Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Dům

Švédský vesnický dům v typickém skandinávském stylu

Info ikona
Tradiční skandinávský dům

Dům, který vypadá jako z knihy Astrid Lindgren najdeme v městečku Åkers Styckebruk. Tradiční červený domek zdobí útulné tapety, nechybí kamna na dřevo i klasický dřevěný nábytek. Jestli se chcete vrátit do dětství, tento dům vás tam zaručeně přenese.

Promotion
Promotion
Terezie Benoni | 23. 04. 2021

Postavený už v roce 1915 stojí v idylické krajině na okraji města Åkers Styckebruk, pouhých 45 minut jízdy autem od Stockholmu. Má jedinečnou polohu mezi loukami, alejemi, nedaleko panských sídel. Celý dům je dokonale zachovaný, a i za ty dlouhé roky sice prošel několika rekonstrukcemi, ale vždy velmi citlivým způsobem, takže se od doby svého vzniku interiér proměnil jen minimálně. Ložnice jsou v patře, zatímco společné prostory najdeme v přízemí, stejně jako pokoj pro hosty a knihovnu. Dům se může pochlubit řadou dobových detailů, kterým je už víc než sto let. Jsou to stále funkční kachlová kamna, dvoukřídlé dveře, nebo původní dřevěné obklady. Do domu proudí kouzlené světlo skrze ručně foukaná skla.

Staré s novým

Ačkoli má dům dobové kouzlo, může se pochlubit moderními vymoženostmi. Nechybí zde podlahové topení, skvěle vybavená prádelna a především veliká kuchyně, kde vedle původních kamen na dřevo najdeme veškeré potřebné spotřebiče. Kuchyňská linka v rustikálním stylu má bílé skříňky s nerezovými úchyty, obklad nad pracovní deskou je z černých kachliček, které ladí s černě natřenými kamny. Na kuchyň navazuje veliká jídelna, která je jako stvořená pro velká rodinná setkání. Dům si kdysi pronajalo francouzské velvyslanectví a této místnosti určené k setkávání se říkalo „malá Paříž“. Srdcem domu je ale obývací pokoj s nádhernými kachlovými kamny. V podkroví jsou tři dětské pokoje a hlavní ložnice. Jednotlivé pokoje zdobí kouzelné tapety a barevná výmalba. V kombinaci s dřevěnými podlahami a dřevěným nábytkem jsou jednotlivé pokoje útulné s jedinečnou atmosférou.

Zdroj: bosthlm.se

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion