Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Co dělat, když se vaše pleť nekamarádí s vitamínem C?

Info ikona
Serum

Kosmetický rebel! I tak lze mluvit o vitamínu C, který v kosmetickém průmyslu zastává důležité místo. Na jednu stranu totiž dokáže s pletí hotové zázraky, na stranu druhou může vaši pleť pěkně potrápit. A možná i proto má vitamíc C velkého konkurenta jménem niacinamid.

Kosmetické poličky většiny z nás zdobí svatá trojice – SPF, retinol a další forma antioxidantu. A právě k antioxidantům řadíme mj. vitamín C, který naši pleť dokáže ochránit před vnějšími vlivy, bojuje proti volným radikálům a hravě si poradí i s oxidačním stresem.

Na první pohled se tedy zdá, že jde o kosmetického hrdinu, který se právem vyhřívá na výsluní popularity. Pravdou ale zůstává, že ani vitamín C není „bezproblémový“ a rozhodně se najdou ženy, jejichž pleť si s tímto antioxidantem jednoduše „nerozumí“. Může se stát, že některé deriváty vitamínu C, například nejčistší forma L-kyseliny askorbové, může pleť podráždit. Pokud máte pocit, že ani vaše pleť se s vitamínem C nepřátelí, pak je nejvyšší čas, abyste do své kosmetické rutiny přizvala niacinamid.

Mohlo by se vám líbit

Vitamín C vs. niacinamid

Oba jsou to antioxidanty, oba dokážou s pletí hotové zázraky. Zásadní rozdíl mezi vitamínem C a niacinamidem ale spatřujeme v tom, že niacinamid je forma vitamínu B3, která je velmi jemná k pokožce, výrazně zlepšuje funkci kožní bariéry, a navíc snižuje zánět. Mimochodem, zánět je často přítomen u lidí, kteří trpí ekzémem, akné nebo růžovkou. „Víme, že niacinamid má u těchto pacientů velmi uklidňující a protizánětlivý účinek,“ říká dermatoložka Ivy Lee pro Well and Good.

Pokud tedy vitamín C nedělá vaši pleti dobře, můžete sáhnout po této alternativě, která vitamínu C hravě konkuruje. Niacinamid je, stejně jako vitamín C, antioxidant, a tak máte jistotu, že taktéž snižuje oxidační stres. Zároveň niacinamid zvyšuje produkci kolagenu, snižuje hyperpigmentaci a napravuje funkci kožní bariéry. Nutno ale dodat, že vitamín C má některé exfoliační výhody, které niacinamid postrádá. Obzvláště v případě projasnění pleti a snížení hyperpigmentace je zřejmé, že vitamín C je účinnější než niacinamid.

Info ikona
Sérum

Vzhůru na kosmetickou poličku

Zaujaly vás (super)schopnosti niacinamidu? Pak máte hned několik možností, jak tuto formu vitamínu B3 zakomponovat do své kosmetické rutiny.

V první řadě se nabízí pleťové sérum, které nejčastěji najdete ve spojení 10% niacinamidu a 1% zinku. Případně nic nebrání tomu, abyste se v drogeriích či parfumeriích poohlédly po hydratačním krému, který bude niacinamid obsahovat. Možná vás také překvapí, že niacinamid je ukryt i v některých opalovacích krémech, a tak zkuste pečlivě prostudovat etiketu. Třeba zjistíte, že niacinamid je součástí vaší péče o pleť už dlouhé roky.

Mohlo by se vám líbit