Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Po letech strávených v podnájmech se pětičlenná rodina svého vysněného domu nemohla dočkat

Hlavním požadavkem pětičlenné mladé rodiny byl mít dům, kde se budou konečně cítit doma. Po letech strávených v pronajatých bytech se těšili na soukromí a bydlení dle vlastních představ. Nakonec si vybrali malou obci poblíž Zlína.

Terezie Benoni | 18. 06. 2023

„Vybrali si jižní svah s úžasným výhledem v klidné lokalitě poblíž lesa a přáli si ponechat většinu vzrostlých stromů, což se povedlo – stromy dotvářejí atmosféru místa a dům tak působí jako kdyby na místě stál odjakživa,“ popisují autoři projektu architekti Václav Zahradníček a Jakub Loučka z Prodesi/Domesi. „Na strmém svažitém pozemku vznikla atypická terasová dřevostavba rozložená do tří výškových úrovní. Velkorysé prosklení čelní strany domu směrem na jih dodává do interiéru maximum přirozeného světla a poskytuje majitelům krásné výhledy.“ V nejnižší výškové úrovni je situováno zastřešené stání pro osobní automobil, zároveň se zde nachází zádveří a sklad. Odtud pak uživatelé stoupají přímočarým schodištěm do prostředního, případně do nejvyššího, třetího patra. Střední patro bylo vybráno jako klidová zóna a jsou zde umístěny ložnice. V nejvyšším podlaží pak byla umístěna společenská rodinná část – tedy kuchyně, obývací pokoj a jídelna, pokoj pro hosty (do budoucna zamýšlený jako bezbariérová ložnice), koupelna, komora, a to vše s napojením na zadní, severní terasu s dalším vstupem do domu z horní části pozemku. Přední terasa v horním patře pak nabízí nejatraktivnější výhled.

Galerie: Dřevostavba u Zlína
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Vyznáte se ve stavebních materiálech? Víte, jaký je rozdíl mezi maltou a cementem?

Alespoň jednou za život se do menší či větší stavby pustí většina z nás. Máte alespoň základní představu, s jakými materiály přijdete do styku?
marianne.cz

Dřevo v hlavní roli

„Stavba je zčásti zděná z betonových tvárnic a doplněna sloupkovou dřevěnou konstrukcí z KVH hranolů Two by Four, která v tomto případě posloužila svou variabilitou a také aplikovatelností i na méně dostupných místech, kterým svažitý terén bezesporu byl. Fasáda je z modřínového vertikálního palubkového obkladu. Střecha horního patra je pultová, pokrytá šedým plechem,“ vysvětlují architekti.  „Stavba je zčásti zděná z betonových tvárnic a doplněna sloupkovou dřevěnou konstrukcí z KVH hranolů. Pro výstavbu domu byla zvolena flexibilní stavební technologie „Two by Four“, která využívá variabilních stavebních prvků, díky nimž je kombinovatelná i s jinými stavebními technikami a umožňuje realizovat i konstrukčně originální projekty. Vnitřní příčky v domě jsou řešeny jako sádrokartonové vložené do sloupkové konstrukce tvořené KVH hranoly.“ Podlahy jsou tvořeny masivním dubovým dřevem a laminovanými deskami, na terase jsou položena modřínová prkna. Střecha pokrývá nejvyšší patro objektu, je pultová, šedý plech tloušťky 0,5 milimetrů je položen na dřevěném záklopu a latích. Střechu prostředního i spodního patra tvoří pochozí terasy. Topný systém v domě zahrnuje elektrická tělesa (nástěnné a podlahové konvektory) v kombinaci s trubkovými teplovodními tělesy s elektrickou vytápěcí patronou v koupelnách, jež jsou doplněny elektrickými topnými rohožemi v podlahách. To vše je doplněno lokálním nezávislým topidlem v podobě krbových kamen na dřevo, která se nacházejí v hlavním obytném prostoru v horním patře.

 

Mohlo by se vám líbit

Milovník retra a pokladů ze starožitnictví zrekonstruoval stoletý byt

Ačkoli byl před dvěma lety kompletně zrekonstruovaný, máte spíš pocit, že se zde zastavil čas. Dvoupokojový byt má jedinečnou atmosféru a leccos vypoví o svém majiteli.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?