Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Dům na Vysočině pro druhou polovinu života, když děti vyletí z hnízda a vrací se s kupou vnoučat

Dřevostavba s velkorysými skleněnými stěnami a galerií v podkroví je z vrstveného masivu. Pokud sníte o podobném domě, nechte se pozvat dál.

Terezie Benoni | 9. 02. 2024

Dům byl koncipován pro rodiče, jejichž děti už vylétly z hnízda, ale často za nimi i s vnoučaty jezdí. „Podle pravidel územního plánu jsme museli, jako všechny domy v této oblasti, dodržet sedlovou střechu, a to bylo ze základního zadání v podstatě všechno,“ říká Zbyněk Krulich, designér a spoluautor projektu. V podkroví je galerie, kde mají volné pole působnosti početné návštěvy a dočasně se tam dá i spát. Dole je kompletní zázemí a dvě ložnice: pro domácí a hosty. „Majitelé mají rádi dřevo, přírodu a často jezdí do Norska. Líbí se jim tamní architektura a i tato stavba měla být jednoduchá, přímočará, což je dodržené do všech detailů. Velká prosklená stěna, která se dá otevřít až do šíře čtyř metrů, propojuje interiér s exteriérem. Je pak skoro jedno, zda třeba snídáte u otevřených dveří, nebo na terase. Celý hlavní prostor je hodně volný, spojuje kuchyni a obývací část. Majitelé si přáli krb, který jsme umístili centrálně, i když instalace komínového vývodu nebyla úplně snadná. Barevnost jsme volili v kombinaci dřeva a bílé a nechali jsme ji vyznít i v ložnici, i když tam jsme původně uvažovali i nad jinými variantami. Takhle do detailu čistě pojatá architektura nemusí vyhovovat každému. Někdo má rád více členitý prostor a je potřeba dát hlavně na vlastní instinkty,“ doplňuje designér.

Galerie: Dům na druhou půlku života
Mohlo by se vám líbit

Nádherná dřevostavba u Lípy nad Dřevnicí navazuje na bývalou mysliveckou chatu a je inspirovaná dalekým severem

Když Adam s Dominikem cestovali Norskem, vymysleli koncept jednoduché dřevostavby, která navazuje na bývalou mysliveckou chatu a postavili ji nedaleko Zlína Hytta – chata, kterou navrhli, realizovali, užívají a poskytují ke kreativním pobytům a pracovnímu soustředění, naplňuje požadavky na současný komfort a přitom zachovává klidné prostředí pro koncentrovanou mysl.
marianne.cz

Dřevostavbu si nejdřív prohlédněte osobně

„Ve světě se rozšiřuje nový trend. Jde o dřevostavby z masivních dřevěných panelů, jimž se věnuje i naše firma. Tyto stavby se liší od jiných mimo jiné možností použít dřevo jako silný prvek v interiéru,“ říká Václav Pinďák, obchodní manažer společnosti 3AE. „Pokud bych měl obecně srovnávat dřevostavby a zděné stavby, musím říct, že se zase tak moc neliší,“ vysvětluje. Od první studie k realizaci to trvá u dřevostaveb v průměru 12–16 měsíců, u zděných 14–20 měsíců. Náklady bývají v podstatě srovnatelné, stejně jako údržba, i když u dřevostaveb je obvykle snadnější provádět rekonstrukci. „Vždy jde hlavně o to, do jak kvalitních konstrukcí, materiálů a technologií investujete, bez ohledu na to, zda chcete zděný, či dřevěný dům,“ říká odborník. Co se týká nároků na energii, dřevostavby nemusejí být vždy pasivní, ale bývají pro takové řešení vhodnější. „Zatoužíte-li po dřevostavbě, nejdřív si jich dojeďte pár prohlédnout, pobuďte v nich a vnímejte, jak se cítíte. Teprve pak se rozhodujte. Při výběru firmy vám může být vodítkem například její začlenění do Asociace dodavatelů montovaných domů, Centra pasivního domu a podobně. A chcete-li kvalitní dům, požadujte po stavební firmě doložit takzvaný blower-door test. Ten odhalí většinu závad,“ dodává odborník.

Jednopodlažní stavba s vytápěným podkrovím
Konstrukční systém: vrstvené dřevo, Novatop
Zastavěná plocha: 143,30 m2 / užitná plocha: 194,70 m2 (dřevostavby mají stěny o přibližně 15 centimetrů užší než zděné, celková výměra užitné
plochy ve vztahu k zastavěné je vyšší)
Hlavní zdroj energie: elektrokotel
Realizace: 3AE s.r.o.

Mohlo by se vám líbit

Majitelka vily v Podkrkonoší říká: Dům je po mojí babičce Mileně, která by určitě měla radost z toho, že znovu ožil

Do vily v Podkrkonoší jsme se vydali fotit a povídat si na pár hodin, ale nejraději bychom zůstali celý týden. Pavla s manželem Tomášem vytvořili úchvatné zázemí na krátkodobý pronájem, kterému nechybí duše ani genius loci. Pokud se tu někdy objevíte, určitě nám dáte za pravdu!
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Dům
Prvorepubliková funkcionalistická vila si i po rekonstrukci zachovala svůj původní vzhled

Prvorepubliková funkcionalistická vila si i po rekonstrukci zachovala svůj původní vzhled

Dům
Fantastická chata u jezera, která se dá zcela otevřít a propojit s okolní přírodou

Fantastická chata u jezera, která se dá zcela otevřít a propojit s okolní přírodou

Dům
Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

×