Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Ohromující přestavba starého domu: Na původně jednopatrovou budovu přistavěli nové patro se dvěma dětskými pokoji a koupelnou

Dům, který se přizpůsobuje neustále se měnící dynamice rodinného života. Přesně takový je chytrý interiér budovy v australském Prahranu.

Terezie Benoni | 25. 05. 2024

Viktoriánský dům se dočkal radikálního zásahu, do kterého se pustiti architekti ze Studia Four. Přesto se v několika detailech podařilo zachovat dobovou atmosféru. Štukované stropy, dřevaná podlaha, klenutý a zdobený vchod do chodby připomínají, že dům už zde nějaký čas stojí. Víc už toho ale z původní stavby nenajdeme. Původní prostor v přízemí byl rozdělený do několika pokojů. Bylo zde málo světla a interiér byl pro účely rodiny zcela nepoužitelný. Proto se architekti rozhodli na původně jednopatrovou budovu přistavět nové patro se dvěma dětskými pokoji a koupelnou, zatímco přízemí dostalo zcela nový ráz. 

Galerie: Viktoriánský dům se dočkal radikálního zásahu

Čtěte také: Fascinující dům v jihočeském městečku: V úzké malebné uličce, jen pár kroků od náměstí, přebudovali původní starou zástavbu v moderní domek 

K historii místa odkazují především použité materiály: Střechu pokrývají keramické bobrovky, zdi jsou kamenné, smrkové palubky byly použity v podkroví i na klenbách. Nábytek, okna i podlaha je z masivního dubu, zatímco obklady stěn a vestavěný nábytek je z lehčí smrkové dýhy. Nechybí ani současné materiály!

Design pro větší flexibilitu

V přízemí najdeme kuchyň s jídelnou, obývací pokoj, hernu, studovnu, prádelnu a koupelnu. Na co nesmíme zapomenout je venkovní jídelna, která je přímo propojená s kuchyní. Díky posuvným dveřím může venkovní a vnitřní prostor zůstat za příznivého počasí stále spojený. O dostatek denního světla a čerstvého vzduchu není ochuzený ani obývací pokoj, kde se dají posuvné skleněné dveře také otevřít a vejít odtud na zarostlé nádvoří. Právě tyto romyšlené prvky mohou za to, že je prostor významně rozšířený a maximálně využitý. V přízemí je použitá víceúrovňová podlaha, aby se i opticky rozdělily jednotlivé funkční zóny. Zajímavé truhlářské obklady vytváří praktické otvory, které jednou slouží jako knihovna, podruhé jako vestavěná skříň. Dům svým majitelům poskytuje dokonalé pohodlí a také dostatek soukromí díky okolním vzrostlým stromům. 
 

Info ikona
Díky posuvným dveřím může venkovní a vnitřní prostor zůstat za příznivého počasí stále spojený.

Čtěte také: Když ho kupovali, cítíli, že je to dům přesně pro ně

Dům zařízený v tradičním venkovském severském stylu, nabízí přesně to, po čem všichni tolik toužíme. Pocit pohodlí a toho pravého domova. V čem je jeho kouzlo?

Zdroj informací: Studiofour , studiofour.net.au

Zdroj článku

Související články

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness