Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Dožít se stovky let nemusí být sci-fi aneb 6 kroků k dlouhému životu

Info ikona
Smích

Přinášíme vám anti-age manuál, díky kterému si prodloužíte život. A nebude to jen smíchem. Věděli jste, že na délku života má vliv např. také zubní hygiena?

Markéta Vörös | 17. 09. 2021

1. Sezení je jako kouření

Jak často v práci sedíte? Zkuste se nad tím zamyslet a nepodvádějte. Ze sezení se stal nešvar, který odborníci stále častěji připodobňují ke kouření. Proč je tak nezdravé? Na sezení nejsme stavěni, může nám způsobit trombózu. Krevní sraženina nejčastěji vzniká v žilách na nohou a je obvykle způsobena právě nedostatkem pohybu. Řešení? Nainstalujte si na mobil chytrou aplikaci, která vám připomene, že se máte na chvilku zvednout od stolu.

Mohlo by se vám líbit

Jaký vliv mají cigarety na ženský organismus?

V České republice si pravidelně či příležitostně cigaretu zapálí přibližně 22 % žen, které jsou starší 15 let, a to i přesto, že mají cigarety na jejich organismus ničivé účinky, které se týkají vzhledu a především jejich zdraví.
marianne.cz

2. Čištění zubů má vliv na délku života

Návštěva dentální hygienistky a stále stejná otravná otázka: „Čistíte si pravidelně zuby také mezizubním kartáčkem?“ V pořadu BBC nedávno přirovnal lékař Sanjay Gupta zuby k oknu do nitra našeho zdraví. Důvod? Jakmile se vám jednou vytvoří zánět dásní, dá se předpokládat, že se zdaleka nejedná o jediný zánět, který se ve vašem těle nachází. A záněty jsou nebezpečné, bývají častým předpokladem vzniku srdečních chorob. Slibujeme, že si budeme čistit zuby mezizubním kartáčkem jako o život! 

Mohlo by se vám líbit

Čistíte si správně zuby? Aneb Největší mýty v péči o chrup

Že nám pravidelná dávka sladkostí, ranní káva a ignorování mezizubního kartáčku k hollywoodsky zářivému úsměvu zrovna nepomůžou, víme všichni. Ale tušili jste, že vašim zubům ve skutečnosti nejvíc škodí něco úplně jiného?
marianne.cz

3. Smích prodlužuje život

Smějte se, i když zrovna není čemu. Dokonce i falešným smíchem si zajistíte kvalitnější život, tělo ho totiž od toho pravého nerozezná. Smích snižuje hladinu stresových hormonů, posiluje imunitní systém a omezuje riziko srdečních onemocnění. Pokud tedy ještě nemáte plán na dnešní večer, určitě si pusťte nějakou dobrou komedii.  Děláte to pro zdraví!

Mohlo by se vám líbit

Smíchem ke zdraví aneb Benefity jógy smíchu

Ne nadarmo se říká, že smích je lék na všechno. Opravdu má léčivou moc a posiluje naši imunitu. Může nám zlepšit zdraví a přinášet pocit štěstí. A to jsou jedny z nejdůležitějších aspektů života. Málokdo se ale směje dostatečně, a tak nemá smích takové účinky. Proto vznikla jóga smíchu. Jaké jsou její benefity?
marianne.cz

4. Zelené zdraví a dlouhověkost

Obklopte se zelenou, jak jen to jde. Když kolem sebe budete mít živou zeleň, snížíte tím riziko depresí a úzkosti. Taky si naordinujte pravidelné procházky do místního parku nebo lesa. Pracovní povinnosti nebo chod domácnosti na vás dozajista chvilku počkají.

Mohlo by se vám líbit

Procházka ke štíhlé postavě aneb Kolik kroků musíte ujít, abyste spálili tuk?

Možná nepatříte mezi sportovní nadšenci, kteří by svůj volný čas trávili za zdmi fitness centra. Přesto nám pravděpodobně dáte za pravdu, že pohyb je pro tělo důležitý. Jízda do práce autem či MHD, sedavé povolání a večery naplněné sledováním televize, jsou sice pohodlné, avšak tento koktejl pohodlnosti se může proměnit v časovanou bombu. Zkuste do svého běžného dne implikovat alespoň trochu pohybu – třeba chůze!
marianne.cz

5. Každodenní maličkosti

Norové, Švédi a Dánové si denní světlo a teplo moc neužijí, radostnější způsob života si proto dopřávají pomocí hygge, lagomu či fiky. Krásu hledají v každodennosti, a tak zapalují svíčky, choulí se do dek a vypínají mobily. Vezměme si z nich příklad a hledejte štěstí v maličkostech.

Mohlo by se vám líbit

Hygge je pasé! O pozornost si říká norský koselig

Hygge, sis, lagom, gazellig nebo kalsarikännit. V posledních letech jsme si zvykli, že nám severské země nenápadně podsunují recepty na šťastný a spokojený život. A aby těch receptů nebylo málo, přihlásil se o pozornost také koselig, norský koncept šťastného života.
marianne.cz

6. Sbohem, srdeční choroby

Podle statistik ČSÚ se za posledních devět let moc nezměnilo, srdeční choroby nás Čechy stále ničí. V roce 2009 zemřelo na onemocnění  srdce 31,3 % obyvatel, v roce 2014 to bylo 33,3 % a v roce 2018 se procenta držela na 32,3 %. Zkuste smutným číslům předejít a změňte životní styl. Jak začít? Z jídelníčku vyřaďte energetické nápoje plné kofeinu a stimulantů a omezte maso. Raději se nalaďte na středomořský způsob stravování. Jeho základem jsou čerstvé lokální ovoce a zelenina, obiloviny, luštěniny, kvalitní olivový olej, mléčné výrobky a jen velmi omezené množství masa.

Mohlo by se vám líbit

Modrá zóna aneb Místo, kde znají tajemství dlouhověkosti

Kdyby měl Rudolf II. ponětí o tzv. modrých zónách, nemusel by se svým osobním lékařem Tadeášem Hájkem z Hájku trávit hodiny a hodiny nad výrobou elixíru mládí.
marianne.cz