Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Kvůli vysokým cenám nemovitostí navrhli moderní maringotku, kterou si může dovolit úplně každý

Složité rekonstrukce, zdlouhavé legislativní procesy výstavby, snaha o optimalizaci procesu výstavby, stále rostoucí finanční nároky na vlastní bydlení... Jak to všechno hodit za hlavu a současně si zařídit krásné a dostupné bydlení? Co takhle zapíchnout prst na mapě, kde se rozevírají ty nejkrásnější výhledy a prostě si sem celý dům přivézt? To byly úvodní úvahy vzniku typového projektu novodobé maringotky.

Terezie Benoni | 25. 08. 2023

„Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. S maringotkou je to jednoduché. Stačí si vybrat místo s krásným výhledem a nechat si postavit nový dvoupodlažní domov,“ vysvětluje autor projektu Vít Spálený z Flat&House a popisuje základní technické parametry tohoto mobilního, dostupného, soběstačného a plnohodnotného bydlení pro čtyřčlennou rodinu o užitné ploše 19,2 m2 (bez spacích pater). „Materiálově je objekt převážně dřevostavbou, pouze spodní část je ocelová. Vnitřní obložení stěn a drtivá většina nábytku je tvořena z březové překližky. Mírná barevnost objektu je tvořena dřevěnými okny v laku a keramickým obložením koupelny a pracovní linky. Z vnější strany je objekt obložem antracitovým trapézovým plechem zajišťujícím barevnou stálost a trvanlivost.“

Galerie: Novodobá maringotka
Mohlo by se vám líbit

Maringotka může nabídnout luxus za nízké náklady

Mobilní domky jsou absolutním hitem. Rychlá stavba i nízké náklady inspirují k novým a novým designům. Klasická dřevěná maringotka stojící v anglickém Cornwallu nabízí nečekaný luxus.
marianne.cz

Soukromí je zde dostatek

Konstrukce maringotky je složena ze dvou částí. Spodní část, což je ocelový podvozek včetně rámové konstrukce vynášející dřevěnou sloupkovou konstrukci horní části. Ocelový podvozek je nesen dvěmi nápravami s oboustrannými závěsy umožňující zapřáhnutí za běžné zemědělské stroje a vyvezení na libovolné místo. Atypický podvozek umožňuje vyšší světlou výšku samotného objektu, což mimo jiné přináší možnost dvou vyvýšených spacích pater, které pak prostorově neomezují samotný obytný prostor. Ten je pomyslně funkčně dělen podle jednotlivých činností. Jako klidová, pobytová část slouží vestavěná pohovka s knihovnou a dostatečným prosklením umožňujícím výhledy do krajiny. Ve středu dispozice se nachází kuchyně a hlavní vstup do objektu, který svou konstrukcí umožňuje plné otevření včetně bočního křídla, což v letních měsících přináší větší propojení s exteriérem. Za kuchyní, kde se zároveň nachází i technická skříň s veškerou technologií, je umístěno hygienické zázemí. To je uzavíratelné posuvnými dveřmi a větrané samostatným oknem. Přístup na spací patra je přes nábytkové schody, které jsou navrženy do podoby knihoven aby výrazněji nezasahovaly do prostoru. Každé ze spacích pater má samostatné větrání. Náklady maringotky byly stanoveny tak aby prodejní cena nepřesáhla 900 tis. bez DPH za 25 m² zastavěné plochy.

Autor: Vít Spálený, Flat&House, www.flatandhouse.cz; WHEEL HOUSE s.r.o., wwwwheelhouse.cz


Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne Bydlení.

 

Mohlo by se vám líbit

Místo nákladné chaty si postavila vlastní maringotku a inspiraci hledala ve slunné Francii

Dům na kolečkách může sloužit jako moderní chata, dům pro návštěvy nebo jako dočasné zázemí, které poskytuje veškerý komfort. Zároveň je důkazem, že i bydlení v maringotce může být stylové a moderní.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Bydlíme v nájemním bytě, ale interiér jsme si mohli přizpůsobit podle našeho vkusu a potřeb: Ačkoli to zní jednoduše, nebylo to tak snadné

Bydlíme v nájemním bytě, ale interiér jsme si mohli přizpůsobit podle našeho vkusu a potřeb: Ačkoli to zní jednoduše, nebylo to tak snadné

Dům
 Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Byt
Nábytek z řetězce a proměna za minimální rozpočet: Proč tento malý pražský byt s jelenem přitahuje stovky hostů

Nábytek z řetězce a proměna za minimální rozpočet: Proč tento malý pražský byt s jelenem přitahuje stovky hostů

Dům
Dům, který se podobá ikonickému telefonu s jablkem, najdeme ve Zlíně a rozhodně stojí za pozornost

Dům, který se podobá ikonickému telefonu s jablkem, najdeme ve Zlíně a rozhodně stojí za pozornost