Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Na první pohled si řeknete, že jde o chátrající dům, o to větší šok přijde, když vezmete za kliku domovních dveří

Info ikona
Stijn Bollaert, BLAF Architecten

Budova v bývalé průmyslové čtvrti zvenčí vypadá zcela neobydleně. Když ale přijdete blíž, pár detailů prozradí, že všechno může být trochu jinak, než se na první pohled zdá.

Terezie Benoni | 28. 04. 2023

Výzvou pro současná belgická města přetvořit průmyslovou infrastrukturu z 19. a počátku 20. století. Dnes se většina průmyslu z těchto oblastí odstěhovala a industriální čtvrť byla postupem času rozparcelována na drobné soukromé vlastníky. Mnoho měst se snaží tyto čtvrti dál využívat ve stávajících strukturách, aby se v duchu udržitelnosti proměnila na místo vhodné pro soukromé bydlení. Jednu takovou stavbu dostali na starosti architekti ze studia BLAF Architecten.

Galerie: Rekonstrukce průmyslové budovy
Mohlo by se vám líbit

Jako hlemýžď v ulitě

Pozemek ve tvaru písmene L byl téměř stoprocentně obsazen. Budova obrácená do ulice byla klasickým domem a všechny ostatní stavby za ní sloužily jako výrobní prostory. S chirurgickou přesností byly odříznuty nejméně hodnotné části, aby se z pozemku stal světlý a otevřený prostor. Nejcennější části byly zceleny, zprůchodněny a upraveny. Touto operací vzniklo ideální prostředí pro rodinný dům. Budova situovaná do ulice byl zrekonstruovaná jako pracovní prostor a nově zde bude psychiatrická ordinace pro skupiny. Do betonových kasemat se jako šnek v ulitě zasunula nová dřevěná rámová konstrukce, který vytváří základní kulisy pro rodinné bydlení. Vzniklé otevřené prostory slouží k hospodaření s vodou a zelení. Pomáhají v boji proti městskému tepelnému stresu a zvyšují biologickou rozmanitost.

Mohlo by se vám líbit

Zdroj: BLAF Architecten, archdaily.com

Zdroj článku