Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům v Chrustenicích má díky prostorovému členění ideální světelné podmínky

Promyšlený interiér rodinného domu v Chrustenicích nabízí ideální prostor, aby měl každý své soukromí a zároveň místo, kam se schovat.

Terezie Benoni | 7. 05. 2024

Dům v Chrustenicích navhli architekti Zbyněk Ryška a Jan Skoupý ze studia Refuel. Chrustenice jsou malá obec v údolí říčky Kačák, 15 km západně od Prahy. Údolím Kačáku končí jednotvárná západní pražská plošina a začíná romantická krajina Křivoklátska s původní zachovalou přírodou. Pozemek je v severovýchodním svahu nad obcí Chrustenice. Dům je na východní hraně pozemku. Zahrada propojená s obytným prostorem je tak otevřená odpolednímu západnímu slunci.

Galerie: Dům v Chrustenicích

Čtěte také: Otočná televize v garsonce vyřešila problém s místem

V pražských Stodůlkách najdeme čtyřicetimetrovou garsonku, kde byl potřeba radikální zásah, aby se i na takto malém prostoru dalo pohodlně žít.

Různé výšky místností zaručují ideální světelní podmínky

„Dům má prostorový plán různě vysokých místností v několika výškových úrovních, které navazují na přilehlý terén. Vstup do domu z ulice na východě je do zvýšeného podzemního podlaží,“ popisují autoři projektu. „Na stejném podlaží je také garáž. Hlavní obytný prostor je o půl podlaží výše na úrovni přilehlé západní zahrady, ve sníženém prvním nadzemním podlaží. Pracovna a zázemí jsou o další půl podlaží výše, ve zvýšeném prvním podlaží.“ Soukromé ložnice se zázemím jsou v druhém podlaží. Sauna a wellness je pod obytným prostorem ve sníženém podzemním podlaží. Prostorové členění vytváří různé světlé výšky prostorů podle jejich charakteru. Obytný prostor tak má stropy více než o metr výše než pracovna a jiné vedlejší prostory. „Celý prostor domu spojuje vstupní foyer se schodištěm, které je otevřené na celou výšku domu s pohledem do krovu. Konstrukce domu je zděná s monolitickými železobetonovými stropy. Druhé nadzemní podlaží je otevřené do dřevěného krovu pultové střechy. Fasáda je provětrávaná s obkladem z modřínového dřeva.“

Čtěte také: Kostel se proměnil v rodinný dům

Španělský renesanční kostel z 16. století, dostal po letech chátrání novou funkci. S pokorou a úctou k historii místa se původní sakrální prostor stal skutečným domovem.
Zdroj článku

Související články

Dům
Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Dům
Rodinné bydlení nedaleko Paříže

Rodinné bydlení nedaleko Paříže

Dům
Ostravský dům nechtěl nikdo zachránit, přitom je z něj dnes dokonalý domov a za minimální náklady

Ostravský dům nechtěl nikdo zachránit, přitom je z něj dnes dokonalý domov a za minimální náklady

Dům
Zázrak v Izraeli: Staletý kamenný dům v husté zástavbě je dnes plný světla

Zázrak v Izraeli: Staletý kamenný dům v husté zástavbě je dnes plný světla