené za píli a za to, že jsou poslušné a potichu. Holky potřebují více sebevědomí a více prostoru vyniknout.

V Česku jim k tomu dává prostor anketa TOP 25 žen Hospodářských novin a mediálního domu Economia. Tu letos vyhlašujeme už podvanácté. Hledáme v ní ženy, které jsou prospěšné českému byznysu, vědě a veřejné sféře.

„Jsem přesvědčena, že je dobré o roli žen a jejich profesním uplatnění a úspěších hovořit, protože by žen ve veřejných rolích mohlo být ještě víc,“ vysvětluje důvody pořádání ankety Michaela Bakala z vedení mediálního domu Economia.

25

Anketa má být odrazem celé společnosti. Dává proto prostor všem, aby se zapojili do hledání výrazných žen. Úspěšné dámy letos může veřejnost nominovat do dvou žebříčků – TOP 25 žen Česka v byznysu 2016 a TOP 25 žen Česka ve veřejné sféře 2016 na stránkách www.topzenyceska.cz.

Odborná porota následně vybere ty nejúspěšnější do 12 oborových žebříčků v kategorii českého byznysu a do čtyř žebříčků veřejné sféry. Z těch pak sestaví dvě finálové řady.

Loni jsme mezi TOP 25 ženami ocenili mimo jiné Petru Procházkovou, finanční ředitelku skupiny Agrofert Andreje Babiše. Bavili jsme se s ní třeba o tom, jak si na začátku své kariéry v 90. letech dupla a utekla z firmy tehdejšímu šéfovi, protože jí dával méně peněz než stejně kvalifikovaným kolegům. Dnes je z ní manažerka, která dohlíží na finanční stav 250 firem kolosu, jehož tržby činí kolem 170 miliard korun.  

V loňské anketě jsme znovu vyzdvihli také vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. S ní jsme nakousli i téma, že si žena na nejvyšším postu, obzvlášť v tak citlivém oboru, jakým je stíhání zločinců, může připadat osaměle.

Kuráž a inspiraci dalším ženám v loňském žebříčku dodala snowboardcrossařka Eva Samková, když prohlásila, že i ze zkušenosti ze svého oboru doporučuje jezdit jako chlap -  méně se bát a více se uvolnit.

Její motto by možná ženám pomohlo ke zlepšení skóre víc než kvóty, které navrhují zákonodárci pro zvýšení počtu žen ve vedení firem a v politice. Vylepšovat je stále co. Ve vedoucích orgánech 250 největších firem v Česku není ani pětina žen. Pod 20 procent klesl také podíl žen mezi všemi zvolenými do Poslanecké sněmovny.

Nominujte proto ještě dnes, nejúspěšnější ženu ze svého okolí, do ankety TOP ženy českého byznysu na www.topzenyceska.cz.