Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

I v paneláku může být bydlení snů, potvrzuje projekt na pražském červeném Vrchu

Info ikona
I v paneláku může být bydlení snů,  potvrzuje projekt na pražském červeném Vrchu

Starý panelákový byt po rodičích chtěl důkladně zrekonstuovat. O finální podobě neměl úplně jasnou předstabu, a tak dal architektům volnou ruku. Výsledkem je moderní interiér plný světla s dostatkem úložných prostor.

Terezie Benoni | 9. 01. 2023

„Dostali jsme volnou ruku a připravili několik variant dispozic, ze kterých klient vybral tu nejodvážnější. V panelovém domě ze 70. let se zbouraly veškeré příčky a nevyhovující umakartové jádro,“ popisují autoři projektu architekti Zuzana Řepíková a Ondřej Krynek. Z malého špatně dispozičně řešeného 2+1 udělali byt 2+kk se samostatnou šatnou ideálního pro dva mladé lidi. Koupelnu a wc sloučili a přesunuli na místo původní kuchyně. Tím  vznikla krásná světlá koupelna s velkým oknem. Kuchyni pak přičlenili k obývacímu pokoji.

Galerie: Rekonstrukce panelového bytu

Jako jeden celek

„Chtěli jsme špatnou pověst panelových bytů obrátit v náš prospěch a sbroušením stropu v obývacím pokoji jsme přiznali betonový panel. Ten nám pomohl vnést do prostoru neobyčejnou texturu od které se odvíjel výběr zbylých materiálů. Surový a tmavší strop jsme doplnili šedými tóny, světlým březovým dřevem a přírodními materiály v celém bytě. Kuchyňská část je čistě bílá a díky tomu opticky vystupuje a září jako vložená kostka. Vstupní chodbu bytu jsme pojali jako šedý tunel, který ústí do této světlé kuchyně, kam vás to táhne hned od vstupu,“ vysvětlují architekti. „V ložnici jsme zopakovali vložení optické kostky, ale tentokrát tmavé do světlého prostoru a tím nám vzniklo útulné lůžko s velkým množstvím úložných prostor. Zbytek pokoje mohl tedy zůstat vzdušný a světlý jen s pracovním stolem a policemi na místo knihovny. Ložnice se dá uzavřít posuvnými dřevěnými dveřmi, které při plném otevření splynou s okolním nábytkem. Je tedy čistě na vás jestli bude dispozice zcela otevřená a budete byt vnímat jako jeden celek. Celým interiérem se prolínají diagonálně natočené prvky, které korespondují s polygonovou hravostí ručně malovaného portrétu Marilyn Monroe, která dodává bytu na originalitě a jedinečnosti.“

Autor: www.DesignPro.cz

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 se mohou do osmého ročníku soutěže hlásit už nyní, a to až do 28. února 2023. Vítězné interiéry budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

Zdroj článku