Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Daniela s Alešem si splnili sen a svůj obytný domek na čtyřech kolech si sami postavili

Info ikona
Domek na čtyřech kolech

Trvalo jim to sice devět měsíců, ale nakonec si svůj domek na kolečkách postavili. Od návrhu až po finální úpravu je všechno vlastnoruční práce a kvality otestovali v náročném australském terénu.

Terezie Benoni | 26. 10. 2023

Aleš sice pochází z Čech, ale už přes deset let žije u protinožců. Jeho přítelkyně Daniela zase vyrostla v Itálii a společně se rozhodli, že budou žít kočvný život a poznají do detailů krásy Austrálie. „V listopadu roku 2018 sem dostal nabídku pracovat zcela z domova. Neváhali jsme proto a ihned pořídili VW Crafter 2013 LWB,“ vzpomíná Aleš. „Auto jsme pojmenovali Gigi Gerardo a ihned se pustili do jeho přestavby. Neměli jsme žádné zkušenosti, tak nám byl velkým pomocníkem youtube,“ směje se Aleš, který je vysoký 183 cm, takže jedním ze zásadních kritérií bylo upravit interiér vozu tak, aby se do něj vešel. Celá přestavba trvala 9 měsíců. Autorem návrhu je Daniela a společně pak po večerech vyráběli nábytek na míru. Cílem bylo přeměnit prostor tak, aby evokoval pocit klasického domova a zároveň vyhovoval kočovnému nezávislému životu a poskytoval dostatek místa pro práci na cestě.

Teplá sprcha a dostatek úložného prostoru

„Nutností bylo postavit příjemnou kuchyň, protože Daniela ráda a skvěle a vaří a taky koupelnu, abychom se mohli osprchovat v horké vodě. Něméně důležité bylo vytvořit také prosvětlený pracovní prostor, který bude sloužit přes den a v noci se snadno přetvoří na pohodlné lůžko,“ popisuje Aleš. „Zásadní pro nás bylo, aby veškeré použité materiály byly non-toxic, abychom přispěli k udržitelnějšímu způsobu života a neznečišťovali životního prostředí. Nebylo jednoduché takové stavební materiály sehnat, práce se tím prodražila i časově protáhla. Jako příklad uvedu ovčí vlnu, která posloužila jako izolace místo klasické izolační pěny.“ Aleš s Danielou svůj tiny domek postavili po večerech zcela bez pomoci. Jediné, na co si povolali odborníky byla elektřina a plyn, aby měli potřebné bezpečnostní certifikáty. Důležité bylo promyslet úložné prostory tak, aby byly praktické a přehledné. „Cestujeme za létem a surfováním, tak se snad zase brzy posuneme dál. Ale nestěžujeme si. Až na žraloky je tady na poloostrově Eyre, skutečně nádherně!“

Galerie: Život na čtyřech kolech
Mohlo by se vám líbit

Zdroj informací: @FrameChasers

Zdroj článku