Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Průvodce retinoidy pro začátečnice

Info ikona
Pleť

Retinoidy coby téměř zázračná anti-aging ingredience jsou opěvované už dost dlouho – a právem. Jestli jste jejich účinky ještě nevyzkoušely na vlastní kůži, máme pro vás pár praktických tipů i výběr těch nejlepších přípravků pro začátečnice.

Karolína Demelová | 1. 03. 2023

Původně se jimi léčilo primárně akné a teprve časem se zjistilo, že v rámci „vedlejších účinků“ taky vyhlazují jemné linky, sjednocují tón pleti, zmírňují pigmentové skvrny, zpevňují pleť a zjemňují její texturu. Retinoidy neboli deriváty vitaminu A se staly jedním z hlavních bojovníků proti předčasnému stárnutí kůže a dnes už patří mezi stálice anti-aging sér a krémů – ve složení je najdete v nejrůznějších formách, například jako retinol, retinyl nebo retinaldehyd.

Základní pravidla

Tahle skincare pohádka má ale jeden drobný háček: s retinoidy je potřeba zacházet opatrně a dodržovat několik základních pravidel. Za prvé, přípravky s nimi by se měly aplikovat jen večer (až na naprosté výjimky) a ráno pak musíte pleť vždycky chránit krémem s vyšším ochranným faktorem (minimálně SPF 30) – pokožka je totiž během používání retinoidů mnohem citlivější na slunce. Připravte se také na to, že může být pleť zpočátku lehce zcitlivělá, začervenalá nebo se chvíli loupat – je to ovšem normální součást procesu a po čase vše zase odezní.

Stejně jako u každého nového kosmetického produktu je ideální udělat patch test neboli test snášenlivosti. Přípravek napřed naneste na zápěstí nebo třeba za ucho a den dva pozorujte, jestli se nedostaví nežádoucí reakce. Pokud máte pleť citlivou nebo trpíte nějakým kožním problémem, rozhodně se napřed poraďte o (ne)vhodnosti retinoidů se svým dermatologem. Retinoidy se také nedoporučují používat v těhotenství a během kojení.

Mohlo by se vám líbit

Méně je více

Jestli je vše v pořádku, začněte přípravek s retinoidem zařazovat do své rutiny postupně: napřed jen jednou týdně, pak dvakrát a postupně můžete četnost zvyšovat. Vždy ho nanášejte na čistou a suchou pleť a vyhýbejte se oblasti očí, úst a krku, kde je kůže mnohem jemnější. Při používání retinoidů si dejte pozor na kombinace s některými dalšími aktivními látkami, například AHA kyseliny nebo vitamin C ze své večerní rutiny raději vypusťte. Vaše první sérum nebo krém s retinoidem by také neměly být příliš silné, takže na etiketách nehledejte moc vysoké koncentrace. Naopak perfektní jsou ty, které ve svém složení obsahují i látky zmírňující případné podráždění, jako je třeba niacinamid nebo oleje typu skvalen.

Po jakých retinoidech sáhnout?
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku