Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Toužili na Pardubicku postavit dům, kam se vejde velká rodina i s vnoučaty

Info ikona
Toužili na Pardubicku postavit dům, kam se vejde velká rodina i s vnoučaty

Majitel toužil po rodinném domě, který by byl příjemným prostředím nejen pro něj a jeho manželku, ale i pro celou jejich rodinu, a především pro vnoučata. Tohoto úkolu se nakonec zhostili architekti z A I R ateliér.

Terezie Benoni | 3. 12. 2023

Výsledná stavba o užitné ploše 158,5 m2 a zastavěné ploše 441 m2, disponuje uzavíratelnou terasou s výhledem do lesa, která navazuje na bazén. Východní křídlo domu je určeno pro hosty. Vede z něho vstup do galerie, která složí jako herna pro děti. Srdcem domu je velkorysý obytný prostor, orientovaný na severní stranu směrem k lesu, prosluněný skrze střechu galerie. Západní křídlo s šatnou, ložnicí, pracovnou a koupelnou, je obýváno majiteli domu. Z koupelny se vychází na malou terasu, kde je venkovní sauna. Přestože je venkovní, Je komfortně navázána na hlavní koupelnu. Dům je vyzděný keramickými tvárnicemi s minerální vatou. V interiéru je vidět konstrukce krovu z lehce vyběleného dřeva. Stropy jsou trámové s betonovou deskou vylévanou do prken. Výrazné stropy s nízkou výškou vytvářejí komorní prostory ložnicových křídel, které jsou protiváhou otevřeného centrálního obytného prostoru. Na fasádě domu se střídá bílá omítka s dřevěným obkladem z opáleného smrku. Dřevěné prvky, včetně fasády, dokončovali majitelé svépomocí. Mohli se tak podílet na finální podobě svého domu.

Galerie: Rodinný dům na Pardubicku
Mohlo by se vám líbit

Dům bude rodině sloužit bez práce dlouhé roky

Klíčovým požadavkem majitele byla maximální odolnost domu. Byly proto použity vatové tvárnice s integrovanou tepelnou izolací, aby se nepoužil polystyren a nebylo nutné při degradaci fasády řešit také degradaci tepelné izolace. Fasáda části domu je dřevěná, kterou rovněž není třeba nijak obnovovat, protože dřevo je opálené. Pro vytápění domu byl zvolen systém teplovodního podlahového topení. V současnosti je z ekonomických důvodů jako zdroj tepla využíván plynový kotel, ale do budoucna je umožněna jeho záměna za tepelné čerpadlo. Dům celkově svým vzhledem působí dojmem dočasnosti, přestože svou konstrukcí a vybavením bude funkční po dlouhou dobu.

Autoři projektu: A I R ateliér, Ing. arch. Aleš Jeřábek, Ing. arch. Vítězslav Táborský

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku