Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v divočině

Info ikona
K temperaci a pro čas kdy v Arance nikdo není, je využíván druhý zdroj tepla, aby nedošlo k zamrznutí vodního hospodářství.

Připomíná kajutu kapitána Nema nebo kupé Orient Expresu. Takový je mobilní ekologický domek projektu hideandseek, který snadno převezete z místa na místo.

Terezie Benoni | 28. 03. 2022

„V mobilním domku Aranka jsou dvě oddělená lůžka každé o rozměrech 210 x 150 cm a pohodlně se tam vyspí čtyři osoby. Dispozičně je rozdělena do dvou částí. Součástí obytné části je kuchyňský kout a pak prostor koupelny. V koupelně se nachází sprchový kout, toaleta, sauna pro dvě osoby a umyvadlo,“ popisuje Vladimír Pešek z hideandseek. Celý interiér je vyrobený z ořechového dřeva a působí luxusním dojmem. „Našim cílem bylo vytvořit něco jako "kajutu kapitána Nema nebo kupé Orient Expresu", za designem stojí arch. Martin Kožnar. Hledali jsme teplý odstín, který bude ladit s barevností fasády. Současně jsme chtěli použít místní dřevinu, která k nám nebyla importována z druhé strany světa. V další Arance chceme využít třešeň, s podobou a barevností si lze hrát dle libosti.“ Důležitým prvkem je také použité interiérové osvetlení, které vymyslel pan Hynek Medřický. „V celém interiéru je použito biodinamické osvětlení. Jedná se o osvětlení, které se přizpůsobuje denní a roční době. Teplotní oscilace je od 1800k - 4000k,“ vyvětluje Vladimír Pešek. „Přes den jsou světla bílá a obsahují modrou složku viditelného spektra, se západem slunce se modrá složka potlačí a světla mají barvu plamenů ohně. Toto vše má velký vliv na kvalitu spánku a produkci hormonů v našem těle.“

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
S Arankou je možné jezdit po veřejných komunikacích.

V domku se pohodlně vyspí čtyři dospělé osoby.

Vodu i elektřinu řeší za vás

Díky technologiím ukrytým v domě může obyvatel sledovat, jak využívá energie a zdroje. Například když Arance dochází voda v nádrži pro sběr dešťové vody, kterou používá na oplach toalety, požádá pomocí přístrojů blízké i vzdálené meteostanice o předpověď počasí a podle aktuální předpovědi a stavu vody v technické nádrži se sama rozhodne, zda nádrž doplní vodou pitnou. Podobné je to s energií. Je přesně sledováno, kde se jí vydává hodně a kde málo. Ve chvíli, kdy jí energie dochází a předpověď počasí není, co se sluníčka týká, povzbudivá, začne Aranka s energií šetřit tak, aby její životně důležité systémy mohly běžet dál, jak mají. Vše je také monitorováno v přehledném grafu na integrovaném monitoru Scada. Nocležníci tak zjistí, kolik vody a energie za den pobytu spotřebovali, jaký je stav CO2, teploty či vlhkosti. „Energii získáváme z fotovoltaické elektrárny, ukládáme ji do bateriového uložiště o kapacitě 400Ah, současně testujeme Savoniovu větrnou turbínu, která je v současné chvíli demontována, ale i z ní jsme schopni získavat elektrickou energii.”

Galerie: Mobilní soběstačný domek
Mohlo by se vám líbit

Bydlení budoucnosti

„V těchto dnech realizujeme pro klienta další dva domky, které obsahují i Peltiérovi články, které pracují s teplotním gradientem, jsou umístěny na kamnech a vyrábějí taktéž elektrickou energii. Jde nám o to ukázat možnosti jak lze inteligentně z různých zdrojů získávat elektrickou energii,“ popisuje Vladimír Pešek. „Střecha je využita pro fotovoltaiku, současně ji využíváme k sběru dešťové vody, se kterou dále pracujeme. Při základní filtraci je použita na oplach toalety při sekundární filtraci přes soustavu filtrů (membrána, uhlík, UV) ji lze využívat jako pitnou. V Arance se využívá pouze ekologická kosmetika a čistící prostředky bez fosforu, odpadní vodu sbíráme do kontejneru pod Arankou. Tuto vodu lze vsakem vrátit do přírody. Toaleta je chemická, máme připravenou variantu s kompostovací, separační toaletou, která nepotřebuje žádnou vodu, bohužel její používání vyžaduje poučeného uživatele a to při pronájmu nelze dostatečně zaručit.“

Zdroj informací: HideAndSeek

Mohlo by se vám líbit