Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Interiér brněnského bytu připomíná hořkou čokoládu: Fascinující rekonstrukce ve funkcionalistickém domě z třicátých let

„Interiér připomíná hořkou čokoládu. Musíte mít odvahu se do ní zakousnout, pak ji ale nemůžete přestat jíst,“  říká autorka jedinečné rekonstrukce bytu v Brně Ana Alačkova z A design. Interiér prošel kompletní rekonstrukcí a obývá ho pohostinný a společenský milovník umění, hudby a filmů.

Terezie Benoni | 4. 04. 2024

Cílem tohoto zajímavého projektu bylo rozšíření původní kuchyně a možnost propojení s budoucím obývacím pokojem, nová koupelna měla být bez rušivých prvků s velkorysým sprchovým koutem. „Majitel si přál minimalistickou ložnici s pohodlnou postelí a dostatek prostoru pro umělecká díla. Majitel je ve středním věku a toužil také po instalaci systému chytré domácnosti a  po špičkové audiovizuální technice,“ vysvětluje Ana Alačkova z A design. „Důvěra majitele byla od začátku stoprocentní a tak jsem mohla mít volnou ruku během celého průběhu rekonstrukce. Cílem bylo nejen splnit dané požadavky ale i navrhnout moderní a funkční interiér, který zároveň bude ctít genius loci. Dům, ve kterém se byt nachází je totiž památkovou stavbou z třicátých let minulého století. Po zjištění technického stavu a konzultace se statikem bylo jasné, že splnění prioritních přání investora nepovede přes žádné výrazné překážky. Jediná neznámá se týkala koupelny. Původní plány nebyly k mání a do poslední chvíle nebylo jasné, zda v koupelně bude možné instalovat sprchový kout s odtokovým žlabem. A nakonec jediné překvapení bylo pod původní podlahovou krytinou. Mezi trámy a škvárou v obývacím pokoji jsme objevili menší betonovou plochu, kterou kvůli statice nebylo možné odstranit. Proto původně plánovaná výška podlahy musela být upravena.“

 

Galerie: Moderní byt okořeněný funkcionalismem

Čtěte také: Světlo, pohoda, elegance: Jak se podařilo proměnit obyčejný pražský byt v dokonalý prostor

Zapomeňte na obyčejný byt! Rekonstrukce v pozdně secesním domě na Josefově vytváří úchvatný prostor spojující moderní minimalismus a historický šarm. Proč je tato proměna jedinečná?

V interiéru nakonec byli použité i zajímavé dekorativní prvky

„V návrhu jsem od začátku počítala se stavebnímu úpravami a odstraněním některých příček. Díky tomu vznikla možnost pro propojení budoucího obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Stavební úpravou mezi komorou a záchodem zase vznikl prostor pro pračku původně umístěnou v koupelně a tak se koupelna mohla stát vytouženou relaxační místnosti,“ vysvětluje architektka. Kvůli vybrané audio technice musel být kladen důraz na kvalitní odhlučnění bytu. Audio soustava měla podstatný vliv i na dispoziční řešení obývacího pokoje. Pro dosažení imerzního audio zážitku, bylo nutné umístit polohovací křeslo tak aby stálo na vrcholu pomyslného rovnoramenného trojúhelníku. V rámci záměru propojit dobu minulou a moderní byli v interiéru použity materiály jako jsou dubové parkety, dýha s výraznou kresbou a přírodní kámen. „Velikou pozornost jsem věnovala osvětlení. Chtěla jsem použít funkční a nadčasové prvky. Proto jsem vybrala Lucis Zero, stropní svítidla z trojvrstvého opálového skla. Krásně doplňují vestavné bodové osvětlení, moderní prstencový lustr v obývacím pokoji a elegantní lustr Lucis Rondo nad jídelním stolem. LED osvětlení je pak použité v soklech nábytku, pod postelí a ve skříních. “ V interiéru nakonec byli použité i zajímavé dekorativní prvky.  V obývacím pokoji je položen na zakázku vyrobený unikátní orientální koberec. Kuchyň zase zdobí nástěnné hodiny QLOCKTWO vyrobené z tisíc let staré horniny, v jídelně najdeme originální servírovací stolek z třicátých let a v ložnici je replika lampy „typ 5839“.

 

 

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na stereotypní design: Tento mini byt v Libni se stal symbolem revoluce bydlení

Zelená štuková omítka, nadsvětlíky rozsvěcující temnotu a minimalistická kuchyně. Tento byt ukazuje, jak může promyšlený design vytvořit prostor, který je nejen stylový, ale také praktický pro každodenní život.
marianne.cz

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení.

Vítězné interiéry budou oceněny 14. května 2024 v pražském Centru současného umění DOX.

Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?