Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Na co si dát pozor, když chcete doma pódium

Na první pohled vypadá fantasticky a navíc do něj můžete schovat třeba celou postel. Než se si ale nadšeně objednáte řemeslníky, zvažte pár důležitých otázek.

Olga Procházková | 11. 12. 2019

1. Je to opravdu nejlepší řešení?

Pódium je krásná věc, ale dosti zasáhne do pojetí celého interiéru. Zejména v menším prostoru omezí zvýšená podlaha varianty rozmístění dalšího nábytku: možná si ho budete muset také nechat udělat na míru. Pokud se potýkáte s malým bytem, zvažte, zda by vaši situaci lépe nevyřešila sklápěcí postel, lůžko ukryté ve stropu nebo dočasně třeba rozkládací pohovka. U bytů s vysokými stropy můžete místo pódia instalovat patro. Pečlivě promyslete všechny možnosti.

2. Jak to bude vypadat?

Chcete-li mít pódium jako dlouhodobé řešení, určitě se poraďte s designérem nebo architektem. Zvýšená podlaha je velmi silný interiérotvorný prvek. Musíte vyřešit nejen materiál, barevnost a celkový design pódia, ale zároveň i jeho okolí. Vše musí být v souladu a hlavně dlouhodobě funkční. Všechno správně vyladit může být pro laika neřešitelný oříšek a je lepší připlatit si za kvalitní návrh celého prostoru než se za pár měsíců užívání propadnout do deziluze.

3. Vysoké, nebo nízké?

Můžete zvolit jen menší pódium, třeba v rohu dětského pokoje, které bude sloužit jako hrací koutek (na to architekta zrovna nepotřebujete). Nebo si zvýšíte podlahu v pracovním koutě a využijete pódium jako optické oddělení pracovní zóny – jak vidíte, vertikální práce s prostorem nemusí být jen nouze, ale promyšlená a velmi elegantní volba. Máte-li vyšší stropy, bude zvýšená část podlahy interiéru vysloveně lichotit. Častou a asi nejnáročnější variantou je pódium v obývacím pokoji, které skrývá výsuvné dvoulůžko. Jak by mělo být vysoké? Toužíte-li po třech schůdkách, určitě ukryjte do pódia ještě další úložné prostory, do boku dejte zásuvky nebo police. Nízká varianta, kdy jsou pod povrchem skryta jen lůžka vypadá velmi elegantně – v tomto případě ale promyslete, jak budete úložný prostor uklízet a čistit.

4. Bude to fungovat?

Je-li pódium velké a těžké, nechte si zkontrolovat odborníkem, zda ho konstrukce domu unese. Problémy s nosností stropů bývají u starších zděných staveb, které mají ještě dřevěné trámy. Velmi důležitá je také odolnost povrchu, po němž budou jezdit velké zásuvky nebo celé dvoulůžko. Potřebujete tedy nejen kvalitní kolečka, kování a vůbec zpevnění všech částí mobilních dílů, ale také odolný povrch podlahy. Dobrou volbou jsou vinylové povrchy nebo zátěžové koberce či zátěžová odolná dlažba. Určitě se poraďte s odborníky, jinak z vaší plovoučky zbudou jen třísky.

Foto: Position Collective, Balázs Glódi, Dezeen.com

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete