Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Zchátralá prkna a odvážné barvy: Dům, který slaví nedokonalost, je dokonalý

Představujeme vám dům, který odmítá konvenční normy a oslavuje individualitu a styl svého majitele. Živé barvy a repasované kousky vytvářejí jedinečné bydlení inspirované filozofií wabi-sabi. Podívejte se, jak architekti svým přátelům proměnili sny v realitu.

Terezie Benoni | 10. 06. 2024

Navrhování domova pro blízké přátele je jedinečný a náročný zážitek, protože se v něm mísí osobní zapojení s profesionální kreativitou. Do projektu doslova nalijete své srdce a duši, protože sdílíte hluboké porozumění preferencím a touhám dané osoby. Když nás Vysakh oslovil se svou vizí vysněného domu, bylo to, jako bychom se vydali na společnou cestu k vytvoření prostoru, který by zapouzdřil jeho touhy a naši filozofii designu,“ vysvětluje architekt Aslam Karadan z ateliéru Aslam Sham Architects. Wabi-sabi, strhující japonský koncept, slouží jako základní étos tohoto projektu. „Povzbuzuje nás, abychom přijali krásu v nedokonalostech a v pomíjivé povaze života. Tato filozofie prostupuje každý aspekt domu a dělá z něj svatyni autenticity a nostalgie. Design čerpá inspiraci z anglo-indického architektonického dědictví, které má Vysakh v srdci, a vědomě mísí staré s novým. Dům vzdává hold eleganci a kouzlu tohoto stylu a zároveň přináší současnou barevnou paletu a designové prvky, které rezonují s moderním cítěním.“

Galerie: Dům ve stylu Wabi-Sabi

Čtěte také: Léčivá příroda voní interiérem: V krušnohorských Abertamech vyrostl bytový dům, který je inspirovaný okolními loukami

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin. Za jeho návrhem stojí architektonický ateliér boq architekti. Majitelé apartmánů se mohou svobodně rozhodnout, zdali sem budou pravidelně přijíždět za rekreací, nebo budou prostory pronajímat. Architekti mysleli při návrhu na obě varianty.

Důraz na udržitelnost a autenticitu

Jedním z pozoruhodných rysů tohoto domu je jeho nebojácné a odvážné použití barev. Živé odstíny jsou promyšleně zakomponovány do celého prostoru a odrážejí dynamickou osobnost majitele domu. Barvy vdechují interiéru život, vyvolávají emoce a vytvářejí pulzující energetickou atmosféru. Dalším pozoruhodným prvkem je použití repasovaných materiálů, zejména starých dřevěných prken plných příběhu z minulých dekád. Byla použita k novému účelu v duchu udržitelnosti, na kterou byl při návrhu projektu brán velký zřetel. Dům si neklade za cíl odpovídat konvenčním normám, ale spíše vystupuje jako jedinečné vyjádření individuality a stylu. Jeho skromná a zjednodušená forma umožňuje splynout s okolním prostředím.

Čtěte také: Architektonický zázrak ve slovenských Moravanech: Zchátralý dům proměněný v dokonalý skvost

Ve slovenských Moravanech nad Váhom je nedaleko kostela úzká ulice, kde jsou poskládané domky jeden vedle druhého. Místo původního zchátralého domku postavili architekti ze studia Toito moderní stavbu.

Zdroj: Aslam Sham Architects, archdaily.com

Zdroj článku

Související články

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness