Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Průvodce retinoidy pro začátečnice

Retinoidy coby téměř zázračná anti-aging ingredience jsou opěvované už dost dlouho – a právem. Jestli jste jejich účinky ještě nevyzkoušely na vlastní kůži, máme pro vás pár praktických tipů i výběr těch nejlepších přípravků pro začátečnice.

Karolína Demelová | 1. 03. 2023

Původně se jimi léčilo primárně akné a teprve časem se zjistilo, že v rámci „vedlejších účinků“ taky vyhlazují jemné linky, sjednocují tón pleti, zmírňují pigmentové skvrny, zpevňují pleť a zjemňují její texturu. Retinoidy neboli deriváty vitaminu A se staly jedním z hlavních bojovníků proti předčasnému stárnutí kůže a dnes už patří mezi stálice anti-aging sér a krémů – ve složení je najdete v nejrůznějších formách, například jako retinol, retinyl nebo retinaldehyd.

Základní pravidla

Tahle skincare pohádka má ale jeden drobný háček: s retinoidy je potřeba zacházet opatrně a dodržovat několik základních pravidel. Za prvé, přípravky s nimi by se měly aplikovat jen večer (až na naprosté výjimky) a ráno pak musíte pleť vždycky chránit krémem s vyšším ochranným faktorem (minimálně SPF 30) – pokožka je totiž během používání retinoidů mnohem citlivější na slunce. Připravte se také na to, že může být pleť zpočátku lehce zcitlivělá, začervenalá nebo se chvíli loupat – je to ovšem normální součást procesu a po čase vše zase odezní.

Stejně jako u každého nového kosmetického produktu je ideální udělat patch test neboli test snášenlivosti. Přípravek napřed naneste na zápěstí nebo třeba za ucho a den dva pozorujte, jestli se nedostaví nežádoucí reakce. Pokud máte pleť citlivou nebo trpíte nějakým kožním problémem, rozhodně se napřed poraďte o (ne)vhodnosti retinoidů se svým dermatologem. Retinoidy se také nedoporučují používat v těhotenství a během kojení.

Mohlo by se vám líbit

Jak docílit hustého obočí a dlouhých řas?

Obočí, které se stále ještě nevzpamatovalo z dávných drastických zásahů pinzetou, nebo prořídlé řasy trápí nejednu z nás. Naštěstí jsou tu séra plná aktivních látek, která pomůžou škody napravit.
marianne.cz

Méně je více

Jestli je vše v pořádku, začněte přípravek s retinoidem zařazovat do své rutiny postupně: napřed jen jednou týdně, pak dvakrát a postupně můžete četnost zvyšovat. Vždy ho nanášejte na čistou a suchou pleť a vyhýbejte se oblasti očí, úst a krku, kde je kůže mnohem jemnější. Při používání retinoidů si dejte pozor na kombinace s některými dalšími aktivními látkami, například AHA kyseliny nebo vitamin C ze své večerní rutiny raději vypusťte. Vaše první sérum nebo krém s retinoidem by také neměly být příliš silné, takže na etiketách nehledejte moc vysoké koncentrace. Naopak perfektní jsou ty, které ve svém složení obsahují i látky zmírňující případné podráždění, jako je třeba niacinamid nebo oleje typu skvalen.

Po jakých retinoidech sáhnout?
Mohlo by se vám líbit

Viva Magenta! Jak nosit barvu roku 2023?

Dáváte si novoroční předsevzetí? Co třeba přidat trochu více barev do líčení i šatníku? Ideálním adeptem je Viva Magenta, odstín letošního roku, který každoročně vyhlašuje Pantone Color Institute.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Krása
Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Krása
Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny