Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Okolní les pozoruje, vidí a vnímá, rozhodně mu nekonkuruje

Info ikona
Klasická áčkovka

Chatku postavenou v 70. letech mohli její majitelé zbourat. Rozhodli se ale, že ji opraví tak, aby opět sloužila k rekreaci a zároveň splňovala všechny současné potřeby.

Terezie Benoni | 27. 05. 2023

Áčkovka uprostřed slovenských lesů byla postavená v 70. letech a dnes ji šikovní architekti ze studia Y100 Ateliér znovu probudili k životu, ale ve zcela moderním kabátku. Projekt nazvaný chAlet měl za cíl dokázat, že tento typ chatky má své výhody a dokonale svému účelu poslouží. Hlavní předností je dokonalý výhled do okolní přírody, protože celá čelní strana chaty je prosklená. Díky nenápadnému tvaru i střešní krytině zároveň stavba dokonalé souzní s okolní krajinou. Nově byla k chatce přistavěná velkorysá dvoupodlažní terasa s dětským hřištěm / pískovištěm, skluzavkou, lezeckou stěnou a relaxační zónou. Terasa navíc citlivě spojuje chAlet s lesem.

Galerie: Áčkovka na Slovensku
Mohlo by se vám líbit

Na malém půdorysu vše potřebné

Cílem bylo, aby rekonstrukce zajistila, že bude chata obyvatelná po celý rok, a to se podařilo. Při rekonstrukci se zachovaly nosné prvky, střešní krytina a vnitřní schodiště i suterén. Nejvýraznějším prvkem rekonstrukce je hliníková fasáda se zelenými vstupními dveřmi, modřínový obklad na severní fasádě a modřínová terasa. V interiéru dominují OSB panely, které se objevují na obkladech, nebo na kuchyňské lince. „Úkolem bylo integrovat celý komfort do malého půdorysu. Jedna z ložnic v 1. patře byla odstraněna, aby se otevřel pohled z nového obývacího pokoje, kuchyně a také z podkroví. V kuchyni je místo pro veškeré vybavení, lavička a postele mají dostatečný úložný prostor. V koupelně každého zaujme zapuštěná vana, ze které je nádherný výhled střešním oknem,“ uzavírají autoři projektu.

Mohlo by se vám líbit

Zdroj informací: studio Y100 Ateliér

Zdroj článku