Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Středověký dům v Mikulově probudili opět k životu

Info ikona
Rekonstrukce středověkého domu v Mikulově

Původně renesanční dům prošel za dobu své existenci desítkami necitlivých oprav, které ho změnily k nepoznání. Architekti ze studia ORA se pokusili všechny provedené chyby napravit.

Terezie Benoni | 10. 05. 2021

Dům nazvaný Štajnhaus stojí přímo na úpatí zámeckého kopce v bývalé židovské čtvrti v Mikulově. Jádro domu je dokonce renesanční a po dlouhé roky prošel dům desítkami necitlivých oprav. I přesto, že se dům proměnil k nepoznání, zachoval si svou středověkou malebnost. Tu se znovu pokusili obnovit pozvaní architekti ze studia ORA. „Nedá se říct, že by byl projekt nějak přesně plánovaný, šlo spíš o neustále se měnící proces. Čím víc vrstev jsme odkryli, tím více revizí a úprav náš projekt potřeboval; a to trvalo až do konce realizace. Zpočátku jsme neměli žádné ponětí, kam se nakonec dostaneme,“ popisují autoři projektu.

Rovnou zeď nenajdete

„Hledali jsme vždycky nějaký bod, ke kterému se můžeme vrátit a vydat se na novou cestu. Bylo potřeba vymyslet zcela nový koncept a přetvořit dům v jeden organický celek. V domě nenajdete rovnou zeď ani obdélníkový otvor,“ vysvětlují architekti, kteří měli nejdřív za úkol navrhnout pouze design interiéru. „Postupně jsme si však uvědomili, že interiér a exteriér nelze vyřešit samostatně, protože prostor a tvary mají tendenci se mísit dohromady a vytváří nedělitelnou jednotu.“ Dům byl zrekonstruován tak, aby v něm bylo možné provozovat penzion, nechybí ani soukromý byt majitele. Každý pokoj je jedinečný, každý má svou vlastní specifickou atmosféru. Pod domem jsou vinné sklepy, které se vrátily ke svému původnímu využití.