Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Češi postavili v Costa Rice dům snů

Výhled na zapadající slunce nad hladinou Pacifiku je jeden z hlavních motivů, který inspiroval české architekty při stavbě moderního domu respektujícího okolní krajinu.

Terezie Benoni | 7. 05. 2024

Costa Rica je tropický ráj ve střední Americe. Místní krajina a příroda je rozmanitá a divoká. Oblast Uvita leží v jižní části tichomořského pobřeží mimo hlavní turistický ruch. Pozemek domu je v prudkém svahu s výhledem na oceán a okolní hustě zarostlé svahy. „Hmota domu je betonový kvádr se čtvercovým půdorysem vsazeným do svahu. Dům je svou přísnou geometrií záměrně postaven do kontrastu s bujnou vegetací okolo. Na dům navazuje bazén, jehož hmota směřuje k horizontu. Hlavní osou domu je vstupní foyer s navazujícím obytným prostorem, kuchyní a terasou s bazénem. Cesta od vstupu k bazénu je cestou k horizontu mořské hladiny,“ vysvětlují autoři odvážného projektu ze studia Refuel.
 

Galerie: Český projekt na břehu Pacifiku

Čtěte také: Za banalitou se skrývá genialita: Zrekonstruovanému bytu z 60. let vládnou pokojovky

Architekti Martin Machů a Anna Holešovská zkombinovali nové se starým, banální s nečekaným. Dominantním prvkem zrekonstruovaného bytu v domě z 60. let se staly pokojovky, které jsou stylově umístěné v bílé kari síti.

Ložnice s výhledem do zeleně

Soukromé prostory a ložnice jsou orientovány do boků dispozice. Ložnice nabízejí pohledy do okolních zelených svahů. Po celém obvodu domu obíhá zastřešená terasa. Každá místnost tak má svoji terasu, ze které lze nerušeně pozorovat okolí i v období dešťů.  „Vertikální a horizontální konstrukce domu jsou z pohledového železobetonu. Materiálem a konstrukcí se snažíme navázat na tradice středoamerického a jihoamerického brutalismu. Příznivé klimatické podmínky nevyžadují složité tepelné izolace, železobetonové konstrukce tak mohou být výrazně subtilnější než v českých podmínkách,“ doplňují architekti.

Čtěte také: Romantické místo pro život: Podívejte se, jak nádherně může vypadat strom uprostřed obýváku

Základní myšlenkou tohoto projektu je jednoduchost. Srdce domu tvoří jedna velká centrální místnost s vysokým stropem, kam se vejde nejen obývací pokoj, kuchyň a jídelna, ale také vzrostlý strom.

Architektura: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Refuel s.r.o.
Interiérový design: Dagmar Štěpánová, formafatal, s.r.o.

Zdroj článku

Související články

Dům
Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Dům
Ostravský dům nechtěl nikdo zachránit, přitom je z něj dnes dokonalý domov a za minimální náklady

Ostravský dům nechtěl nikdo zachránit, přitom je z něj dnes dokonalý domov a za minimální náklady

Dům
Rodinné bydlení nedaleko Paříže

Rodinné bydlení nedaleko Paříže

Dům
Zázrak v Izraeli: Staletý kamenný dům v husté zástavbě je dnes plný světla

Zázrak v Izraeli: Staletý kamenný dům v husté zástavbě je dnes plný světla