Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Info ikona
Dům u rybníka

Na úplném okraji malé obce v Jižních Čechách, v oblasti protkané vyhlášenými jihočeskými rybníky vyrostl minidomek sloužící jako útočiště pro útěk před ruchem města. Architektům se podařilo dokonale skloubit klasický vesnický archetyp a moderní trendy.

Terezie Benoni | 16. 03. 2021

„Koncept domu vychází z klasického venkovského archetypu. Základní hmota se sedlovou střechou je ovšem pragmaticky doplněna obdélníkovým kubusem, přičemž toto prolnutí dvou hmot vychází z vnitřního uspořádání a je tedy patrné i v interiéru, “ popisují Boq architekti, kteří jsou autory projektu. Dům se nachází v těsné blízkosti vodní plochy, a tak je celé hlavní průčelí domu plně prosklené, aby umožňovalo přímý kontakt s exteriérem a výhled na rybník.  „Hlavní obytný prostor je řešen velkoryse. Díky tomu, že je celý otevřený až do stropu, je prostor i přes malou podlahovou plochu překvapivě vzdušný. Ve spodním podlaží je navržena kuchyňská linka, jídelní stůl a klidová zóna. V horním patře se nachází postel a pracovní kout. Ten je umístěn čelem k prosklení, pracovna tedy nabízí uklidňující výhled na vodní plochu. Obě patra spojuje subtilní ocelové schodiště s dřevěnými podstupnicemi.”

Galerie: Dům u rybníka
Mohlo by se vám líbit

Ze sauny do koupelny

V druhé části domu je navržena relaxační část, koupelna s přechodem do sauny. Sauna má rovněž velkorysé prosklení směrem k rybníku.  „Nedílnou součástí celkového designu je zahrada. Břeh byl zpevněn kamennými valouny, které lemují písčitou pláž. Kamenné prvky se objevují dále v zahradě ve zpevňující zídce, a kamenné obložení se dostává ke slovu i na čelním průčelí domu.“  Vnější vzhled domu je řešen velmi jednoduše a čistě, na fasádě je použita bílá omítka, na střeše je pozinkovaný plech v barvě antracitu. Celek je doplněn dřevohliníkovými okny.  „V interiéru se ke slovu dostávají nosné prvky. Ocelové nosníky jsou přiznané, a jsou doplněny subtilním ocelovým schodištěm s dřevěnými podstupnicemi a dalším ocelovým nábytkem. Vše je doplněno dřevěnými prvky a barevně neutrálními doplňky. Hlavním interiérovým motivem je totiž venkovní scenérie, která se mění doslova každou minutu a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru. “

autoři: boq architekti / Miroslav Stach / Jana Stachová

Zahrada: ing. Petra Novotná – atelier Koukol

Foto: MgA. Tomáš Dittrich

Mohlo by se vám líbit