Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Panelákový byt 1+1 si deisignérka zmenšila na garsonku a splnila si sen o otevřeném prostoru s prosklenou koupelnou

Bydlení si designérka navrhovala sama pro sebe, a proto měla od počátku jasnou představu, že prostor musí být otevřený a vzdušný. Plnila si tím dávné přáné – mít prosklenou koupelnu. Chtěla vytvořit interiér, ve kterém bude použito velké množství materiálů a technických řešení.

Terezie Benoni | 30. 03. 2023

„Protože se zabývám nejen navrhováním interiérů, ale často přednáším a pořádám u sebe doma individuální školení pro ty, kteří se zajímají o interiérový design, chtěla jsem vytvořit takový prostor, ve kterém bude použito velké množství materiálů a technických řešení tak, aby bylo vše ve vzájemném souladu. Od počátku jsem tedy usilovala o návrh netradičního bydlení, kde bych mohla i přednášet a přímo demonstrovat technická řešení a vychytávky související s moderním bydlením. Můj domov jsem tedy zamýšlela i jako skrytý showroom,“ vysvětluje designérka Hedvika Novotná. „I když jsem v panelovém domě nikdy nebydlela, miluji staré paneláky. Ten „můj“ byl zkolaudován v roce 1980. Protože se mi nelíbí současná nekoncepčnost panelových sídlišť při jejich revitalizaci, chtěla jsem v paneláku vytvořit útulný prostor za použití prvků, které budou ctít tehdejší architekturu a budou s ní v souladu.“ Výraznými prvky v bytě jsou umakart ve vzhledu černé tkaniny, který byl použit na veškerém nábytku i na vstupních dveřích, kombinace velkoformátových keramických obkladů ve vzhledu protiskluzového plechu s velkoformátovými obklady v dekoru světlého betonu. Všechny stěny garsonky jsou vytapetované (vyjma stěn s okny). V prostoru byly použity celkem 4 druhy různých tapet tak, aby se vzájemně nerušily. Podlaha je krytá měkčeným vinylem v rolích se strukturou lýkové rohože. Markantní dominantou celého prostoru je vyzděná odpadní šachta obložená leštěným drátosklem, které je podsvíceno LED pásky. Osvětlení tohoto ústředního sloupu se dá ovládat z pěti různých míst v bytě přes spínače a také i přes dálkový ovladač. Na koncové prvky elektroinstalace byly v celém prostoru použity moderní skleněné dotykové spínače a zásuvky v černém a bílém provedení.

 

Galerie: Z 1+1 stylová garsonka
Mohlo by se vám líbit

Mladá rodina zdědila byt v panelovém domě ze 70. let, který potřeboval radikální rekonstrukci. Jak se vydařila?

Téměř sedmdesátimetrový byt neprošel od 70. let žádnou rekonstrukcí. Bylo nutné vytvořit nové dispozice, odstranit původní jádro a přizpůsobit interiér současným potřebám.
marianne.cz

Hodně se bouralo

Vzhledem k tomu, že odpadní šachta stojí nyní samostatně a není obestavěna umakartovým jádrem, jak tomu bylo v původní dispozici, musel být v nové koupelně, která se šachty nedotýká, dodržen požadovaný spád odpadních trubek. Proto bylo nutné v části bytu postavit zvýšené pódium, které odděluje obytnou zónu od klidové. Pódium v sobě skrývá i úložný prostor a je postaveno z masivních dřevěných hranolů, na nichž jsou dřevotřískové desky s perodrážkou zakryté vinylovou podlahou. Stejná podlaha byla použita v celém bytě včetně koupelny, a díky tomu byt působí celistvě. Ačkoli je koupelna prosklená, skleněná příčka je zvukotěsná a celý prostor koupelny lze zevnitř skrýt závěsem. Není tak narušeno soukromí. „Specifikum celé rekonstrukce vidím v probourání dvou otvorů o šířkách 135 a 65 centimetrů. Nově vzniklé otvory byly zpevněny statikem předepsanou ocelovou konstrukcí a musela být zachována část nadpraží, které současně se zvýšeným pódiem tvoří optický předěl garsonky. Kvůli odhlučnění bytu sádrokartonovou konstrukcí za účelem zvýšení komfortu bydlení jsem počítala i se zmenšením výměry bytu. Přesto, že se byt zmenšil o 2,5 m2 z původních 40 m2 na současných 37,5 m2, nově vzniklý prostor působí vzdušným a mnohem větším dojmem, než nabízela původní dispozice.“ V interiéru se spolu potkává jak ženský, tak i mužský element. Proto se například mísí motiv surového betonu s květinovým vzorem na velkoformátové tapetě, černá barva umakartu použita na nábytku doplněná růžovými, stříbrnými a zlatými dekoracemi, 3D keramický obklad ve vzhledu protiskluzového plechu kontrastující s křišťálovými svítidly v koupelně, minimalistický nábytek v ostrých liniích zjemněný kusovými koberci, či leštěné drátosklo v protikladu s jemnou plastickou látkovou strukturou na vinylových tapetách. „I když jsem měla jasnou představu o rekonstrukci a věděla jsem přesně, co chci, přesto rekonstrukce předčila má očekávání. Žiji a pracuji zde v naprosté harmonii díky nové dispozici, technickým řešením, zvoleným barvám a materiálům, které splňují vše, co k mému životnímu stylu potřebuji.“

Autor rekonstrukce: Hedvika Novotná, NOVOdesign

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Vítězné interiéry budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

Mohlo by se vám líbit

Rustikální styl se zabydlel v panelovém domě

Radikální rekonstrukce panelového bytu dopadla na jedničku. Do komplikovaného prostoru se podařilo nastěhovat rustikální styl a z chladného neútulného místa je interiér s pravou venkovskou atmosférou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Byt
Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení

Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení

Byt
V srdci Brna zrekonstruovali byt, který je promyšlený do posledního detailu a každému jeho elegance vyrazí dech

V srdci Brna zrekonstruovali byt, který je promyšlený do posledního detailu a každému jeho elegance vyrazí dech

Byt
Prohlédněte si byt snů: Proč je skandinávský minimalismus klíčem k dokonalému domovu

Prohlédněte si byt snů: Proč je skandinávský minimalismus klíčem k dokonalému domovu