Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

V centru malé slovenské vesnice vyrostl moderní rodinný domek, který v noci svítí jak lampion

Dům navržený jako otevřený prostor může pohodlně využívat čtyřčlenná rodina. Najdeme ho v centru malé vesnice Veľké Úľany v blízkosti ochranného pásma Kalvárie, významné městské památky s vysokou vegetací.

Terezie Benoni | 7. 02. 2024

Architekti ze studia Šercel Švec navrhli jednoduchý domek o obytné ploše 110 m² v centru malé vesnice Veľké Úľany (jihozápadní Slovensko). „Půda je jedinečná svým specifickým nepravidelným tvarem, který bývá na okraji zúžený. Toto místo se nachází v blízkosti ochranného pásma Kalvárie, významné městské památky s vysokou vegetací,“ popisují autoři projektu. „Hlavní koncept designu je založen na výrazném zachování jeho autentického genia loci. Masa architektury tvoří tradiční tvar domu, který se nachází mezi stávajícími stromy. Snahy o udržení symbiózy s okolní přírodou vedly k propojení ploché a šikmé střechy. Dvoupodlažní budova záměrně respektuje uliční čáru a její poloha otevírá výhled na celé okolí. Strmější svahy střechy na jih podporují lehkost a jemnost zahrady a vytvářejí její pěkné pozadí,“ popisují hlavní záměr.

Galerie: Dům pod kalvárií
Mohlo by se vám líbit

Veronika Arichteva finišuje své vysněné bydlení: Nahlédněte do pokojíku staršího syna

Už je to více než dva roky co manželé Arichtevovi pořídili stavbu z roku 1870. Náročná rekonstrukce je konečně u konce a nyní přišla ta příjemnější část, zařídit interiér. Exkluzivně vás zveme na návštěvu jednoho z dětských pokojů, který je synonymem pohodlí a elegance.
marianne.cz

Pro rodinu ideální

Dům navržený jako otevřený prostor může pohodlně využívat čtyřčlenná rodina. „V přízemí je hala přístupná přímo z úrovně parkovacích míst pro auta (zatravňovací dlažba). Hned po vstupu nabízí dům pěkný výhled do zahrady procházející obývacím pokojem a velkou prosklenou stěnou. Koupelna s toaletou tvoří nejsevernější cíp objektu se vstupem přes předsíň se šatníkem a technickým vybavením. Denní místa jsou částečně rozdělena hmotou schodiště,“ vysvětlují architekti. „Jídelna s kuchyní a obývacím pokojem tvoří jeden operační kruh, jehož obvod je nejsilnějším architektonickým prvkem: propojení exteriéru a interiéru. Otevřený prostor ložnice dodává domu prodyšnost. První patro slouží jako noční zóna domu se dvěma oddělenými místnostmi.“ Z denní zóny je východ na terasu a zahradu. Realizace zahrady, včetně výběru, výsadby a úpravy stávajících stromů, byla prováděna s péčí a vysokou pozorností. „Stavba domu jen doplňuje hlavní myšlenku zachování stávajících stromů. Budova je založena na železobetonové základové desce, pomocí izolace z buněčného skla neporušuje kořenový systém pod domem a zachovává původní zelenou vysokou vegetaci v této oblasti. V interiéru i exteriéru jsou použity pouze přírodní materiály jako dřevo, kámen, ocel a beton v hrubé formě.“ Vstupní a dvorní fasáda je upravena dřevěným obložením, které je ponecháno přirozené oxidaci. Dům vypadá malý a kompaktní a stále těží z původních stromů, které udržují v interiéru příjemné klima. Díky otevřené dispozici celého prostoru si dům a jeho okolí zachovává celostní harmonii exteriéru a interiéru.

 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte oblíbený český film podle chalupy či domu? Zjistěte, zda patříte mezi experty na české filmy

Česká republika se může pyšnit nejen bohatou historií a architekturou, ale také skvělou filmovou tvorbou, která se nám nesmazatelně vryla do paměti a doslova zlidověla. Mnoho slavných filmů bylo natočeno na zajímavých místech po celé zemi, a tato místa nyní nabízejí zážitky pro filmové nadšence a turisty. Poznáte alespoň některá z nich?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Dům
Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru

Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru