Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Synonymem jejich útěku od hektického života se stal otevřený prostor

Info ikona
Synonymem jejich útěku od hektického života se stal otevřený prostor

Potřebovali dům, který doslova obejme své okolí a poskytne svým obyvatelům tolik potřebné útočiště. Srdcem budovy se nakonec stala zimní zahrada, která vytváří příjemné klima.

Terezie Benoni | 18. 10. 2021

„Hlavním požadavkem našich klientů bylo vytvořit místo, kam mohou utéct před hektickým životem ve městě. Klient získal nedostatečně využívanou 35 hektarovou farmu nedaleko Pretorie, což je jedno ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky. Místo nabízí nádherný výhled a dokonalé soukromí,” popisují architekti ze studia Nadine Engelbrecht Architect. „Našim cílem bylo, aby měl dům velmi silný a bezprostřední vztah k okolní krajině a obytné prostory doslova objaly své okolí. Nechtěli jsme tradiční konvenční pojetí domu, ale něco zajímavého a osobitého.“ Hlavní část budovy obývají pouze dva stálí obyvatelé, proto jsou obytné prostory situované do jednoho podlaží, aby se ve velkém domě neztratili. Apartmány pro hosty jsou pak oddělené v dalších částech budovy, stranou od hlavní budovy. Okolí domu dominují přirozené louky a mírné kopce. Samotný dům je do jednoho z nich doslova zakousnutý. Okolní příroda má prostupovat interiérem. Aby tomu tak skutečně bylo, stala se centrem domu veliká zimní zahrada a další obytné prostory jsou orientované právě kolem ní, aby byly maximálně využity výhledy do okolí.

Galerie: Z třípokojového čtyřpokojový
Mohlo by se vám líbit

S průsvitnou střechou

Zimní zahrada má nejen prosklené obě boční stěny a štíty, ale také střecha je pokrytá zcela průsvitnou krytinou. Díky použitým materiálům se daří přirozeným způsobem regulovat klima v celé budově. V zimním období zimní zahrada přitahuje sluneční paprsky a je chráněná před chladným vzduchem. Toto pasivní teplo se uvolňuje také do sousedních obytných prostor. V teplých letních měsících je možné zcela skleněnou fasádu otevřít a ze zimní zahrady vytvořit příjemnou terasu, kterou proudí příjemný větřík. Dům je zcela off-gird, což znamená absolutně samostatný s vlastními zdroji vody i energie. Materiály byly zvolené tak, aby byla jejich údržba minimální. Najdeme zde proto cihly, cement, ocel a beton. Stavební materiály byly použité i na vnitřní skříně, nebo například kuchyňskou linku.  Když vstoupíte do zimní zahrady, můžete skleněnou podlahou pohlédnout až do útrob vinného sklepa, který je přístupný pod podacími dveřmi. Nežádoucí teplo odstíní dřevěné okenice.

 

 

Mohlo by se vám líbit