Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Dřevostavba u Lípy nad Dřevnicí navazuje na bývalou mysliveckou chatu a je inspirovaná dalekým severem

Když Adam s Dominikem cestovali Norskem, vymysleli koncept jednoduché dřevostavby, která navazuje na bývalou mysliveckou chatu a postavili ji nedaleko Zlína Hytta – chata, kterou navrhli, realizovali, užívají a poskytují ke kreativním pobytům a pracovnímu soustředění, naplňuje požadavky na současný komfort a přitom zachovává klidné prostředí pro koncentrovanou mysl.

Terezie Benoni | 28. 10. 2023

„Jsme od přírody tvůrci. Naplňuje nás, když zhmotňujeme své sny nebo vdechujeme život svým nápadům. Často ale narážíme na překážky dnešní doby – na nepřetržité notifikace, digitální šum nebo neustálou potřebu kontrolovat telefon. Tato rozptýlení nám brání naplno využít svůj potenciál a dostat se do hloubky věcí, na kterých nám záleží,“ vypráví autoři projektu Dominik Ilichman a Adam Hofman, co je vedlo k tomu vytvořit Hyttu – moderní chatu v přírodě, kde se můžete ubytovat, když chcete nerušeně tvořit a přemýšlet nad důležitými věcmi. Hlavním záměrem bylo navrhnout stavbu, která souzní s okolní přírodu, poskytuje velkorysý prostor k přemýšlení a probouzí inspiraci. Kombinace soukromí, okolní přírody a kvalitního pracovního zázemí umožňuje lidem oprostit se od ruchu běžného života a zahloubat se do věcí, na kterých jim záleží. „Cílem byl skandinávský minimalismus. Žádný zbytečný prvek navíc, aby vás nic nerozptylovalo. Zároveň Hytta obsahuje standard, na který jsme dnes zvyklí, abyste se cítili komfortně a mohli se nerušeně soustředit. Prostorná terasa a okna do všech stran propojují interiér s okolím a umožňují tak využít přírodu jako zdroj kreativity a inspirace,“ vysvětlují.

Galerie: Hytta u Zlína
Mohlo by se vám líbit

Na místě, kam nevede ani silnice, postavili vedle miniaturní chatičky moderní, ze které vyzařuje útulnost a teplo domova

Oblast, kterou si pro svou chatu vybrali, má zcela unikátní atmosféru. Na místo nevede pohodlná asfaltová silnice, ale vcelku rozverná cesta, která už sama o sobě proměňuje vnímání. Dále od starostí velkoměsta, blíže k přírodě, kde je snadné přepnout na jiný režim a užít si zasloužený klid.
marianne.cz

Česká myslivost kombinovaná se severským minimalismem

Hytta leží na jižním svahu na okraji borového lesa, který chatu dělí od okolní civilizace a poskytuje dostatek soukromí a klidu. Půdorysně navazuje na bývalou mysliveckou chatu, jejíž tvarové pojetí z velké části respektuje. V přízemí se nachází obytný prostor s kuchyní, předsíň, koupelna, technická místnost a venkovní koupelna přístupná zvenku. Hlavní obytná zóna je otevřena do štítu, aby poskytovala velkorysý prostor pro přemýšlení. Z obytné zóny je přístupná koupelna, která díky černé stěrce a nábytku upoutá svou intimní atmosférou. Součástí kuchyně je schodiště ze subtilního plechu zavěšeného na táhlech, které svou lehkostí volně stoupá do podkroví. V podkroví se nachází hlavní ložnice orientovaná na východ. Velkým oknem vstupuje do ložnice ranní sluníčko a dává vám možnost sledovat probouzející se přírodu rovnou z postele. Z ložnice je přístupná také jedna ze dvou útulen. Druhá útulna využívá loftu hlavního obytného prostoru a je přístupná po žebříku. Díky dvěma útulnám, se v Hyttě pohodlně vyspí až šest osob. Velký dubový jídelní stůl v obytném prostoru plní zároveň i funkci pracovního stolu. Technické zázemí pro práci se dá pohodlně vysunout nad stůl z jedné ze skříněk knihovny. Kvalitu pracovního prostředí zlepšuje také internet od Starlinku a biodynamické osvětlení, které po setmění neobsahuje modré záření a lépe se vám tak usíná. Chata je vytápěná primárně litinovými kamny na dřevo. Sekundární temperování je zajištěno podlahovým topením. Jen pár metrů od Hytty najdete moderní finskou saunu s otužovací kádí. Objekt je umístěn v mírně svažitém terénu, díky čemuž nabízí při saunování nerušené výhledy do přírody. Stavba má rozměry 6 x 3,5 m a skládá se z odpočinkové zóny, sprchy a samotné finské sauny. Stejně jako samotná Hytta se nese v duchu skandinávského minimalismu a díky fasádě z opalovaného dřeva téměř splývá s okolní přírodou. Stavba je založena na zemních vrutech a do objektu se vstupuje přes ocelovou rampu, což dodává stavbě příjemnou lehkost.

O autorech projektu:

Ing. arch. Adam Hofman

Vystudoval fakultu architektury ČVUT v Praze. Už při studiu navrhl Hyttu, aby hned po promoci mohli s Dominikem začít s její realizací. Následující rok téměř žil na stavbě, aby jako architekt dostal vhled do stavařské praxe. Po dokončení Hytty odešel na stáž do vídeňského ateliéru querkraft. Nyní pracuje pro Architekten Kneidinger v rakouském Linci. Vášeň našel v koncepčních úvahách, upřímných materiálech a jednoduchých liniích.

Dominik Ilichman

Vystudoval práva na Karlově univerzitě. Pracuje jako produktový manažer v technologické společnosti Productboard a zabývá se umělou inteligencí. Zaměstnání mu umožňuje pracovat na dálku, čehož často využívá a cestuje po světě jako digitální nomád. V minulosti společně s Adamem založili projekt Ponožky na cestách, aby motivovali kamarády k cestování s batohem na zádech. O zkušenosti z cest Dominik v roce 2020 mluvil na konferenci TEDx. V současnosti s Adamem rozvíjí Hyttu.

 

Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Lidé a místa
Představitelka doktorky Quinnové strávila desetiletí za branami anglického panství a my můžeme nahlédnout do pohádkového interiéru

Představitelka doktorky Quinnové strávila desetiletí za branami anglického panství a my můžeme nahlédnout do pohádkového interiéru

Lidé a místa
15 metrů ohromí svou jednoduchostí a pohodlím: Minidomek v lese je ideální pro digitální detox

15 metrů ohromí svou jednoduchostí a pohodlím: Minidomek v lese je ideální pro digitální detox