Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

Nejčastější chyby, které děláme v péči o vlasy: Kadeřník Marek Bukoci radí, jak se jim vyhnout

Pokud chcete mít vlasy jako ze salonu, je klíčová správná péče. Mnozí z nás však dělají chyby, aniž bychom o tom věděli. Kadeřník Marek Bukoci nám prozradil, jaké „přešlapy“ jsou nejčastější a co vlasům způsobují.

Aneta Akgül | 23. 08. 2024

Na obyčejné produkty z drogerie zapomeňte

Při péči o vlasy mnohé z nás sahají po produktech z drogerie. Tyto produkty jsou často rychlejší a levnější variantou než ty z kadeřnických salonů. Kadeřník Marek Bukoci nám však odhalil několik důvodů, proč může být profesionální péče, i když dražší, v mnoha ohledech lepší. „Profesionální kosmetika se prodává v koncentrované formě. Pokud ji používáte správně, může šampon o objemu přibližně 300 ml vydržet klidně i půl roku. To je také důvod, proč jsou složky v profesionální kosmetice silnější a účinnější,” říká.

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na kulmu: 4 triky, jak dosáhnout krásných vln bez tepelné úpravy

Pokud nepatříte mezi ženy, jejichž vlasy se přirozeně vlní, možná při snaze o dokonalé lokny saháte po kulmě či žehličce. Hřívu však lze natočit i bez zbytečného zatěžování tepelnou úpravou. Máme pro vás několik tipů, jak na to.
marianne.cz

Běžně dostupné produkty v drogerii často obsahují složky, které mohou být pro vlasy škodlivé. „Jde především o množství nerozpustného silikonu ve vodě a sulfátů, jako je chlorid sodný,“ vysvětluje kadeřník. I když jsou produkty z drogerie často levnější, Bukoci vysvětluje, co se za jejich cenou skrývá. „Je důležité si uvědomit cenovou relaci produktů. Například šampon, který stojí kolem 300 korun, obsahuje náklady na marketing, reklamu, design produktu, dovoz, výdělek obchodníka, který jej prodává, a také výdělek výrobce. Ve skutečnosti zjistíte, že reálná cena produktu je kolem 10 až 20 korun z těchto 300 korun. Na profesionální výrobky obvykle tolik reklamy neuvidíte, vysvětluje kadeřník. Z toho plyne, že při koupi produktu z drogerie mnohdy platíte za spoustu jiných věcí než pouze za něj samotný.

Domácí barvení? Raději ne

Barvení vlasů je zcela běžná záležitost u nemalého procenta žen. Profesionální barvení ale není úplně nejlevnější, a tak se často přikláníme k barvení domácímu. Výsledek je přeci stejný, nebo ne? Bukoci tuto mylnou domněnku neguje. „Domácí barvení vlasů je pro kadeřníky velké NE! A pro klienty by mělo být také. Nejde o to, že by se kadeřníci báli o výdělky, ale o to, aby jejich klienti nepřišli o vlasy nebo nemuseli opravovat nezdařilé domácí pokusy,” říká.

Dále kadeřník vysvětluje, jak barvy fungují: „Rozdíl mezi drogistickými a profesionálními barvami je výrazný. Drogeristická barva je navržena tak, aby barvila za všech okolností – ať už se jedná o dámu v letech s šedinamiasijské vlasy nebo vlasy mladé slečny. Jak ukazují tyto příklady, každá z těchto osob má jinou kvalitu vlasů a jiný stav vlasového vlákna. Proto může středně hnědá barva často vyjít skoro černá, zatímco platinová barva může u hlavy chytit do zrz. Naopak profesionální kadeřník si sílu barvy a krytí určuje podle potřeb konkrétního klienta.

Mohlo by se vám líbit

Šediny se nosí, zapomeňte na barvení: Tyto účesy dokonale zvýrazní vaše stříbrné odlesky

Žijeme v době, kdy se za každou cenu snažíme bojovat proti stárnutí. Každá další vráska na obličeji znamená více vrstev anti-ageing krému či dokonce pravidelné návštěvy estetické kliniky. Stejně tak nás děsí šedivé vlasy, kterých se s přibývajícím věkem objevuje čím dál více. V tomto případě se zběsile ženeme ke kadeřnici a spoléháme na to, že všechny známky stárnutí zakryje. Tento boj ale nemusíme svádět věčně. Šediny se nosí a prostor jim dávají i světové celebrity. Je tedy na čase je přestat skrývat a naopak je hrdě ukázat.
marianne.cz

Drogistické barvy mají jinou molekulární strukturu než profesionální barvy. Profesionální barva se dostává do vlasu a přichytí se na pigmentová zrna, kde je překryje a zamaskuje váš přírodní pigment. Barva z drogerie se dostane do vlasu, kde se zvětší, aby zakryla to, co má, což často vede k narušení vlasového vlákna. Tento proces mění fyzikální vlastnosti vlasu a může poškodit jeho vazby, což může způsobit, že vlasy ztratí pružnost a budou křehké a méně tvárné,říká Bukoci.

Správné mytí vlasů je základ kvalitní péče

I přes to, že je mytí vlasů činností, kterou děláme pravidelně, mnozí z nás dělají tento proces špatně. „Vždy je důležité si pamatovat, že myjeme pouze vlasovou pokožku, nikoliv vlasy samotné. Třením vlasového vlákna dochází k fyzikálnímu poškození, kdy se šupiny vlasů třou o sebe a na vlasovém vláknu mohou vznikat malé díry,vysvětluje kadeřník.

Mohlo by se vám líbit

Už máte své hedvábné povlečení na polštář? Zlepší kvalitu pleti i vlasů

Není povlečení jako povlečení. I když milujete své ložní prádlo, polštáře raději oblékněte do hedvábného povlaku. Nejenže příjemně chladí, ale také přináší řadu výhod pro vaši pleť i vlasy.
marianne.cz

A jak si tedy správně umýt vlasy?Vlasy myjeme šamponem dvakrát za sebou. Nebojte se, pokud šampon nepění – i tak stále čistí. Nikdy nepřidávejte více šamponu; raději přidejte vodu. Tímto způsobem nejenže šetříte šampon, ale také předejdete vysušování vlasů. Jak už jsem zmínil, myjte pouze pokožku hlavy. Mýdlová voda, která stéká po vlasech, je pro jejich umytí zcela dostačující,radí Bukoci.

Po šamponování vymačkáme přebytečnou vodu, aby kondicionér nebo maska, které následují, nebyly zředěny. Produkt je vždy dobré zapracovat rozčesáním vlasů hřebenem a poté důkladně vypláchnout. Následně vlasy prosušíme vymačkáním přebytečné vody do ručníku. Vlasy v mokrém stavu nikdy nedrhněte, protože jsou nejvíce zranitelné. Zacházejte s nimi co nejšetrněji.

Mohlo by se vám líbit

Podzimní vlasové trendy 2024: Dejte šanci rozcuchanému drdolu nebo účesu z roku 2000

Léto sice stále nekončí, ale tropických veder už má spousta z nás dost. Pomalu se tedy připravujeme na podzim – jak v módních, tak v kosmetických a vlasových trendech. Jaké účesy ovládnou podzim 2024? Na své si přijdou milovnice elegance i nedbalosti.
marianne.cz

Jakmile máme vlasy dostatečně zbavené přebytečné vody, můžeme nanést bezoplachovou péči. Poté je nutné vlasy vždy důkladně vysušit. Nikdy nechoďte spát s mokrými vlasy – je to jedna z nejhorších věcí, které můžete svým vlasům udělat. Existuje mylná představa, že pokud vlasy nevyfoukáme, je to pro ně lepší, protože je nezatěžujeme. To je však nesprávné. Vlhká vlasová pokožka je ideálním prostředím pro růst vlasových plísní a bakterií, které mohou způsobovat lupy, plísně, kvasinky a dokonce i vypadávání vlasů. Mokrý vlas vypadá jako otevřená šiška. Foukáním vlasů přes kartáč je upravujeme, uhlazujeme a zacelujeme. Díky tomu budou odolné a pružné," uzavírá kadeřník.

Kdo je Marek Bukoci?

Kadeřník salonu Tomas Arsov v centru Prahy. Svému oboru se aktivně věnuje už 13 let. Účastnil se moha stáží v zahraničí, kde se setkal s různými lidmi a jejich problémy s vlasy. S klientkami se vždy snaží najít cestu jak se udržitelně a hlavně komplexně starat o jejich vlasy, aby dosáhly jejich vysněného účesu. Aktivně se podílí na rozvoji salonu Tomas Arsov a spolupracuje s celebritami a modelkami. Vždy mu záleží na tom, aby klienta správě edukoval ve vlasové péči a přiblížil tak, jak s vlasem fungovat a zacházet.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Krása
Jak správně čistit pleť podle Korejek? Jejich rutinu zvládnete ve dvou snadných krocích

Jak správně čistit pleť podle Korejek? Jejich rutinu zvládnete ve dvou snadných krocích

Krása
Trendy účes zimy 2024, který bude chtít každá žena: Krásné mikádo butterfly bob je ideální pro jemné vlasy

Trendy účes zimy 2024, který bude chtít každá žena: Krásné mikádo butterfly bob je ideální pro jemné vlasy

Krása
Produkt, bez kterého se váš make-up neobejde: Jak vybrat ten nejlepší, který rozzáří vaši pleť

Produkt, bez kterého se váš make-up neobejde: Jak vybrat ten nejlepší, který rozzáří vaši pleť

Krása
Nejlepší hydratační krémy podle internetu: Tyto budou vaši pleť hýčkat a hydratovat celou zimu

Nejlepší hydratační krémy podle internetu: Tyto budou vaši pleť hýčkat a hydratovat celou zimu

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit