Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům, který vypadá jako hříbek, postavili za minimum nákladů

Info ikona
Dům, který vypadá jako hříbek, postavili za minimum nákladů

Hlavní myšlenkou této jednoduché stavby je udržitelnost, lokálnost a tradice. Tyto faktory ovlivnily vzhled budovy i použité materiály. Dům se osvědčil, a tak podobné stavby vznikly hned na několika dalších místech.

Terezie Benoni | 18. 05. 2022

Nacházíme se v mexické oblasti Valle de Bravo, kde architekti ze studia ASPJ Arquitectura a Paisaje y Territorio navrhli ekologický rodinný dům, který vychází z místní architektury. Akcentovali použití lokálních materiálů a také to, aby stavba jen minimálně zasáhla do okolní krajiny. Dům stojí na vrcholu kopce a jeho velikost je zcela přiměřená. Zaujímá pouze dvacet procent pozemku, což rodině umožňuje využít zbytek pozemku a pěstovat zeleninu, ovoce, i léčivé rostliny. Tím se opět navrací k místní mayské tradici.

Galerie: Ekologická stavba pro mladou rodinu

Jednoduchá montáž i v extrémních podmínkách

Architekti navrhli jednoduchý konstrukční systém, který se dá opětovně využít a reaguje na poměrně extrémní mexické bioklimatické podmínky: déšť, vlhkost, sluneční záření. Tato dobře navržená dřevostavba, ale dokáže hravě všem těmto klimatickým změnám odolat, a navíc poskytuje tepelný komfort ve všech ročních obdobích. Střešní oblouk byl použitý z jedné starší stavby. Dům má na střeše systém sběru dešťové vody, který ji dál rozvádí po domě a je možné s ní také zalévat zahradu. Systémy recirkulace vody a čištění odpadních vod jsou integrovány do krajinného designu zahrady. Model domu byl úspěšně replikován na několika dalších místech.

Zdroj informací: ASPJ Arquitectura, Paisaje y Territorio, Helene Carlo, Emiliano García, archdaily.com

 

Mohlo by se vám líbit