Je čtvrtek odpoledne a konferenční prostory hotelu Clarion jsou plné žen. Mladých, velmi mladých, středního věku i starších. Baví se mezi sebou, vyřizují si registrace a něco hledají. Procházejí kolem stolů, a protože těch je kolem dvaceti, obrovský sál připomíná spíš rušné náměstí.
Promotion

Čekala jsem, že přijdou jen ‚kostýmkové‘ manažerky, ale skutečnost byla mnohem zábavnější. Kromě nich přišly slečny tak studentského věku, mladé umělkyně, maminky i s dětmi. Pokud zrovna byla pauza, procházely stánky, které nabízely knihy, vína, módu… Osobou, kterou jsme všechny tak s napětím hledaly, byla naše mentorka.

Když mentoruje…

Mentorka Marcela Hrubošová navzdory tomu, že je ředitelka úseku vymáhání pohledávek, je milá, sympatická mladá žena. Vedle své úspěšné kariéry v manažerských pozicích v pojišťovnách je autorkou a zakladatelkou portálu Finance pro radost. „Peníze by nám měly v životě přinášet naplnění našich potřeb a snů, tedy Radost, proto přece chodíme do práce a věnujeme čas, který je nám vyměřen, pro jejich získávání. Chtěla jsem se názvem vrátit k podstatě věci. Na druhé straně tento odlehčený až možná dětinský název nikoho neděsí a dovoluje mi na stránkách použít zjednodušenou, odlehčenou a hravou formu řeči, která by nebyla akceptovatelná pro odborný svět, ale která naopak může jednoduše vysvětlit to, čemu z oblasti peněz nerozumíme,“ tak přibližuje na svých stránkách, jakou hodnotu mají peníze v našem životě. Kromě toho se věnuje finančnímu vzdělávání dětí, kterým vysvětluje na jednoduchých příkladech, jak hospodařit s penězi. Její role mentorky pro ni není první – pomáhání žen v profesním a kariérním růstu se věnuje už nějakou dobu. Téma jejího letošního mentoringu bylo Žena v roli leadera aneb nehrajme podle mužských pravidel.

Screen_shot_2013-05-03_at_13.34.29

Žena není muž

Kouzlo mentoringu spočívá v tom, že odcházíte od mentora jako nový člověk. To, co je na vás nového, je pohled člověka zvenčí, který má zkušenosti s řízením a organizací, tedy dokáže velmi dobře odhadnout vaše potřeby. Kromě toho vám dá konkrétní rady, jak můžete dosáhnout svých cílů. Něčeho takového jsem byla svědkem i já u kulatého stolu Marcely Hrubošové. Po celkem dlouhém úvodu, kdy dvě mladé tanečnice vysvětlovaly svůj podnikatelský plán, přišla krátká a trefná rada. Tanečnice odcházely spokojené a Marcela si s chutí zapsala datum premiéry do svého diáře.

Její postřehy na pozici žen v mužském prostředí jsou také velmi zajímavé a určitě i vám budou nápomocné. Jak sama říká, ženy samy soutěží s muži, aniž by to kolikrát mužští kolegové vyžadovali. Staví se do pozic, kdy chtějí obhajovat svůj přínos, ačkoli to předem nikdo nežádá. A tím se mohou připravit o svoji velkou výhodu – nadsázku a nadhled tam, kde se muži berou příliš vážně. „Ženy mají často pocit, že musejí víc pracovat než kolegové, protože potřebují jejich přijetí. Z vlastní zkušenosti ale vím, že je to zbytečné. Mnohem raději těžím z toho, že jsem žena a používám tedy jiné zbraně – vtip a občas drzost něco shodit třeba naivní otázkou.“ Častou chybou je snaha napodobit mužský styl jednání. „Když jsem se o tohle snažila, nikdy jsem nebyla autentická. Nebyla jsem to já a necítila jsem se v takové poloze dobře. Ve výsledku to mělo negativní vliv i na moji práci.“ A posluchačky jsou velmi spokojené, větší pocit sebevědomí jim nic jiného nedá.

Další informace naleznete na www.equalpayday.cz

Promotion