Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Kouzelný skandinávský domek ctí tradici švédského venkova

Info ikona
Kouzelný skandinávský domek ctí tradici švédského venkova

Je tomu už bezmála dvě stě let, co tento klasický domek stojí v menší osadě jižně od Stockholmu. Současní majitelé ho zrekonstruovali tak, aby zachovali maximum dobových prvků tradiční venkovské architektury.

Terezie Benoni | 6. 04. 2022

Kachlová kamna, krby, verandy, terasy, jabloně, keře černého rybízu, listové, vlastní vejce, bary, obložení, jídelní kout, otevřené velké společenské prostory a mnoho útulných ložnic. K tomu sauna a vinný sklípek jako bonus. Takový je dům, který najdeme v osadě Lustigkulla jižně od hlavního švédského města. Dům byl postavený před více jak dvě stě lety. Současní majitelé ho museli důkladně opravit, přesto se jim podařilo zachovat atmosféru domu a řadu dobových detailů. Některé dřevěné podlahy bylo nutné vyměnit, jiné repasovat, celkovou rekonstrukcí si prošla kuchyň a také koupelny. Dominantou jsou dobové krby a kamna, které i během severské zimy vykouzlí tu pravou útulnou atmosféru.

 

Nafukovací prostor

Ačkoli zvenčí působí dům vcelku skromným dojmem, o to větší překvapení na vás čeká, když překročíte práh domu. Na dvou patrech je 8 pokojů. První patro slouží především ke společnému času rodiny, zatímco v druhém patře jsou jednotlivé soukromé pokoje. Na svou rekonstrukci ještě čeká kouzelná půda, která může v budoucnu sloužit jako další ložnice, nebo společný prostor. Hlavní obytný prostor tvoří propojená kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Z kuchyně je možné vejít do zahrady, nebo po schodech sejít do suterénu, kde je vinný sklípek, a především skutečné lázně. Kromě sauny je zde i volně stojící vana. Je zde také prádelna a praktická dílna. Dům je obklopený vzrostlou zahradou, kde nechybí různá posezení pod ovocnými stromy.

Zdroj informací: Fantastic Frank, www.fantasticfrank.se