Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Přestavba pražského bytu z roku 1837: Rekonstrukce klasicistního interiéru v Karlíně ohromuje svou elegancí

V klasicistním domě z roku 1837 v Karlíně vznikl moderní interiér, který spojuje historický šarm s nejnovějšími technologiemi. Rekonstrukce zahrnovala odhalení původních trámových stropů, vytvoření střešního atria a zakomponování přírodních materiálů v souladu s památkovou ochranou.

Terezie Benoni | 11. 01. 2025

Stávající byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který byl jedním z prvních domů v Karlíně a je památkově chráněný, prošel kompletní rekonstrukcí. „Rekonstrukce bytu zahrnovala jeho přístavbu do střešního prostoru a vytvoření nového střešního vikýře umístěného ve vnitrobloku domu. Součástí rekonstrukce byla i realizace venkovního atria, které nabízí posezení v klidu a dodává prostoru bytu přirozené světlo. Dřevěné trámové stropy v obývacím pokoji, které kryl původní rákosový strop, byly obnaženy a očištěny, aby vytvořily historický ráz původního bytového prostoru,“ vysvětluje architekt Petr Jančálek.

Galerie: Rekonstrukce a rozšíření bytu v pražském památkově chráněném domě

Čtěte také: Byt v paneláku pohodlný pro 5 lidí? Architekt dokázal nemožné a proměnil prostor v domov plný světla

Byt v prvním patře paneláku nezní jako ideální start pro skvělý architektonický projekt. Jenže Peter Kasman ze studia Treea vytěžil z prostoru maximum a zejména si bravurně poradil se zadáním navýšit třípokojový byt o jednu místnost. Výsledkem je inspirativní lahůdka v podobě zázemí pro pětičlennou rodinu.

Přírodní materiály a moderní technologie

Záměrem kompletní rekonstrukce bytu bylo obnovit výtvarné hodnoty v historické bytové jednotce a zároveň citlivě zakomponovat moderní prvky a technologie do prostoru (použití nenápadných výustků klimatizace, bezrámových posuvných dveří do venkovního atria, použití hladkých polyuretanových podlahových a stěnových stěrek, atd.). „Pro konečnou úpravu byly preferovány textury dřeva v přírodních tónech. V koupelnách a na toaletě byl použit přírodní kámen ve světlých odstínech. Všechna umyvadla v bytě jsou rovněž kamenná. Nábytek a umělecká díla byly vybírány společně se stylistkou - velká část z nich byla nalezena a vybrána v Praze, některé jsou ze soukromé sbírky. Mezi hlavní přednosti patří různé pohovky, uspořádané tak, aby přinášely rovnováhu prostředí. Návrh interiéru vychází z hlubokých znalostí přírodních materiálů a moderních technologií, které jsou zde uplatněny. Respektuje se historie tradičního řemesla (zejména kamenického a truhlářského). Snaha byla vytvořit interiér mezinárodního standardu,“ uzavírá autor projektu.

Soutěž Interiér roku

Pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do 10. ročníku soutěže mohou designéři a architekti přihlašovat své nově realizované projekty do 15. února 2025. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky MARIANNE BYDLENÍ jsou mediálním partnerem soutěže.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Byt
Jak si majitelka mini bytu s růžovými stěnami získala srdce návštěv

Jak si majitelka mini bytu s růžovými stěnami získala srdce návštěv

Byt
Malý byt, velká proměna: Jak se do bytu 1+kk vešla ložnice s úložným prostorem

Malý byt, velká proměna: Jak se do bytu 1+kk vešla ložnice s úložným prostorem

Byt
Nahlédněte do bytu, kde se čas zastavil: Šarm ze 30. let v moderním hávu

Nahlédněte do bytu, kde se čas zastavil: Šarm ze 30. let v moderním hávu

Byt
Unikátní podkroví na Vinohradech: Byt, který propojuje eleganci minulosti s chytrou domácností

Unikátní podkroví na Vinohradech: Byt, který propojuje eleganci minulosti s chytrou domácností

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + MĚDĚNÁ LAHEV + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + MĚDĚNÁ LAHEV + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit