Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Rodinný dům v Dolní Malé Úpě je inspirovaný tradičními horskými chalupami

Do výjimečného kontextu horské obce Malá Úpa navrhli pro přátele dům, který čerpá z historických staveb v Krkonoších, využívá staleté poznatky života v horách a transformuje je pro potřeby soudobého bydlení.

Terezie Benoni | 23. 01. 2024

„Dům byl umístěn do západním směrem svažující se horské louky pomezního hřebene tak, aby potvrzoval zvyklosti v místě jak vzdáleností od cesty, tak orientací hřebene. Je tvarovou citací historických horských domů s doplněním o soudobé architektonické principy,“ popisují architekti ze studia mar.s architects. „Tvarově je dům jednoduchý, výrazně podélný, posazený na poctivém soklu, který je obložen místním kamenem. Objem domu nad kamenným soklem je obložen dřevem, které bylo ponechané bez povrchové úpravy a v průběhu času tak mění svůj výraz a získává stříbřitě šedou barvu, ze které čím dál tím více vystupují jako akcent bíle lakované latičky kryjící spáry prken fasády. Takto fasáda vydrží dlouhé roky i v podmínkách našich nejvyšších hor.“ Zastřešení je řešeno sedlovou střechou s krytinou z černě lakovaného hliníkového plechu ze které vystupuje dvojice vikýřů důsledně odsazených od štítů. Menší vikýř směrem k cestě je kompletně pojednán střešním plechem, větší vikýř orientovaný na výhled a prosvětlující ložnice má již čelní fasádu obloženou dřevem.

Galerie: Rodinný dům v Malé Úpě
Mohlo by se vám líbit

Veronika Arichteva vytvořila dokonalý pokojíček pro svého malého syna: Měla strach, že se v novém pokoji bude bát, proto nenechala nic náhodě

Konečně se dočkala! Po letech bourání a následného budování přišla chvíle na zařizování vysněného domu. Kvůli protahující se rekonstrukci měla oblíbená herečka čas promyslet, jak interiér vybavit a na jejím elegantním a nadčasovém domovu je to skutečně znát. Nechte se inspirovat!
marianne.cz

Útulně i během horských bouří

„V západní části je hlavní objem domu rozšířen o verandu, která je inspirována řešením dostaveb historických chalup. Pobytová veranda je částečně krytá svislým laťováním v úrovni fasády, které vytváří buffer mezi interiérem a exteriérem a také pohledově zmenšuje efekt prolomení verandy. Z verandy vystupuje jako akcent soudobá, ocelová, kompletně otevřená teráska letící nad okolním terénem, kterou podpírá dvojice rozhozených nožek. Při extrémním počasí, kdy se stírá prostředí kolem a viditelnost je minimální, jde o velitelský můstek uprostřed ničeho,“ vysvětluje architekt Martin Šenberger. Protikladem otevřené fasády s verandou je fasáda směrem k cestě, ke které je dům spíše uzavřený. Fasáda zde kryje všechny prvky, které není žádoucí akcentovat a jediným výrazným prvkem tvořícím protiváhu plechovému vikýři tak je černý vstupní ocelový box chránící před přímým vlivem počasí. Skrz vstupní box se návštěvník dostává do zádveří a dále pak do domu s přirozenou návazností místností, kde prim hraje prostorný obývací prostor.  Koncepce interiéru souzní se střídmým charakterem domu, kdy hlavním cílem bylo vytvořit důstojné zázemí pro rodinu, kde se všichni budou cítit příjemně i v případě nejhorších horských bouří. V interiéru se tak uplatňuje primárně dřevo doplněné o decentní tlumenou barevnost a pečlivě vybrané řemeslné a výtvarné prvky.

O studiu / autorovi

Společnost Mar.s věří v transformační sílu designu, který dokáže změnit životní dráhy jednotlivců i celých komunit. Když první inovátoři měnili způsob, jakým všichni žijeme, učíme se a pracujeme, my změnili způsob, jakým přemýšlíme o prostoru - jako o unikátním zdroji pro vyjádření  jedinečné vize a podporu mimořádného úspěchu. I když se náš vliv a odborné znalosti rozšířily, náš flexibilní přístup k navrhování zůstává stejný. Posouváme hranice, přičemž klademe důraz na navazování úzkých partnerských vztahů s klienty a důvěru potřebnou k tomu, abychom společně dokázali dělat velké i malé kroky vpřed. Naši strukturu udržujeme otevřenou, což nám umožňuje vytvářet různorodé týmy se znalostmi šitými na míru dané výzvě. Na základě důvěry získané od našich klientů překračuje mar.s hranice toho, co je, a představuje to, co by mohlo být. Řešení zakořeněná v tradici, ale otevřená neočekávanému. Průlomová řešení, která posouvají lidi a organizace k novým možnostem.

 

Mohlo by se vám líbit

Marta Jandová s rodinou proměnila na chalupě zchátralou místnost v romantický pokojíček ve venkovském stylu

Od té doby, co si moderátorka Martina Jandová pořídila chalupu, tráví tam se svými nejbližšími Jandovkami, jak se dámy nazývají, veškerý čas. Z neuspořádaného stavení se proto rozhodla postupně vytvořit útulné a pohodlné prostředí, kde budou odpočívat a užívat si jeden druhého. Jako první se nového kabátu dočkal pokoj pro hosty.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov