Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Pro svou rodinu navrhl architekt byt s jasně definovanými zónami

Info ikona
Pro svou rodinu navrhl architekt byt s jasně definovanými zónami

Slovenský architekt Lukáš Šíp rozhodně vyvrací pořekadlo o bosé kovářově kobyle. Jeho byt v rezidenčním komplexu Při Mýtě v Bratislavě je ukázkovým příkladem moderního bydlení, které je stylové, praktické a pohodlné.

Terezie Benoni | 3. 01. 2024

Třípokojový byt v rezidenčním komplexu má užitnou plochu 75,8 m². Jeho majitel architekt Lukáš Šíp pracující v ateliéru coolstock rozdělil prostor na tři logické funkční zóny – centrální část s obslužným charakterem, kde je chodba, koupelna, toaleta a úložné prostory ve formě vloženého dřevěného boxu; dále na denní část s obývákem, kuchyní a lodžií a noční část s ložnicí a dětským pokojem. Celkové náklady na úpravu interiéru byly 890 000 Kč. „Materiály stropů a podlah v bytě, jejich barevnost a struktura, toto "přirozené" členění bytu následují a vizuálně podporují. V denní části jsou použity "syrové" povrchy – masivní dřevo s výraznou kresbou a odhalený betonový strop. V obslužné zóně je to vizuálně jemnější litá epoxid-cementová podlaha a betonový strop natřený na černo,“ popisuje autor projektu. Za nejuhlazenější pokoje považuje ty, kde použil vlněné koberce a omítnuté bílé stropy.

Galerie: Stylový byt architekta
Mohlo by se vám líbit

Vizuálně propojené zóny

 Charakter podlah a stropů se mění podle zóny, přičemž stejný materiál stěn tyto zóny vizuálně propojuje. „Tam, kde si to provoz žádá (kuchyň, koupelna) je povrch stěn ukončen matným bílým (a v koupelně šedým) polyuretanovým nátěrem; dveře jsou bílé, osazené do skryté zárubně. Do takto připraveného prostoru jsou vkládány atypické nábytkové prvky. Jejich tvar je co nejjednodušší; design nábytku pracuje s archetypální vzory, povrchy a detaily, na kterých je vidět řemeslo,“ vysvětluje svůj výběr Lukáš Šíp. Za zmínku určitě stojí konferenční stolek George Nelson značky VITRA, výrazné svítidlo String Light výrobce FLOS, nebo baterie Kartell by Laufen.  Dřevěný monolit sahající od podlahy po strop tvoří pomyslnou ochrannou bariéru mezi denní a noční částí bytu. „Kuchyňská linka sestává z pracovního "ponku" z laminované překližky, ze zavěšené vysoké části s proporcemi tradiční šatní skříně či "almary" a z otevřené police ve stylizované formě lidových poliček na kuchyňské nádobí. Tradiční truhlářské detaily, například rohový čepový spoj, se objevují na zásuvkách v kuchyni a v koupelně. Hlavním kritériem při výběru mobilního nábytku a svítidel byla řemeslná kvalita jejich zpracování, ne rok vzniku,“ dodává. 

O studiu

Coolstock je architektonické studio, které vzniklo jako společný projekt tří tvůrčích architektů jako kreativní platforma prostřednictvím které prezentují architektonickou, interiérovou a designérskou tvorbu. Nabízí nové koncepty řešení prostorů libovolné velikosti a účelu; od úvodní konzultace po realizační projekt či dozor architekta na stavbě. Lukáš Šíp ateliér coolstock spoluzakládal v roce 2012. V oblasti výzkumu se zabývá udržitelnou architekturou, analýzou jejích možných forem a architektonického výrazu, ale také širšími souvislostmi pojmu udržitelnost, zejména s přesahem do kulturní sféry. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku