Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jaká je souvislost mezi vypadáváním vlasů a onemocněním covid-19?

Info ikona
Vlasy

O onemocnění covid-19 stále příliš nevíme. Někteří pacienti prodělají covid a ani si nemoci nevšimnou, jiné trápí dýchací obtíže, horečky či tělesná slabost. Podobně rozdílné jsou také dlouhodobé následky, mezi které řadíme problémy s menstruačním cyklem nebo vypadávání vlasů.

Máte ve svém okolí někoho, kdo prodělal covid-19 a stěžuje si na vypadávání vlasů? Rozhodně jeho problémy nezlehčujte. Nejnovější výzkum zveřejněný v časopise The Lancet odhalil, že 22 % lidí, kteří prodělali covid-19, trpí vypadáváním vlasů. Nutno dodat, že výzkumu se zúčastnilo 1655 pacientů z čínského Wu-chanu. Je tedy zřejmé, že vypadávání vlasů je jedním z dalších dlouhodobých následků covidu-19.

Mohlo by se vám líbit

Covid vs. stres

I když stále chybí dostatečné množství studií, vědci odhadují, že hlavní příčinou vypadávání vlasů je stres, který jde ruku v ruce s onemocněním covid-19. „Typ vypadávání vlasů spojený s covidem se nazývá telogen effluvium. S tímto typem se setkáváme ve chvíli, kdy je lidské tělo pod velkým stresem,“ říká dermatoložka Purvisha Patel pro Everyday Health. Abychom pochopili, proč k vypadávání vlasů dochází, je třeba nahlédnout pod pokličku vlasového cyklu. „Fáze růstu se nazývá anagenní, klidová fáze se nazývá telogenní. Na konci telogenní fáze vlasy vypadnou a cyklus se vrátí zpět do anagenní fáze. Jakmile ale přijde silný stresor, může být cyklus narušen. Vlasy se předčasně posunou do klidové fáze a vypadnou. Mezi běžné spouštěče patří porod, hospitalizace, chirurgický zákrok, rychlá ztráta hmotnosti či náhlý stres,“ vysvětluje dermatoložka Shani Francis. Přesun do klidové fáze je způsoben tím, že se tělo pod náhlým stresem snaží o úsporu energie.

Info ikona
Vlasy

Jak s vypadáváním vlasů bojovat?

Dobrou zprávou je, že vypadávání vlasů po covidu je dočasnou záležitostí. Obvykle trvá šest až devět měsíců, než se vaše vlasy opět dostanou do růstové fáze. „Pravdou ale zůstává, že samotná pandemie koronaviru je velkým stresorem. A tak je důležité, aby se telogen effluvium nestal chronickou záležitostí,“ varuje dermatoložka. V ideálním případě udělejte všechno proto, abyste byli v psychické pohodě a tělo zbytečně nezatěžovali stresem. Zároveň se vyplatí, když budete jíst vyváženou stravu, která podporuje zdraví a růst vlasů. Konkrétně je důležité myslet na potraviny s vysokým obsahem bílkovin, vitamínu D a železa. V neposlední řadě můžete navštívit dermatologa, který stanoví, zda za vypadáváním vlasů doopravdy stojí prodělaný covid-19. Je totiž důležité vědět, že vypadávání vlasů může souviset i s hormonální nerovnováhou, špatnou životosprávou nebo genetikou.

Další následky onemocnění covid-19

Je zřejmé, že covid-19 si nezahrává jenom s našimi vlasy. Výše zmíněný výzkum ukázal, že 63 % pacientů sužuje dlouhodobá únava, 26 % hovořilo o problémech s usínáním a 23 % si stěžovalo na úzkost a deprese. Stejně tak nelze opomenout ani problémy s menstruačním cyklem. Čím dál tím více žen si stěžuje, že po prodělané nemoci zažívají abnormálně bolestivou a silnou menstruaci. Některé ženy naopak uvádí, že se jejich menstruace výrazně zpozdila. I v tomto ohledu gynekologové hovoří o stresovém faktoru. „Je známo, že samotný stres způsobuje menstruační nepravidelnosti tím, že narušuje osu hypotalamus-hypofýza-vaječníky, v podstatě hormonální systém, kterým mozek mluví k vaječníkům,“ uvedla gynekoložka Linda Fan pro web Medical News Today.

Mohlo by se vám líbit