Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Zastaralý dům z 50. let prošel odvážnou rekonstrukcí a dnes mu vévodí cihly, parkety a dřevo

Klasika v novém kabátku. Tak se dá hovořit o víc než vydařené rekonstrukci bratislavského domu. Nově mu dominují odhalené stěny, které dokonale ladí s dřevěný stropy a masivními parketami, s prostorem a světlem si navíc pohrávají zrcadlové stěny. Pojďte načerpat inspiraci!

Terezie Benoni | 6. 02. 2024

Původní dům z 50. let si v minulosti postupně prošel několika rekonstrukcemi, včetně nekoncepční přístavby a nástavby. Cílem současného zásahu byl úklid vnitřního prostoru, hledání nových prostorových a funkčních vazeb a vytvoření nového prostředí, které bude reagovat na potřeby eklektického života mladé vícečlenné rodiny. „V exteriéru se dům na požadavek investora prakticky neměnil, návrh se zaměřuje převážně na řešení vnitřních prostor. Koncept návrhu je založen na kontrastu původní odhalené stavby a kompozici vložených nábytků a prvků, které v různých formách vstupují do prostoru, různě jej propojují, protínají a někdy ignorují a přímo narušují jeho původní zonaci. Prostor se v otevírá ve více směrech a vytváří tak nové interakce a komunikační kanály,“ vysvětluje autor projektu architekt Marián Gombarček.

Galerie: Dům u zvonice
Mohlo by se vám líbit

Útulný vejminek pro rodiče vypadá jako klasický vesnický dům

Rodiče se rozhodli uvolnit svůj domov mladé generaci, ale nechtěli odejít daleko. Na stejném pozemku tak vyrostl domek s dostatečným soukromím, ale natolik blízko, aby babička mohla nosit čerstvé buchty vnoučatům.
marianne.cz

Hlavní obytný prostor se točí v kruhu

Původní stavba a její konstrukce byly při realizaci zbaveny stavebních nánosů a jednotlivých zásahů, odhalili zděné stěny a dřevěné trámové stropy a jejich jednoduchá přiznaná materialita dává vyniknout prostorové skladbě nových vložených forem. „Centrálním bodem se stává objem vloženého ocelového schodiště akcentovaného výraznou barevností. Vstup je realizován v původní poloze. Od denní části je oddělen šatní sestavou se zrcadlovým povrchem, která kromě vyčlenění prostor zázemí a denní části funguje i jako nositel jižního prosvětlení do prostoru kuchyně. Celý obytný prostor je kruhový a organizován kolem schodiště a kuchyně, kde se otevírá do galerie. Kuchyně se tak stává bodem, který spojuje jednotlivé prostory v horizontálním i vertikálním směru. Na patře vzniká novotvar ložnice, která přes okno kouká do galerie,“ uzavírá architekt.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne Bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2023 se mohou do devátého ročníku soutěže hlásit už nyní, a to až do 28. února 2024. Vítězné interiéry budou oceněny 14. května 2024 v pražském Centru současného umění DOX.

Mohlo by se vám líbit

Slovenský dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí a proměnil se v romantické sídlo

Ideální bydlení pro milovníky všeho francouzského, romantického a vintage. Ale ještě nedávno tomu tak nebylo. Klasický dům postavený v 70. letech byl zcela nevyhovující a potřeboval rozsáhlou rekonstrukci.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Dům
Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa