Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Teprve ve 26 letech zařídila svůj venkovský dům, ve kterém nenajdete ani jeden nový kousek nábytku

Dům zařízený v tradičním venkovském severském stylu, nabízí přesně to, po čem všichni tolik toužíme. Pocit pohodlí a toho pravého domova. V čem je jeho kouzlo?

Terezie Benoni | 12. 04. 2024

Severský styl bydlení, ať už ten minimalistický nebo tradičně rustikální, má své fanoušky po celém světě. Význam slov „hygge“ a „lykke“ popisující cestu ke šťastnému a pohodlnému životu, pronikl i do našeho slovníku. Ukazuje se, že i přes tvrdé přírodní podmínky seveřané zkrátka umí vyčarovat tu pravou pohodu. Cesta k ní přitom není složitá ani drahá. Dnes navštívíme domácnost teprve šestadvacetileté Felicie Lundqvist, které se podařilo splnit zadaní bydlení ve stylu „hygge“ do puntíku. 

Čtěte také: Stvořeno z lásky: Jak rodina opravidla staletý venkovský dům v dokonalý domov

Rustikální elegance a esence staré Anglie. Takový je dům Jane Griffiths, která nás ochotně nechala nahlédnout do svého soukromí.
Info ikona
Dům v severském stylu

V téměř stoletém domě bydlí Felicia, její přítel Johan a čtyřnohý kamarád Otto. 

Pohodlí na prvním místě

Dřevostavby se sice občas objevují také u nás, přesto jsou ale v Čechách v naprosté většině cihlové domy. Dům Felicie byl postavený už v roce 1926 a je živoucím důkazem toho, že dřevěný dům zvládne i velmi náročné klimatické pomínky. V roce 1951 byl rozšířený a důkladně zrekonstruovaný do současné podoby. Jedná se o klasický čtvercový dřevěný domek s omítnutou fasádou, jak je pro severské domy typické. Velikost půdorysu je 160 m² a dům má obytné jak přízemí tak podkroví. Z domu je dechberoucí výhled do okolní krajiny severního Švédska a na nedaleké jezero. Po malé silničce se dostanete do blízké vesnice, která má pouze 400 obyvatel. Felicia zde učí v místní školce. V domě bydlí se svým partnerem a jejich čtyřnohým přítelem, kterým není nikdo jiný než roztomilý Cavalier King Charles Španěl pojmenovaný vznešeně Otto. Právě jemu věnují většinu volnému času.

Čtěte také: Blogerka Kitchenette ukázala svou skandinávskou koupelnu

Markéta Pavleje (Šimrová) je internetovému světu známá jako Kitchenette. Na svém blogu neinspiruje pouze dokonalými recepty, ale také životním stylem a vytříbeným vkusem.
Info ikona
Původní dřevěné schodiště je nalakované na bílo a hodně klouzalo. Je proto opatřené textilními prostiskluzovými nášlapy. 

Dům byl ve skvělém stavu, tak nebyla nutná žádná větší rekonstrukce. 

Poklady ze staré stodoly

„Když jsme se před pár lety dozvěděli, že je dům na prodej, neváhali jsme ani chvilku. Jakmile jsme překročili jeho práh, bylo jasné, že tohle bude náš domov. Předchozí majitel viděl naše nadšení a také si přál, abychom dům koupili právě my,“ vzpomíná Felicia. „Dům byl ve výborném stavu, tak nebyla nutná žádná větší rekonstrukce a pořídili jsme akorát novou kuchyň. Všechno ostatní byly už jen kosmetické úpravy, které mě ale moc baví.“ Interiéru dominují přírodní materiály. Podlahy jsou dřevěné, kromě dlažby v koupelnách, chodbě a v kuchyni. Zajímavým prvkem domu, který utváří jeho celkovou atmosféru, jsou stěny. Někde jsou ponechány dřevěné a natřené ve smetanových nebo šedivých tónech, jinde otapetované. „Miluji restaurování starého nábytku. Nové kousky u nás nenajdete. Veškeré vybavení jsme pořídili buď na blešácích, v aukcích nebo našli ve staré stodole mého přítele nebo u mých rodičů. Nejdůležitější pro mě je, aby z našeho domova byla cítit pohoda.

Galerie: Klasická dřevostavba na dalekém severu

Čtěte také: Učitelka z mateřské školy svůj dům zařídila bazarovým nábytkem a výsledek je skvostný

Klasické švédské domky nejsou kouzelné jen zvenčí, ale uvnitř často ukrývají interiér, který se téměř nezměnil dlouhá staletí. Nechybí ale šikovně zakomponované moderní vychytávky. Do jednoho takového domku nás pozvala Helena Dahl.
Zdroj článku

Související články

Dům
Z venku obyčejná, uvnitř luxusní: Farma 21. století boří zažité stereotypy

Z venku obyčejná, uvnitř luxusní: Farma 21. století boří zažité stereotypy

Dům
Prozkoumejte moderní jednopodlažní dům, kteří architekti zasadili do kopce a dokonale propojili s přírodou

Prozkoumejte moderní jednopodlažní dům, kteří architekti zasadili do kopce a dokonale propojili s přírodou

Dům
Rekonstrukce třípodlažního rodinného domu v Jenštejnu: Černé prvky se prolínají celým interiérem

Rekonstrukce třípodlažního rodinného domu v Jenštejnu: Černé prvky se prolínají celým interiérem

Dům
Vytvořili skvostný domov, kde se setkává vkusný design a pohodový rodinný život

Vytvořili skvostný domov, kde se setkává vkusný design a pohodový rodinný život