Panelákový byt, který se jen tak nevidí: Minimalismus a luxus v jednom
V Nidau vznikl byt, který překonává veškerá očekávání. Minimalistický interiér plný chytrých řešení, opticky propojené zóny a dechberoucí výhled na kanál Zihl tvoří dokonalé bydlení pro moderní rodinu.
Zrekonstruovaný panelákový byt, navrhovaný pro mladou rodinu, se nachází v Nidau, ve Švýcarsku v klidném prostředí s výhledem na kanál řeky Zihl. Byt využívá původní striktní půdorysné rozdělení. Prostor je tak rozdělen do tří jasně definovaných zón propojených dvěma unikátními truhlářskými prvky vyrobenými na míru, které dodávají bytu vizuální dynamiku a vzdušnost. „Každá zóna tak získává jedinečný charakter, který kombinuje soukromí s estetickou otevřeností. Jedním ze specifických truhlářských prvků je otvor ve tvaru O, který poskytuje průhled ze vstupní haly do denní části a tím opticky zvětšuje prostor chodby. Zároveň však slouží jako funkční nábytek v předsíni, ale také jako součást jídelního stolu. Dalším specifickým truhlářským prvkem v interiéru je hranatý portál, který přechází z denní zóny do noční části bytu. Zaujme umyvadlem, umístěným netradičně mimo koupelnu, které přidává interiéru nekonvenční a specifický designový element. Toto řešení rozšiřuje tradiční chápání dispozice bytu a nabízí otevřenější přechod mezi jednotlivými zónami,“ vysvětlují autoři projektu architekti Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík a Ján Šimko ze studia BEEF ARCHITEKTI.
Černá kuchyň řeší problém s nevzhlednými kusy vybavení
Důležitým aspektem dispozice je průhled pomocí obou portálů, které propojují vstupní chodbu s obývacím pokojem, kuchyní a noční částí. Vytváří se tak plynulé vizuální propojení mezi jednotlivými funkčními zónami bytu, což zvyšuje pocit vzdušnosti a otevřenosti prostoru. Díky velkorysým proskleným plochám v kuchyni a v obývacím pokoji se celá denní část přirozeně propojuje s terasou s výhledem na kanál a světlu je tak umožněno běžet celou hloubkou interiéru. „Kuchyně hraje klíčovou roli v rodinném životě jako centrum bytu, kde se sociální interakce prolínají s praktičností. Centrální kuchyňský ostrůvek jako dominanta prostoru slouží nejen jako pracovní plocha, ale také jako přirozený bod setkávání. Doplňkem je integrovaná tzn. Černá kuchyně - skrytý prostor, díky kterému lze elegantně skrýt praktické potřeby domácnosti, čímž se zachovává minimalistický vzhled, čistota a funkčnost bez narušení estetiky,“ vysvětlují architekti. Přírodní dřevo a jemné neutrální barvy, spolu s akcenty nadčasové staromódní růžové a pastelově zelené, vytvářejí harmonický a příjemný prostor. Čisté linie a teplé tóny podporují atmosféru útulného, ale moderního bydlení. Originálním akcentem jsou i detaily, jako například úchyty ve tvaru X nebo dvě horizontální linie různých nátěrů v jednotlivých místnostech, čímž se udržuje vizuální kontinuita designu v celém bytě.
O studiu / autorovi
BEEF je architektonický ateliér, který založili Rado Buzinkay a Andrej Ferenčík krátce po ukončení studií na STU Bratislava, TU Wien a ETH Curych. Od začátku je těžištěm jejich tvorby bydlení. Nejprve v měřítku interiérů, později rodinných domů, až po objevování širších souvislostí v urbanismu. Jejich portfolio zahrnuje realizace na Slovensku, v Česku, Rakousku, Švýcarsku, Španělsku a Spojených arabských emirátech. Mezi ty nejznámější patří interiér penthouse na Dlouhých Dílech, rodinný dům ve Vrakuni, rodinný dům 51 v Záhorské Bystrici, vila Casa Fly na Mallorce, projekt Danubia Park ve spolupráci s ateliérem Baumschlager Eberle a interiér restaurace WERK v Jurkovi-čové teplárně v Bratislavě.
- Zdroj článku
-
linka.news