Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Mezi panelovými domy v Plzni opravili starší dům, který vytváří ostrov soukromí se zahradami uprostřed sídliště

Při rekonstrukci řadového rodinného domu v Plzni museli brát v potaz současné potřeby a požadavky mladé rodiny, současně se ale snažili dům nenafukovat, naopak využít stávající stavbu a pečlivě využít každý centimetr.

Terezie Benoni | 9. 11. 2023

„Snažili jsme se přinést novou prostorovou kvalitu při respektování měřítka stávající zástavby. Staré prvky jsme očistili a zachovali, u nových prvků jsme přiznali soudobý výraz,“ vysvětlují autoři projektu architekti Tereza Nová a Jiří Zábran ze studia PRO-STORY.  Řada starších rodinných domů v Plzni-Lochotíně zůstala zachována uprostřed panelových domů, čímž vznikl zajímavý ostrov soukromí se zahradami uprostřed sídliště. Většina okolních domů již byla zrekonstruována a zvětšena různými nástavbami, čímž se do velké míry ztratilo měřítko původní zástavby.  Návrh rekonstrukce se snaží reagovat na současné potřeby a požadavky mladé rodiny, ale snaží se zároveň hmotu domu pouze nenafukovat, ale přinést novou, soudobou vrstvu, která pracuje s archetypálním prvkem štítu se sedlovou střechou.

Galerie: Dům se dvěma štíty
Mohlo by se vám líbit

Cílem rekonstrukce bylo vytvořit nadčasový interiér s přírodními materiály, vzdušný a opticky zvětšený byt. Podívejte!

Klasický čtyřpatrový panelový dům v pražském Suchdole se proměnil v působivé interiérové divadlo. Kompletní rekonstrukce doslova „na beton“ vytvořila příjemný a promyšlený interiér, kde moderní prvny doplňují přírodní materiály.
marianne.cz

Nové je přiznané, staré zase opravené

„Nový tvar nabízí jak zajímavý a uměřený exteriér, tak prostorově různorodý a velkorysý interiér, který pracuje s různými výškovými úrovněmi dřevěných mezipater a otevřením do krovu. Snažili jsme se do domu přivést co nejvíce světla, ale zároveň zachovat soukromí, k čemuž pomáhají i dřevěné lamely přes okna v nově přistavěném štítu,“ popisují architekti.  Co je původní, návrh přiznává a co je nové, není replikou, ale je nově pojaté. Členění fasády a šambrány do ulice jsou zachovány, fasáda s omítkou je sjednocena do bílé barvy. Okna nově pojatá jsou nedělená, dřevěná, fixní nebo otvíravá. Nově přidaný štít do dvora má dřevěnou fasádu z impregnovaných latí stejně jako nová přístavba zádveří, která nahradila původní přístavek. V přízemí je jeden dětský pokoj, koupelna a obývací pokoj s výstupem na zahradu vzniklý propojením dvou místností. Prostor je otevřen do patra a je do něj vložena ještě čítárna. Prostorové propojení umožňuje i prosvětlení koupelny v patře. V patře je pak ložnice a druhý dětský pokoj, který má možnost využití mezipatra.

O studiu

Architektonický a projekční ateliér PRO-STORY vznikl v roce 2014 a byl vyústěným dlouholeté spolupráce Jiřího Zábrana a projekčního ateliéru Josefa Houšky. Zabývá se architekturou, urbanismem, projekční a inženýrskou činností od studie až po projekty pro realizaci staveb. Po ukončení studia architektury na FUA TUL v Liberci v roce 2011 Tereza Nová spolupracovala s Jiřím Zábranem na řadě projektů, které prezentovali pod hlavičkou Zábran Nová architekti. V roce 2014 odešla na mateřskou dovolenou a po dovolené se vrátila do ateliéru PRO-STORY a navázala tak na předchozí spolupráci.

 

Mohlo by se vám líbit

Zabránili demolici staré vily a v jejím podkroví vytvořili byt pro mladou rodinu

Stará rodinná vilka postavená na počátku 20. století, měla být už dávno zbořená. Prostesty místních ale demolici zabránily a dnes je z ní uctívaná památka. V jejím podkroví se nachází příjemný byt s balkonem, ideální pro mladou rodinu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Dům
Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa