Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Jak se bydlí na stromě?

Info ikona
Tamara Uribe, Carlos Quintal, Diego Lizama, LAAR

Přála si v dospělosti splnit sen o tom, jaké to je prosedět hodiny v korunách stromů. To jí slíbili architekti ze studia LAAR a navrhli jedinečný dům, které její přání dokonale ztělesňuje.

Terezie Benoni | 15. 04. 2023

„Život na stromě“ je ztělesněním snu malé holky, která trávila dětství lezením po stromech. Roky plynuly, ale stromy a jejich propletené větve v srdci dnes už mladé ženy, zůstaly. Nacházíme se v srdci města Yaxkukul v Yucatánu, kde architekti Andrea Cecilia Alcocer Carrillo, Diego Andrés Lizama Azcorra pod hlavičkou architektonického studia LAAR navrhli domek přesně na místě, kde stával starý rodinný dům původních majitelů, a dodnes po něm určité fragmenty zůstaly. Ty se staly určujícími prvky nové stavby, kde dominují betonové desky. Samotný projekt je koncipovaný jako tradiční venkovský dům inspirovaný místní architekturou, jehož základem je otevřený prostor zvaný patio. Skládá se z velkého otevřeného prostoru, kde jsou patrné zbytky starého domu.

Galerie: Dům, který prorůstají stromy
Mohlo by se vám líbit

Příroda nadiktovala vzhled budovy

Do budovy vejdete po schodech. Modré patio je zde umístěné jako vzpomínka na původní dlažbu starého domu. Po schodech vystoupáte do korun stromů, kde je terasa, kterou prostupují jednotlivé kmeny. Od okolního světa tento prostor dělí pouze dřevěné mříže, které jsou prostupné, zároveň poskytují potřebné soukromí. Koruny stromů poskytují i v horkých dnech příjemné klima a celý dům ochlazují.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku