Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Proměna zchátralé továrny v moderní horské bydlení: V srdci Jeseníků vznikly unikátní byty

Uprostřed malebných Jeseníků, v obci Loučná nad Desnou, se odehrává fascinující proměna. Areál, který po desetiletí pustl a ztrácel postupně svou dřívější slávu, dostává novou šanci na život. Postupně zde vzniká unikátní projekt horských bytů, které citlivě propojují historický charakter místa s moderním komfortem bydlení.

Martina Mádlová | 21. 02. 2025

Areál v Rejhoticích byl kdysi prosperujícím průmyslovým místem, kde bývaly textilní továrny a další objekty, včetně honosné Ulrichovy vily. Tento prvorepublikový skvost byl vystaven jako sídlo majitelů továrny a představoval symbol industriálního rozkvětu regionu. Po uzavření průmyslových provozů a odchodu původních obyvatel však budovy postupně chátraly a staly se jen tichými svědky zašlé slávy. A to až do roku 2022, kdy se ke slovu dostala realitní a investiční skupina Salutem Group, která se pustila do revitalizace celého areálu. Navzdory žalostnému stavu budov se jim podařilo zachránit dvě dominantyUlrichovu vilu a budovu vrátnice. Naší základní filozofií je revitalizace stávající zástavby. Projekt je pro lidi, které láká historie, místní kultura, a hlavně nádherná příroda. Loučná nad Desnou má obrovský potenciál. V okolí najdete spoustu zajímavých aktivit v letním i v zimním období. Ať už si chcete užít lyžování, milujete horskou turistiku a cyklistiku nebo naopak přijedete za klidem a odpočinkem,zmiňuje Jaroslav Ton, spoluzakladatel realitní a investiční skupiny Salutem Group.

Galerie: Moderní horské byty v bývalém průmyslovém areálu

Čtěte také: Exkluzivní bydlení v srdci Krkonoš: Luxusní apartmány s výhledem na Sněžku čekají na nové majitele

Relaxace u krbu, ranní káva na prostorné terase nebo plavání v privátním bazénu. Apartmány Bramberk kombinují špičkovou architekturu s přírodní harmonií Krkonoš. Přijďte se přesvědčit, že bydlení v horách může být skutečně výjimečné.

Staré budovy získaly moderního ducha

Projekt se zaměřuje na citlivou rekonstrukci historických budov a jejich přetvoření v moderní obytné prostory. Nevýraznější proměnou prošla prvorepubliková vila nesoucí název po svém původním majiteli, Gustavu Ulrichovi, který v ní bydlel. Původní stav umožnil ponechat její historickou fasádu. Druhou zachráněnou budovou je vrátnice se současným názvem vilka Rejhotice. V minulosti sloužila jako vstupní brána do továrního areálu. Má také velké kouzlo, a právě pro její historii se ji majitelé rozhodli zrekonstruovat a zachovat jako součást ubytovacího komplexu. Design interiérů v bytech propojuje moderní prvky s původními architektonickými detaily, jako jsou vysoké stropy, dřevěné trámy či velká okna s panoramatickými výhledy na Jeseníky. Velkou měrou je využíváno dřevo, kámen a další přírodní materiály, které přináší pocit hřejivé horské atmosféry. Rezidenti budou mít rovněž k dispozici parkování, venkovní posezení s grilem, dětské hřiště nebo nabíjecí stanici pro elektromobily. Projekt myslí i na ekologickou udržitelnost a v plánu je obnova původní vodní elektrárny, která by měla pomoc pokrýt elektrickou spotřebu celého areálu.

Velké plány do budoucnosti

První etapa projektu se zaměřila na rekonstrukci obytných budov. V následujících letech se chystá revitalizace dalších částí bývalého továrního komplexu. V plánu je vybudování dalších obytných budov, moderního komunitního centra, wellness zóny, restaurace s kavárnou a prodejnou regionálních produktů. „Chceme propojit horní a dolní část obce. Naším záměrem rozhodně není stavět gigantická střediska na zelené louce. Naopak chceme zachovat původní zástavbu v souladu přírodou a nádhernou krajinou. Jeseníky jsou chráněnou krajinnou oblastí, takže nehrozí, že by se z Loučné stalo něco jako Disneyland,” doplňuje Jaroslav Ton, který sám pochází z nedalekého okolí. Obnova Rejhotic je ukázkovým příkladem toho, jak lze citlivě skloubit historii s moderními potřebami. Tento projekt nejenže vrátil život kdysi opuštěnému areálu, ale také přispěl k udržitelnosti a rozvoji regionu. Jsme rádi, že vedení obce vnímá naši iniciativu se stanovením regulačního rámce pozitivně. Za současného stavu totiž mohou na místě vyrůst pouze průmyslové továrny a výrobní haly, které mohou výrazně narušit charakter chráněné krajinné oblasti. Věřím, že všichni máme společný cíl a tím je rozvoj obce se zachováním unikátní atmosféry horské přírody,” uzavírá Jaroslav Ton.

Čtěte také: Luxusní bydlení pro náročné: Citlivá rekonstrukce secesního činžovního domu v srdci pražských Vinohrad

V srdci pražských Vinohrad, jen pár kroků od náměstí Míru, vzniká projekt, který spojuje noblesu historické architektury s moderním komfortem. Dům na adrese Římská 34, citlivě rekonstruovaný pod taktovkou renomovaných architektů, nabídne bydlení s charakterem a jedinečnou atmosférou.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Byt
Proměna dvoupokojového bytu: Tapety a dřevo mu dodaly venkovský šarm

Proměna dvoupokojového bytu: Tapety a dřevo mu dodaly venkovský šarm

Byt
Parkety, kamna i štuky: Odvážná renovace, která vás dostane

Parkety, kamna i štuky: Odvážná renovace, která vás dostane

Byt
Šokující proměna: Zastaralý byt z 30. let se změnil na moderní ráj pro mladou rodinu

Šokující proměna: Zastaralý byt z 30. let se změnil na moderní ráj pro mladou rodinu

Byt
Vlhkost, plíseň a staré zdi: Jak architektky proměnily sklep v moderní a útulný kutloch

Vlhkost, plíseň a staré zdi: Jak architektky proměnily sklep v moderní a útulný kutloch

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit