Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Co dělat, když se vaše pleť nekamarádí s vitamínem C?

Info ikona
Serum

Kosmetický rebel! I tak lze mluvit o vitamínu C, který v kosmetickém průmyslu zastává důležité místo. Na jednu stranu totiž dokáže s pletí hotové zázraky, na stranu druhou může vaši pleť pěkně potrápit. A možná i proto má vitamíc C velkého konkurenta jménem niacinamid.

Kosmetické poličky většiny z nás zdobí svatá trojice – SPF, retinol a další forma antioxidantu. A právě k antioxidantům řadíme mj. vitamín C, který naši pleť dokáže ochránit před vnějšími vlivy, bojuje proti volným radikálům a hravě si poradí i s oxidačním stresem.

Na první pohled se tedy zdá, že jde o kosmetického hrdinu, který se právem vyhřívá na výsluní popularity. Pravdou ale zůstává, že ani vitamín C není „bezproblémový“ a rozhodně se najdou ženy, jejichž pleť si s tímto antioxidantem jednoduše „nerozumí“. Může se stát, že některé deriváty vitamínu C, například nejčistší forma L-kyseliny askorbové, může pleť podráždit. Pokud máte pocit, že ani vaše pleť se s vitamínem C nepřátelí, pak je nejvyšší čas, abyste do své kosmetické rutiny přizvala niacinamid.

Mohlo by se vám líbit

Kdopak by se kyselin bál aneb Jak v kosmetické rutině pracovat s kyselinami

Spojení slov kyselina a kosmetická rutina zní děsivě. Pokud ale sáhnete po správných kyselinách, konkrétně po alfa-hydroxykyselinách (AHA) či beta-hydroxykyselinách (BHA), pak vám pleť poděkuje a bohatě se vám odmění.
marianne.cz

Vitamín C vs. niacinamid

Oba jsou to antioxidanty, oba dokážou s pletí hotové zázraky. Zásadní rozdíl mezi vitamínem C a niacinamidem ale spatřujeme v tom, že niacinamid je forma vitamínu B3, která je velmi jemná k pokožce, výrazně zlepšuje funkci kožní bariéry, a navíc snižuje zánět. Mimochodem, zánět je často přítomen u lidí, kteří trpí ekzémem, akné nebo růžovkou. „Víme, že niacinamid má u těchto pacientů velmi uklidňující a protizánětlivý účinek,“ říká dermatoložka Ivy Lee pro Well and Good.

Pokud tedy vitamín C nedělá vaši pleti dobře, můžete sáhnout po této alternativě, která vitamínu C hravě konkuruje. Niacinamid je, stejně jako vitamín C, antioxidant, a tak máte jistotu, že taktéž snižuje oxidační stres. Zároveň niacinamid zvyšuje produkci kolagenu, snižuje hyperpigmentaci a napravuje funkci kožní bariéry. Nutno ale dodat, že vitamín C má některé exfoliační výhody, které niacinamid postrádá. Obzvláště v případě projasnění pleti a snížení hyperpigmentace je zřejmé, že vitamín C je účinnější než niacinamid.

Info ikona
Sérum

Vzhůru na kosmetickou poličku

Zaujaly vás (super)schopnosti niacinamidu? Pak máte hned několik možností, jak tuto formu vitamínu B3 zakomponovat do své kosmetické rutiny.

V první řadě se nabízí pleťové sérum, které nejčastěji najdete ve spojení 10% niacinamidu a 1% zinku. Případně nic nebrání tomu, abyste se v drogeriích či parfumeriích poohlédly po hydratačním krému, který bude niacinamid obsahovat. Možná vás také překvapí, že niacinamid je ukryt i v některých opalovacích krémech, a tak zkuste pečlivě prostudovat etiketu. Třeba zjistíte, že niacinamid je součástí vaší péče o pleť už dlouhé roky.

Mohlo by se vám líbit

Zaostřeno na folát! Ve kterých potravinách najdete aktivní formu vitamínu B9?

Všichni víme, že nutričně vyvážený jídelníček je cesta k dlouhodobému zdraví. Mnoho lidí ale často zapomíná na potraviny, které jsou bohaté na folát, tedy aktivní formu vitamínu B9. Přitom právě vitamín B9 je klíčový pro všechny nastávající maminky, neboť má pozitivní vliv na vývoj nervové soustavy plodu a preventivně působí proti rozštěpu páteře.
marianne.cz