Dům Samorost - vizualizace
Na první pohled působí jako moderní dřevostavba, ale není. Dům SAMOROST je vyrobený z revolučního mykokompozitu a ukazuje, že budoucnost stavebnictví možná směřuje ještě více do přírody, a dokonce do odpadu.
Mykokompozit je možné dále impregnovat, barvit a použít takřka jako polystyren nebo jiné izolační materiály. Má ale mnohem nižší ekologickou stopu, protože roste z organického odpadu a nepotřebuje žádné chemické přísady. Rozhodně vypadá jako velmi slibná alternativa pro udržitelné stavby a vybavení domácnosti v budoucnosti.
Zatímco před pár lety šlo jen o malé destičky, nyní už můžete vidět celé obyvatelné stavení, které odolává povětrnostním vlivům a funguje jako přírodní tepelná i zvuková izolace.
Že jde o materiál funkční, ale i krásný, se mohli lidé přesvědčit už na mezinárodním festivalu Designblok, kde tým Samorostu představil nábytek a interiérové doplňky právě z mykokompozitu.
Po skončení své životnosti se materiál prostě rozloží a nijak nezatěžuje planetu. Nyní se uvažuje hlavně o tom, že domy by mohly sloužit například při glampingu a krátkodobém ubytování.
Stavební veletrh FOR Arch se letos koná ve dnech 16. až 20. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Mimo jiné zde návštěvníci mohou prozkoumat experimentální dům SAMOROST, který vznikl ve spolupráci architektů z ČVUT, startupu Mykilio a Stavební spořitelny České spořitelny. Jde o první český projekt využívající mykokompozit v reálném měřítku.
Funguje tak, že se v laboratorních podmínkách nechá směs prorůst, zpevní se a vysuší, čímž získá překvapivě pevnou a zároveň lehkou strukturu.
Dům patří k tuzemským i světovým unikátům. Vzniká propojením organického odpadu s podhoubím hub (mykokompozit). Představil se v projektu v roce 2023 jako nový typ stavebního materiálů, který by v budoucnu mohl nahradit polystyren.
Prohlédněte si další galerie
- Vánoční výzdoba 2025 bez stresu. Nechte se inspirovat nápady, které sluší každému interiéru
- Chaloupka u řeky láká na klid Beskyd a luxus v dřevěném kabátu. Nahlédněte dovnitř
- Vánoční inspirace pro každého. Vyrobte si vlastní adventní kalendář. Osobní, originální a přinášející radost
- Kolekce Domovina ze sklárny Koulier: Když vánoční ozdoby vypráví příběh českého domova
- Kategorie Marianne bydlení
79 Kč
79 Kč
84 Kč