Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Vila, kterou obýval spisovatel F. X. Šalda, prošla fascinující a důkladnou rekonstrukcí

Architekti ze studia Karnet architekti dostali za úkol přestavět víc než stoletou měšťanskou vilu tak, aby zachovali původní prvky a zároveň splnili požadavky současného bydlení.

Terezie Benoni | 15. 09. 2024

Historie vily sahá až do roku 1906, kdy ji navrhl architekt František Buldra. Od roku 1934 vilu obýval spisovatel F. X. Šalda. V roce 1939 prošla vila výraznou rekonstrukcí podle návrhu Karla Šťastného. Tehdy byla provedena celková úprava průčelí včetně vybudování věže se stanovou střechou. Součástí úprav bylo i litinové zábradlí a vstupní brána, což jsou prvky zachované dodnes. „Na konci roku 2018 se vila dostala na náš stůl. A proto, že dnes se žije jinak než na počátku minulého století, bylo potřeba přizpůsobit bydlení novým požadavkům,“ popisuje hlavní architekt Michael Karnet, jehož studio Karnet architekti dostalo celou realizaci na starosti. „Hlavním cílem všech našich zásahů bylo jasně odlišit nové od původního. Zásadním krokem pro celé fungování domu bylo přesunutí původního hlavního vstupu do přízemí. Díky tomu jsme získali mnohem více prostoru jak pro šatní skříně a botníky, tak pro pohyb ve vstupní hale. Zároveň vznikly přidružené místnosti jako je technická místnost či druhá šatna. V původní dispozici se vcházelo na schodišťovou podestu, což do značné míry limitovalo úložné prostory. Zároveň to ale vytvářelo autentickou atmosféru a krásný průhled obývacím pokojem až na balkon. Podestu jsme se proto rozhodli zachovat, nyní jako vchod pro návštěvy. Materiály jsme volili tak, aby každý, kdo do vily vstoupí, pocítil její vznešenost a výjimečnou atmosféru. Na podlahách je mramorová dlažba, jejíž kresba plynule navazuje na ořechovou dýhu vestavěných skříní. Světla jsou vzhledem k nízkému stropu přisazená. Zpoza skříní pronikají tenké paprsky světla, které zdůrazňují kontrast nového s původním.“

Galerie: Vila 1906

Čtěte také: Nábytek od popelnic dostal novou šanci

Dřív bydlela v novostavbě s moderním nábytkem. Pak se Yvonne přestěhovala do starého statku na venkově a zamilovala se do věcí s příběhem. Dnes je jejím životním mottem „upcycling“, kdy dává starým věcem nový účel. Nechte se také inspirovat a navštivte s námi její domov i úžasnou zahradu!

Kuchyň s dokonalým výhledem

Kuchyň v první patře je orientovaná na sever, přičemž nově vybudované velké okno zajišťuje výhled do údolí i na vstupní branku. Paní domácí má tak přehled o přicházejících hostech a díky chytrému tabletu odemkne branku a rozsvítí světla v přízemí. Podlaha celého patra je tvořená dřevěnými kazetami skládanými do vídeňského kříže, světla jsou zavěšená ve shluku, závěsy od stropu po podlahu, aby zdůraznily výšku podlaží. Ve druhém patře jsou umístěny dětské pokoje s hlavní koupelnou. „Ty jsme museli umístit na jedno patro, což znamenalo předělat původní terasu na pokoj. Právě tento zásah do původního řešení dal vzniknout celé nové kontrastní hmotě. Zároveň zjednodušil a sjednotil původní, velmi členitou a komplikovanou dispozici domu,“ vysvětlují autoři projektu. Ve třetím patře se nachází hlavní ložnice s koupelnou a šatnou. „Z tohoto prostoru dýchá obřadní atmosféra. Do ložnice přicházíte po strmém černém schodišti, projdete průchodem pod krokví a najednou se před vámi otevírá celá věž, která vás osloví už od momentu, kdy dům vidíte z ulice. Přesně pod vrcholem věže se nachází původní dřevěné pódium, kde je nyní umístěna postel. Kleštiny a sloupy necháváme záměrně přiznané.  Ve věži je celkem dvanáct oken, která do prostoru přináší dostatečné množství světla a zároveň jsou posazená tak, že je ložnice chráněna od kontaktu s okolím.“

O studiu

Architektonické studio Karnet, architekti působí zejména v Příbrami a okolí. Mladý tým si zakládá na nových neobvyklých řešení a koncepčním přístupu specificky ke každé nové výzvě, ať už jde o rekonstrukci nebo zcela novou budovu. Tým se vždy snaží najít svou odpověď na daný kontext se vší úctou k tradičním konstrukčním řešení a detailům. Studio založil Michael Karnet v roce 2017 po ukončení studia na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Od té doby se studio rozrostlo o další členy a řeší nové a rozsáhlejší projekty od interiérů po bytové domy.

Marianne je i na sociálních sítích:

Čtěte také: Tajemství moderní vesnické architektury: Na miniaturním pozemku vytvořili dům bez zahrady

Navrhnout rodinný dům na svažitém a atypickém pozemku není jednoduchý úkol, ale architekti z ateliéru boq architekti si s touto výzvou poradili mistrně. Objevte, jak citlivě umístili dům do husté venkovské zástavby a zároveň vytvořili prostor s úchvatnými výhledy ze všech místností.
Zdroj článku

Související články

Dům
Unikátní dvoupodlažní dřevostavba v záplavové oblasti Berounky odolá i stoleté vodě

Unikátní dvoupodlažní dřevostavba v záplavové oblasti Berounky odolá i stoleté vodě

Dům
S výhledem na zříceniny hradu Trosky vyrostl dokonalý víkendový dům, který kombinuje tradici a moderní prvky

S výhledem na zříceniny hradu Trosky vyrostl dokonalý víkendový dům, který kombinuje tradici a moderní prvky

Dům
Dům pro milovníky knihy Děti z Bullerbynu: Dokonalý rustikální dům je symbolem pravého domova

Dům pro milovníky knihy Děti z Bullerbynu: Dokonalý rustikální dům je symbolem pravého domova

Dům
Na hranici přírodní rezervace Chlum vyrostl soběstačný dům, který šetří peníze i přírodu

Na hranici přírodní rezervace Chlum vyrostl soběstačný dům, který šetří peníze i přírodu