Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Odvážná proměna pražského panelákového bytu: Byt z 60. let někoho nadchne, jiní si takové bydlení neumí představit

Panelákový byt z konce 60. let se dočkal odvážné rekonstrukce, která proměnila původní rozdělený prostor v otevřenou a moderní jednotku plnou světla. Architekti v prostoru vytvořili tři minimalistické boxy, které nejen poskytují funkčnost, ale také přináší jedinečný design. Objevte, jak tradiční interiér získal moderní podobu.

Terezie Benoni | 29. 10. 2024

Malý byt v pražském paneláku z konce 60. let zůstal od chvíle stavby beze změny. Na východní straně je vymezen lodžií v celé šíři dispozice, západní fasádní stěnou s pásovými okny a dvěma podélnými nosnými železobetonovými stěnami. Architekti navrhli odstranit všechny původní prefabrikované příčky. Namísto několika malých místností a chodeb tak vzniká jeden souvislý prostor sjednocený betonovou podlahou, osvětlený z obou stran pásem oken. Do tohoto prostoru autoři vložili tři minimalistické boxy s různým využitím. „Koncepce bytu jako jednotného prostoru se třemi výraznými objekty poskytla dostatek volného a prosvětleného prostoru. V jednom boxu s prosklenou stěnou byl navržen sprchový kout s umyvadlem, toaleta, automatická pračka. Nechybí ani prostor na vnější straně pro mikrovlnnou troubu a lednici spolu s poličkami pro další úložné prostory v kuchyni. Druhý box se sklolaminátovým oknem slouží jako předěl mezi denní částí a prostorem na spaní Dominantou bytu zůstává kuchyňská linka s odtokovým sloupem, který prochází přímo přes pracovní desku.“ Všechny tyto hlavní prvky jsou po svém obvodu opláštěny recyklovanými deskami Packwall. Barevné desky lze použít i na provozně náročnější části nábytku, jako jsou otevírací či posuvné části kuchyňského ostrůvku nebo šatní skříně. Jan Bárta dodává: „Hosté, které jsem ve svém bytě přivítal, jsou ohromeni materiálem sestaveným z prken z odpadového materiálu. Zpracování vnímají jako příjemný kontrast oživující světlý šedě laděný prostor.“

Galerie: Odvážná proměna panelovéh bytu

Čtěte také: Revoluce v paneláku: Interiér jednoduše proměnili v moderní domov pro současnou rodinu

Původní panelákové byty z 60. let často postrádají vzdušnost a moderní funkčnost, kterou dnešní rodiny vyžadují. Tento článek vám ukáže, jak lze pomocí jednoduchých úprav a udržitelného přístupu proměnit rigidní a uzavřený prostor panelového bytu v inspirativní, světlé a otevřené bydlení, které odpovídá současným potřebám.

Moderní a příjemné místo k životu

Své dojmy z bytu na dálku shrnuje Jan Bárta takto: Třípokojový byt jsem dostal od rodičů. Jeho padesát let okupace bez větších rekonstrukcí si nevyhnutelně vyžádalo rekonstrukci. Nespěchal jsem na to, ale kromě toho, že náklady na rekonstrukci v poslední době stále více rostou, tak se synovi, který je architekt, zalíbila možnost podílet se na rekonstrukci bytu. Je pravda, že několika mým přátelům, zejména vrstevníkům, se návrh na přestavbu zdál odvážný, ale mně se zdálo, že od doby, kdy probíhá přestavba, by se můj domov měl stát opravdu moderním a příjemným místem k životu. Design pamatoval na mou zálibu ve vaření. Návrh také poskytoval dostatek prostoru pro mé výtvarné aktivity.Přestože už nejsem příznivcem avantgardy, cítím se tu opravdu jako doma. Za obrovskou výhodu považuji umístění bytu v sedmém, tedy nejvyšším patře budovy. S okny zasklenými téměř entiRe zeď přiléhající k lodžii, vytvářejí pocit volnosti a volnosti. Maximálně využívám prostor za sporákem a s ohledem na práci s potravinami oceňuji i velmi snadnou čistitelnost lité betonové podlahy. Hosté, které jsem přivítal ve svém bytě, jsou ohromeni materiálem tvořeným deskami z odpadového materiálu. Zpracování vnímají jako příjemný kontrast, oživující světle šedě laděný prostor.“

Čtěte také: Pro Zuzanu, holku z paneláku, se vysněné bydlení zdálo léta utopií, ale nikdy se nevzdala

Když se procházíte ulicemi Vinohrad, nemůžete se vynadívat na krásné fasády starých činžáků, které pamatují nespočet životních příběhů. V jednom takovém okouzlujícím domě bydlí i mladá filmová produkční Zuzana Zmitková.

Zdroj: Papundekl Architects, archdaily.com

Čtěte také: Dům, který chtěl každý: Šumperák jako symbol socialistické moderní architektury

Šumperák, pro někoho unikátní skvost socialistické architektury a pro jiného nenáviděný paskvil. Faktem je, že tyto domy byly ve své době revolučním projektem, v němž byly využívané nové stavební technologie a materiály. Podle odhadů jich stojí v České republice a na Slovensku necelých pět tisíc a jejich majitelé na ně nedají dopustit dodnes.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Byt
Bydlení jako z dobového filmu: Stylová elegance s balkónem a starosvětskou atmosférou

Bydlení jako z dobového filmu: Stylová elegance s balkónem a starosvětskou atmosférou

Byt
10 let práce a 49 metrů čtverečních: Rekonstrukce pražského stoletého bytu má duši

10 let práce a 49 metrů čtverečních: Rekonstrukce pražského stoletého bytu má duši

Byt
Představujeme interiér, který v sobě spojuje eleganci s originalitou: Byt v novostavbě vyniká černými dřevodekory, dubovou dýhou a sofistikovaným designem

Představujeme interiér, který v sobě spojuje eleganci s originalitou: Byt v novostavbě vyniká černými dřevodekory, dubovou dýhou a sofistikovaným designem

Byt
Pastelové tóny i divoké dekorace v dechberoucím bytě s kachlovými kamny a dvěma balkony

Pastelové tóny i divoké dekorace v dechberoucím bytě s kachlovými kamny a dvěma balkony

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + KÁVOVÝ LIKÉR ORIGIN + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + KÁVOVÝ LIKÉR ORIGIN + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit