Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

26 m² plných stylu: Jak si mladá žena zařídila garsoniéru snů?

Mladá žena oslovila autorku s tím, aby jí zařídila malometrážní byt tak, aby byl funkční, vkusný a minimalistický. Základní barvou v interiéru je bílá, kterou doplňuje béžová, tmavošedá a černá. Nábytek má čisté linie, místy je až stroze geometrický. Minimalistický kov se sklem je vhodně doplněn dřevem.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Terezie Benoni | 24. 05. 2025

„Majitelka mě oslovila s prosbou o zařízení interiéru. Jedná se o byt s výměrou plochy 26 m2, garsoniéru. Velikou výhodou je krásné velkoryse navržené okno přes celou fasádu a podlaha s příjemným dřevodekorem,“ vysvětluje autorka projektu Ing. arch. Aneta Dvořáková. „Byt je pro mladou ženu, která hodně pracuje a sportuje, takže se rozhodla, že jí nějaký čas nebude vadit malometrážní byt. Chce ho mít ale funkčně, vkusně a minimalisticky zařízený Mnozí lidé si minimalistický styl představují jako chladný, neosobní a neútulný, což už ale dávno neplatí. Minimalismus si zakládá na světlých barvách, vzdušnosti, přírodních materiálech, menším množství věcí a doplňků, je však přívětivý. Navíc se díky tomu byt i dobře udržuje a uklízí. Základní barvou zůstává bílá, přidávám však neutrální barvy jako béžovou, uhlově černou, tmavošedou a další barvy kamene. Základem jsou tedy tlumené odstíny, design je tvořen barevným nábytkem a zajímavými doplňky, konkrétně šuplíkovou komodou barvy temně lahvově zelené barvy. Ta se odráží i na povlečení, které je zjemněno motivy větví a listů.“

Galerie: Minimalistické bydlení v Praze
Mohlo by se vám líbit

Panelákový byt 1+1 si deisignérka zmenšila na garsonku a splnila si sen o otevřeném prostoru s prosklenou koupelnou

Bydlení si designérka navrhovala sama pro sebe, a proto měla od počátku jasnou představu, že prostor musí být otevřený a vzdušný. Plnila si tím dávné přáné – mít prosklenou koupelnu. Chtěla vytvořit interiér, ve kterém bude použito velké množství materiálů a technických řešení.
marianne.cz

S feng shui přístupem

Nábytek má čisté linie, je geometrický. „Preferuji opravdové materiály, dřevo, kov, sklo. Dominantními solitéry jsou dva masivní hranaté špalky, které se dají přemisťovat po bytě,“ popisuje architektka. Podlaha v koupelně imituje břidlicový kámen, v obytné části je to přírodní dub. Pro zútulnění je použit kusový vlněný koberec smetanové barvy. Který ladí tón v tónu ke světlé rozkládací dvojmístné pohovce. „Za účelem odclonění oken bylo nezbytné použít zatemňující závěsy, zvolila jsem barvu modrá indigo, doplněno jemnými čistě bílými záclonami. V bytě je dbáno na hezké detaily a dekorace. Ráda kombinuji nové doplňky se starými. Ty staré kusy mají pro mě minulost a duši. Jsou zde květiny v závěsných nádobách a designových květináčích. Protože lesklé povrchy odráží osvětlení, používám zrcadla a kov. Je to určitý prvek hravosti, příjemného světla a přenosu energie. To se kloubí i s feng shui přístupem, kterému se také snažím věnovat.“ V interiéru se potvrdilo, že je důležité dát všem věcem místo od samého začátku, aby i malý interiér působil čistě a stylově.

Autorka projektu: Ing. arch. Aneta Dvořáková, www.anetadvorakova.cz

Interiér roku

V desátém ročníku soutěže Interiér roku usilovalo o toto ocenění 222 interiérů. Výherci byli vyhlášeni 29. 4. 2025 v pražském Centru současného umění DOX, a to jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum. Více na www.interierroku.cz.

 

Čtěte také: Rekonstrukce panelového bytu pro mladou rodinu, byla sice neplánovaná, o to víc potěšila

Z původně malého projektu se stala zcela nečekaně celková rekonstrukce panelového bytu. Ukázalo se totiž, že rodina trpí naprostým nedostatkem úložných prostor a jednotlivé místnosti jsou tragicky stísněné.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×